1 Editat de cymyc (2010-09-18 13:44)

Subiect: Salutare

buna ziua ,ma numesc Ciprian si sunt din bucuresti desi inca novice in aceasta pasiune voi incerca sa va prezint acvariul meu ,pe scurt vorbim de un acvariu aquael colt 90L pe care in decursul a 2 luni l-am accesorizat cu un filtru intern jbl i100 si un aquael fan1 ,iluminat 2xt8 15w jbl solar tropic si natur plus reflectoare jbl,substrat jbl proflora start cu fertilizanti ferropol si ferrropol24.Ca si vietati  6 Macropodus,3 Colisa,1pleco,1 pomacea,5 sanitari plantelor nu le cunosc denumirea si as ramane recunoscator celor care din poze mi-ar spune ce plante detin.Atasez foto  cu acvariul meu  poate are cineva ceva sfaturi utile , pentru ca de o saptamana pe frunzele plantelor care sunt mai la suprafata a aparut ceva verde foarte fin precum niste fire de par ,multumesc

2

Re: Salutare

buna
foto8-Hoplosternum thoracatum

3 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-18 18:37)

Re: Salutare

Foto 5 si 6 ai Corydoras Paletus (cei albi cu ochi rosi) si Corydoras Barbatus (sunt cei cu pete gri si negre) impreuna cu Hoplosternum thoracatum

:sok  :hug Bun venit in cea mai buna comunitate de acvaristi din tara :hug  :sok
Sfatul meu este sa te documentezi bine-bine de tot citind forumul cap-coada si sa bagi la cap :stupid asa poti sa gasesti raspunsul la intrebarile tale. Unde te blochezi sau nu ai aflat raspunsuri, sau ai nedumeriri nu ezita sa ne intrebi pe noi. La urma urmei de aceea suntem aici, nu?
Bafta in continuare, sa auzim numai de bine si clasicul de acum "Ape limpezi!"

Re: Salutare

sfat. pe viitor sa faci poze fara blit. o sa iasa mai frumoase. ape limpezi  :sok

Re: Salutare

Salutare si bine ai venit! Mult succes in continuare!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

6

Re: Salutare

multumesc

7

Re: Salutare

multumesc

8 Editat de Baracuda (2010-09-19 20:02)

Re: Salutare

Plantele pe care le recunosc cu greu din cauza blitz-ului cred ca sunt: Hygrophila corymbosa ''angustifolia'', Cryptocoryne x willisii, Anubias barteri var. barteri, Bacopa caroliniana. Parerea mea este ca in 90 litri de apa (6 l/exemplar), sunt cam multi pesti, stiut fiind ca Macropodus cresc pina la 8-10 cm. Poti reduce numarul Macropodus-ilor, in favoarea altor citorva Colisa. Din pacate, la noi in Romania Macropodus nu mai sunt de mult pestii care ar trebui sa fie, nu mai au nicidecum coloritul care i-a consacrat. In rest, un acvariu ingrijit, care prin documentare poate deveni un acvariu foarte frumos. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Salutare

Bine ai venit! smile

E frumusel acvariul tau!

Raman sa-ti mai spun doar "Multa sanatate si bucurii!" smile, fiindca in urma lui Radu, userul Bradraqua, e foarte greu de adaugat ceva. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Salutare

Va multumesc ,dar totusi ceva sfaturi in legatura cu firicelele depuse pe plante?

11 Editat de Baracuda (2010-09-22 10:42)

Re: Salutare

cymyc A scris:

Va multumesc ,dar totusi ceva sfaturi in legatura cu firicelele depuse pe plante?

Firicelele verzi depuse pe plante sunt alge verzi filamentoase. Cauze: iluminarea puternica la care sunt expuse frunzele pe care se formeaza; numarul mic de plante din acvariu, cantitatea de nutrienti nefolosita de plante, fiind folosita de algele care se dezvolta in exces. Metode de inlaturare: melci, creveti, pesti (ancistrusi, SAE, Otocinclus); reducerea iluminarii; marirea numarului de plante. Nu te lasa tentat sa folosesti substante chimice "miraculoase"pentru inlaturarea algelor, pe linga faptul ca nu sunt eficiente, pot avea efecte imprevizibile pentru plante si pesti, fiind rezultatul sintezelor chimice.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Salutare

multumesc pentru sfaturi,voi incerca sa cumpar niste creveti chiar ma gandeam sa populez acvariul si cu creveti, dar si cu mai multe plante.Toti pestii si plantele sunt cumparate din obor dar din pacate piata a fost inchisa si nu imi ramane decat sa astept redeschiderea si cine stie daca vor mai fi si vanzatori de pesti,voi incerca sa caut aici sau pe alte siteuri niste plate si creveti. Acvariul este iluminat prin priza programabila intre orele 08.oo-20.3o oare sunt prea multe ore? sa le mai reduc? multumesc inca o data ...

13

Re: Salutare

bitanu A scris:

Mie unul mi se pare cam lung programul de iluminare(fata de al meu de 9 ore). Eu m-am inspirat si de aici:http://issuu.com/john_n. Succes!

Nu exista reguli stricte in ceea ce priveste durata iluminarii unui acvariu. Durata se stabileste in raport cu specificul si necesitatile fiecarui acvariu in parte, eu iluminez intre 6,45 - 22 fara nicio problema, decit cea legata de consumul de energie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Salutare

servus...dupa indelungi documentari si achizitii si alte nenumarate probleme care sunt convins ca nu s-au sfarsit as vrea sa postez un filmulet si sa va cer pareri si sfaturi....oare sunt pe drumul cel bun?

http://www.youtube.com/watch?v=vpgTm7txaGQ

15

Re: Salutare

Salut Ciprian, frumos acvariu, ai grija ca @bradraqua ti-a dat cateva exemple cum sa mai cureti din alge, nicidecum nu ti-a recomandat sa bagi creveti cu Guramii Colisele si Macropii impreuna, astia iti mananca crevetii ca pe seminte (dar pana acum cred ca ti-ai dat seama si singur smile).

PS: Vreau sa fac si o corectura (un mic off topic, scuze):

Mr_BigOlyMan A scris:

Foto 5 si 6 ai Corydoras Paletus (cei albi cu ochi rosi) si Corydoras Barbatus (sunt cei cu pete gri si negre)

Daca aveam noi Corydoras barbatus in Romania eram fericiti, acolo sunt Corydoras paleatus si Corydoras paleatul albino.

16

Re: Salutare

Salut Cristi da ai mare dreptate am cumparat creveti (greseala mea nefiind documentat)si saraci in mare parte au fost papati dar spre surprinderea mea mai am catitva care cresc in filtru intern si uneori mai vad unu alergand haotic prin acvariu,,,Din ce a spus Dnl Radu am facut tot multumesc inca o data pt promtitudinea in raspunsuri si indrumari dar mai ales pt sfaturi.

17

Re: Salutare

buna ziua , la mai bine de un an de cand tot incerc sa mai evoluez am ajuns astazi la acest nivel,multumesc tuturor pentru sfaturi si raspunsuri....numai bine
P.S.inca sunt deschis si receptiv la sugestii si indrumari.

18

Re: Salutare

Pai ce sa zic? Ma bucur ca forumul asta s-a imbogatit prin prezenta ta. ^:)^
   Am avut curiozitatea sa fac o statistica pe un an de zile, referitoare la numarul celor care evolueaza cu adevarat, din momentul inscrierii pe forum, ca incepatori, in comparatie cu cei care evolueaza greu, nesemnificativ, uneori aproape deloc. Rezultatul este descurajant: 15 la 1 in favoarea celor din urma!!! Admit ca reperele folosite de mine au fost probabil prea drastice dar, ca de obicei in astfel de situatii, se ia in considerare principiul: daca unii pot, ceilalti de ce nu? Raspunsurile la aceasta intrebare pot fi: lipsa aptitudinilor, lipsa interesului, incapacitatea de a asimila cunostinte, lipsa interesului in privinta informarii din alte surse decit vesnicile intrebari si nu in ultimul rind, lipsa spiritului competitional adevarat, altul decit cel indreptat spre violenta verbala!
   Inca o data, felicitari titularului acestui topic, este un cistig pentru forumul acvariidevis!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Salutare

Si din partea mea  :apl  :apl  :apl  :apl . ce era de spus s-a spus anterior de cei doi grei in ale acvaristicii. Pe langa ce ai reusit tu acolo imi mai place nespus de mult faptul ca te-ai axat pe cativa pesti deosebiti.

20 Editat de cymyc (2011-07-22 15:34)

Re: Salutare

bitanu A scris:

Felicitari si din partea mea! Dupa cu bine a scris ,,bradraqua,, , in sfarsit vad si eu un acvarist care tace si face.  Ma refer la faptul ca omul nu ,,cetuieste,, toata ziua ca sa se bage ori sa fie bagat in seama, si infara de asta observ ca s-a documentat de pe forumuri.

Desi ai un acvariu simplut dar dragut, am doua intrebari: de ce nu mai ridici nivelul apei si nu poti muta acel inel hranitor cu ventuza din mijlocul partii frontale?

Pe viitor asteptam si alte surprize de la tine! Bravo si tot-inainte!
:apl   :fok

Multumesc,nivelul apei e mai ridicat. In poza apare nivelul mai scazut din cauza evaporarii , temperatura apei pe perioada iluminari este undeva pe la 32 grade dar imediat dupa ce am fotografiat a urmat obisnuitul schimb de apa ,acel inel hranitor nu il pot muta  pentru ca ,capacul pe acolo are clapa de acces,,,numai bine