1

Subiect: Sanitar ascuns

Salut,

avem un acvariu in birou la serviciu de aprox 1 luna. Are 120 L, iar pestii pe care ii avem sunt: 10 neoni, 4 moli, 4 gupi, 6 xifo, 2 sanitari de fund (nu le stiu numele....),1 beta, 1 sanitar de geam si.....inca un sanitar. Stiu, e ciudat sa nu cunosti numele pestilor.

Ultimul sanitar l-am luat din Hornbach si are deosebita placere sa se ascunda in pietris. Daca in primele zile a fost usor sa il reperam, acum nu l-am mai vazut de 24 h, s-a ascuns de tot.

Ne puteti spune care ar fi speciile de sanitari care au acest comportament  pt a afla mai mult despre el?

Din pacate nici cand ii hranim pe ceilalti nu apare.

mersi frumos.

2

Re: Sanitar ascuns

Miyamoto A scris:

Salut,

avem un acvariu in birou la serviciu de aprox 1 luna. Are 120 L, iar pestii pe care ii avem sunt: 10 neoni, 4 moli, 4 gupi, 6 xifo, 2 sanitari de fund (nu le stiu numele....),1 beta, 1 sanitar de geam si.....inca un sanitar. Stiu, e ciudat sa nu cunosti numele pestilor.

Ultimul sanitar l-am luat din Hornbach si are deosebita placere sa se ascunda in pietris. Daca in primele zile a fost usor sa il reperam, acum nu l-am mai vazut de 24 h, s-a ascuns de tot.

Ne puteti spune care ar fi speciile de sanitari care au acest comportament  pt a afla mai mult despre el?

Din pacate nici cand ii hranim pe ceilalti nu apare.

mersi frumos.

Imi cer scuze pentru ignoranta, nu cunosc nicio specie de "sanitar" care are obiceiul de a se ascunde in substrat. Mi-e teama ca este vorba de o varietate de Mastacembelus (tipar african), care are un astfel de obicei. Din pacate, daca este asa, acesta nu este sanitar, dimpotriva este un rapitor de temut. Poate reusesti sa-l identifici macar pe net si sa ne pui o poza, altfel toate afirmatiile noastre ramin simple presupuneri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Sanitar ascuns

salut,

nu este tipar, categoric. am sa incerc sa il identific si sa revin cu poze. din pacate nu reusesc sa il pozez in acvariu. se arunca direct cu capul in pietris si dispare. smile:)

mersi frumos

4

Re: Sanitar ascuns

gata, mister rezolvat. animalutul se cheama "parotocinclus jumbo". smile:)

5

Re: Sanitar ascuns

Salut din nou,

mai am cateva intrebari:

- ce neon pt plante recomandati a fi achizitionat ? este suficient unul pt acvariul de 120 L sau mai bine 2 ?
- ce fel de plante recomandati a fi utilizate avand in vedere ca exista urmatorii chiriasi: 4 moli,4 xifo,4 gupi, 1 beta,10 neoni,1 parotocinclus jumbo, 4 rasbora heteromorpha si 1 ancistrus dolichopterus. luam in considerare aici ca suntem incepatori.
- este OK grupajul nostru de pesti ? ar fi bine sa mai achizitionam cate unul din parotocinclus si ancistrus ?

este cineva din Brasov cu care ne putem sfatui ?

mersi

6 Editat de Baracuda (2010-09-23 18:22)

Re: Sanitar ascuns

Miyamoto A scris:

Salut din nou,

mai am cateva intrebari:

- ce neon pt plante recomandati a fi achizitionat ? este suficient unul pt acvariul de 120 L sau mai bine 2 ?
- ce fel de plante recomandati a fi utilizate avand in vedere ca exista urmatorii chiriasi: 4 moli,4 xifo,4 gupi, 1 beta,10 neoni,1 parotocinclus jumbo, 4 rasbora heteromorpha si 1 ancistrus dolichopterus. luam in considerare aici ca suntem incepatori.
- este OK grupajul nostru de pesti ? ar fi bine sa mai achizitionam cate unul din parotocinclus si ancistrus ?

este cineva din Brasov cu care ne putem sfatui ?

mersi

O combinatie de 2 tuburi: 1 Osram 865 + 1 Osram 965. Plante nepretentioase la inceput: Vallisneria, Cabomba, Anubias, Ceratophyllum, Cryptocoryne, Echinodorus amazonicus, Egeria densa, Elodea canadensis, Hygrophila polysperma, Limnophila aquatica, Limnophila sessiliflora, Microsorum pteropus, Sagittaria platyphylla, Sagittaria subulata.
M-am documentat si "Parotocinclus jumbo" trebuie tinut in grupuri, deci nu este bine sa fie un singur exemplar. Fiind la limita cu numarul de pesti, eu as renunta la vivipari, care se vor inmulti peste masura si as mai achizitiona citeva Rasbora care arata excelent in compania Neonilor. La fel as mai achizitiona 1-2 Ancistrusi, care te vor ajuta in lupta impotriva eventualelor alge.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Sanitar ascuns

exact cand sa postez.. felicitari! ai un pit bull pleco.
si eu am unul..
nu sunt pesti f activi si sunt nocturni..
inca ceva, eu nu l-am vazut pe al meu niciodata mancand.. dar ar luni bune de cand este in acvariu..

8

Re: Sanitar ascuns

salut,


multumesc frumos pt raspunsurile voastre si zic eu de mare ajutor cat timp suntem la inceput de drum.

vom renunta la o parte din ei in viitorul apropiat luand in considerare ca dupa ce am facut acest acvariu in birou acum ne dorim cu totii si acasa. smile:)


o zi frumoasa va doresc

9

Re: Sanitar ascuns

Miyamoto A scris:

salut,


multumesc frumos pt raspunsurile voastre si zic eu de mare ajutor cat timp suntem la inceput de drum.

vom renunta la o parte din ei in viitorul apropiat luand in considerare ca dupa ce am facut acest acvariu in birou acum ne dorim cu totii si acasa. smile:)


o zi frumoasa va doresc

bine ai venit si ma bucur ca ti-ai clarificat problemele.

daca doriti ajutor eu sunt de langa brasov dar mai tot timpul merg acolo. acolo studiez. daca aveti nevoie de un minim ajutor va stau la dispozitie,mai ales dupa 1 octombrie.nu sunt mare acvarist dar cunosc cat de cat micile secrete.daca doresti poti sa imi dai detalii despre locul unde se afla biroul si sa trec pe acolo .

o zi buna.