Subiect: jbl manado

acest jbl manado tine loc si de pietris sau trebuie amestecat cu aquabasis si dupa aceea se pune pietris peste?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

2

Re: jbl manado

Pai, manado esti practic substrat inert, fara niciun fel de proprietate. Si da, se recomanda folosirea produselor din aceiasi gama, dar nu "amestecate". Sper sa nu zic aiurea, dar din cate stiu intai se pune substratul fertilizant, urmand desupra cel inert fara sa le amesteci. Sper sa`ti fi fost de ajutor.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: jbl manado

Deci, dupa cum reiese si din foto, Manado nu se amesteca cu nimic.

Substrat nutritiv pentru plante inert. Nu scade duritatea sau pHul apei si nu elibereaza substanta daunatoare in apa.
Structura unica incurajeaza cresterea radacinilor plantei.
Suprafata extrem de poroasa furnizeaza un mediu ideal pentru fixarea bacteriilor.
Previne cresterea alegelor deoarece absoarbe excesul de fertilizant din apa.
Culoarea naturala, ca si argila, ii permite sa se integreaza bine cu plantele de acvariu rosii si verzii.
Substratul se aseaza in acvarii in panta ascendenta din fata in spate pentru a crea impresia de volum mai mare si a conferi un aspect natural acvariului. In partea din spate, acesta trebuie sa fie cu 3-7 cm mai gros. In partea din fata substratul trebuie sa fie de 3-5 cm.

AquaBasis este cu totul si cu totul altceva.

JBL AquaBasis plus contine intreaga gama de nutrienti vitali, cum ar fi fierul si microelemente, necesare pentru o crestere sanatoasa si sustinuta a plantelor. Acesti nutrienti sunt intr-o forma cu eliberare prelungira si sunt liberi accesibili radacinilor plantelor. JBL AquaBasis plus faciliteaza inradacinarea rapida, care duce la o dezvoltare sanatoasa si puternica a radacinilor.
Folosire:
Se va imprastia pe fundul acvariului, intr-un strat de cca 2 cm, peste care se va adauga un strat de cca 4 cm de nisip cu granulatia de 2-3 mm.

In urma combinari celor doua produse vei obtine un substrat fertilizant care va face plantele sa creasca frumos si sanatoase pe deasupra. Toate astea daca se respecta specificatiile producatorului.

P.S. Sursa informatiilor este    http://www.despre.nevertebrate.ro/
Sper ca am fost de folos. :sok

4

Re: jbl manado

jbl manado este pur si simplu un pietris inert ca si cel de la hornback. daca vrei ca il folosesti impreuna cu aquabasis se pune intai stratul fertilizant ( aquabasis in cazul tau) apoi se aseaza manado peste el in asa fel incat sa il acoperi in toatalitate si stratul sa fie unva la circa 2-3 cm .

Re: jbl manado

Scuze, uite si foto la cele scrise mai sus :fbr  :sok

6

Re: jbl manado

nu am folosit niciodata manado, dar in urma experientei unui alt coleg acvarist, din observatiile lui va spun ca manado nu e chiar asa inert cum il declara unii. se pare ca, sub actiunea co2 componenta carbonica se descompune in apa marind kh. deci ....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7 Editat de marian4232 (2010-09-23 14:45)

Re: jbl manado

Manado este foarte usor iar plantele se desprind foarte repede.
Recomand pietris din Hornbach.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: jbl manado

am inteles.va multumesc mult wink

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: jbl manado

bobi A scris:

nu am folosit niciodata manado, dar in urma experientei unui alt coleg acvarist, din observatiile lui va spun ca manado nu e chiar asa inert cum il declara unii. se pare ca, sub actiunea co2 componenta carbonica se descompune in apa marind kh. deci ....

Eu folosesc Manado deja 3 luni fara nici un substrat aditional. Pentru mine este un substrat superb - pentru ca nu influnteaza pe Kh (numai ridica usor Gh cu calciu, care consum plantele). în toate celelalte privinţe - este un substrat inert.
Are sens de folosi in acest mod numai cind hraniti intensiv plantele voastre cu macro si microelemente, cu ingrasamante lichide.
kH scazut (pina la 2 grade) este foarte important cind vreti se jucati cu familia Erio (Eriocaulaceae), tonine si diferite rotale.
Este o alternativa cind nu aveti destul finante pentru ADA substrate dar aveti mare dorinta de avea plante delicate şi exigente.
Are sens de folosi numai impreuna cu CO2, apa dedurizată (osmos remineralizat), iluminare intensiva si complex de ingrasamante.

10

Re: jbl manado

salut! Manado, inainte de a-l baga in acvariu este nevoie sa il spal sau sa il caltesc cu apa fiarta?

11

Re: jbl manado

E bine sa-l speli inainte in mai multe ape pentru a elimina praful fin obtinut in timpul  transportului prin frecare.
Sa nu te speri ca atunci cand il pui in acvariu, apa se va colora putin, in 2-3 zile se va aseza.Desigur o filtrare mecanica mai buna te-ar ajuta mai repede sa scapi de particulele fine din apa.
Bafta!

12

Re: jbl manado

multumesc! ar mai fi totusi ceva, nu sunt sigur daca pun cantitatile potrivite pt acvariul meu- Eheim Aqua Pro 80 plus, 126 L, 80cm lungime, 60 cm latime. am cumparat asa: 1 sac de 5L Manado, 1 sac de 3L Manado si 1 sac de 2,5L jbl aquabasis plus (acesta presupun ca nu este nevoie sa il spal)

13

Re: jbl manado

Aquabasis plus nu se spala
Cu ambele trebuie sa ajungi la un 5 cm in fata si cam 7 cm in spate

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

14

Re: jbl manado

Ok,

1. acvariul tau are dimensiunile 80X35X45 nu cum ai spus tu wink, am si eu acvariul asta big_smile
2.N-o sa-ti ajunga Manado cat ai cumparat ,iti trebuie cam 15 litri sa poti sa faci un strat mediu de 5-6 cm
3.Substratu fertilizant Aquabasis nu se spala!...se asa aseaza sub manado, de preferat acvariul sa-ti fie uscat cand il pui wink
...citeste instructiunile de folosire de pe ambalaje ca o sa te lamuresti!  :fok

15

Re: jbl manado

bogdivaio A scris:

Ok,

1. acvariul tau are dimensiunile 80X35X45 nu cum ai spus tu wink, am si eu acvariul asta big_smile
2.N-o sa-ti ajunga Manado cat ai cumparat ,iti trebuie cam 15 litri sa poti sa faci un strat mediu de 5-6 cm
3.Substratu fertilizant Aquabasis nu se spala!...se asa aseaza sub manado, de preferat acvariul sa-ti fie uscat cand il pui wink
...citeste instructiunile de folosire de pe ambalaje ca o sa te lamuresti!  :fok

smile da ai dreptate, nu stiu ce aveam in cap cand ti-am dat dimensiunile alea...dar Aquabasis este suficient 2.5L?
intr-o alta ordine de idei, tu ai umblat la lumina de la capacul acvariului? te intreb pt ca multi mi-au zis ca ar trebui sa modific capacul si sa pun alte neoane

16

Re: jbl manado

Aquabasis sa zicem ca ar fi suficient big_smile
Da am modificat putin capacul, in sensul in care i-am mai adaugat 2X24W T5 si tot cred ca mai imi trebuie lumina.  :smoke

17 Editat de lisandram (2011-11-19 17:29)

Re: jbl manado

m-am gandit la o varianta ca sa scutesc banii sa nu mai cumpar inca 1-2 saci de Manado: daca pun mai intai stratul de Aquabasis, apoi peste pun nisipul pe care il am acum (nispi de rau, cumparat din Hornbach 3mm) si apoi pun peste Manado?

18

Re: jbl manado

Ti-am lasat pm!

19

Re: jbl manado

@lisandram: cum ai procedat pana la urma?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.