21

Re: CO2 bomba DIY

Nu stiu ce sa zic in legatura cu fiertul. Eu le pun pe foc si amestec pana la primul clocot. Apoi adaug bicarbonatul, las sa se raceasca compozitia si o pun la frigider. A doua zi adaug si apa cu drojdie peste, fara sa amestec, si in maxim 2 ore incepe sa bage. De ce sa arunci cealalta jumatate? O bagi frumos la congelator si o pastrezi ptr urmatoarea data.

Etiamsi omnes, sed non ego.

22

Re: CO2 bomba DIY

adevarul este ca eu nu las gelatina atat de mult la frigider, o las doar cat sa se inchege (2-3-4 ore) si apoi adaug drojdia.poate aici este greseala mea.
asa am citit pe net, ca o data desfacut pachetul nu mai merge refolosit ca se "uzeaza" drojdia. pareri si pareri....
astazi dimineata am pus gelatina cu zaharul la frigider, maine dimineata bag drojdia, sa vedem daca merge acum

23

Re: CO2 bomba DIY

De drojdie uzata n`am auzit, mai ales daca o bagi la congelator. Eu una, refac bomba cam la 2-3 sapt, folosind jumatatea de cub ramasa, sau altu nou dupa situatie, in niciunul din cazuri nu am avut neplaceri. Ce sa zic, iti urez bafta, si sa ne zici maine daca baga sau nu. Pana la urma ai fiert sau nu compozitia? Ca ai zis ca ai urmat pasii aia, si dupa ai zis ca nu fierbi...

Etiamsi omnes, sed non ego.

24

Re: CO2 bomba DIY

am tinut-o pe foc, nu am lasat-o sa dea in clocot. oricum azi va trebui sa aman bomba pentru ca imi curge apa de sub acvariu de ieri de la pranz asa ca cu durere in suflet ca trebui sa il golesc, nu pestii ma indurereaza cat plantele care sigur vor avea de suferit.

25

Re: CO2 bomba DIY

....frate parca faceți cozonaci  lol  lol  lol ....ce sa bubuie? rețeta care ți-am dat-o o folosesc de câteva luni fără probleme  :sok

26

Re: CO2 bomba DIY

Si eu pe a mea de ceva vreme si nu am probleme, doar ca eu o fierb conform instructiunilor pana da in primul clocot.

Etiamsi omnes, sed non ego.

27

Re: CO2 bomba DIY

Am aruncat drojdia din bomba, 2 zile am tinut la frigider zaharul+gelatina din veche bomba sa se inchege si astazi am adaugat drojdie proaspata. dupa jumatate de ora baga la greu.
am tras concluzia ca drojdia era de vina, statuse la frigider si probabil isi pierduse proprietatile de fermentare. acum am pus cubul in punga de plastic la congelator.
sa vad acum cat ma va tine noua bomba. baga constant 2 bule/sec, pare totul in regula.