1

Subiect: Staubi saluta toti acvaristii.

Ma numesc Staubi, sunt din Arad si detin un acvariu Juwel Trigon 190, echipat cu un filtru intern Juwel Bioflow, iluminat cu doua neoane de 28w unul high light nature, iar celalalt hight light day si o pompa de aer Tetratek 300. Ca substrat am folosit Aquatic Nature Ferti Soil Black de granulatie 3-5mm. In acvariu am pus plante naturale la care nu le cunosc numele. Este populat cu 13 Xipho rosu, 2 femele de xipho berlinezi, 10 Black molly, 12 Platy, 11 Sanitari, 1 Ancistrus si 12 Guppy. As dori niste informatii referitor la filtre.

2

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

Bine ai venit! Interesante pozele, frumoase și clare, însă acvariul tău este o bomba cu ceas!
Ai cca.70 de peșți (90%) vivipari, care acum deși sunt relativ mici în curând vor sta umăr la umăr in bazinul tău, dar veste cea mai trista este ca vei avea sute de pui eclozați si probabil devorați de ceilalți din lipsa plantelor. De asemenea cantitatea de dejecții va atinge cote alarmate fiindcă în urma a 70 de vivipari rămâne .....rahat mult nu gluma :sok

3

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

Bine ai venit printre noi! Nu sunt prea multe de zis, nu ai greseli, cel putin nu le vad eu, dar pe partea estetica, este...sec. N`are sare, n`are piper. Incearca o alta aranjate a plantelor. Pune plante mai inalte, poate si o buturuga desfasurata pe inaltime. Sunt multe optiuni. Numai bine :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

4

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

pelly67 A scris:

. De asemenea cantitatea de dejecții va atinge cote alarmate fiindcă în urma a 70 de vivipari rămâne .....rahat mult nu gluma :sok

lol  lol Foarte plastica exprimarea Paul! Da sigur te-ai facut inteles! :noroc
Bun venit pe forum! E simpatic acvariul tau,imi trezeste amintiri cu inceputul meu in acvaristica....acum foarte mult timp...
Sa nu uitam ca toti am avut un inceput si majoritatea am trecut prin tendinta de a avea multi peshtishori colorati...

5

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

staubi A scris:

Ma numesc Staubi, sunt din Arad si detin un acvariu Juwel Trigon 190, echipat cu un filtru intern Juwel Bioflow, iluminat cu doua neoane de 28w unul high light nature, iar celalalt hight light day si o pompa de aer Tetratek 300. Ca substrat am folosit Aquatic Nature Ferti Soil Black de granulatie 3-5mm. In acvariu am pus plante naturale la care nu le cunosc numele. Este populat cu 13 Xipho rosu, 2 femele de xipho berlinezi, 10 Black molly, 12 Platy, 11 Sanitari, 1 Ancistrus si 12 Guppy. As dori niste informatii referitor la filtre.

Pentru stadiul in care te aflii, acvariul este f. frumos. Ia-o ca pe o incurajare, asculta si urmeaza sfaturile colegilor cu experienta si poti fi sigur ca acvariul tau care are potential, va deveni minunat. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

:sok  :hug Bun venit printre noi :hug  :sok
Pozele sunt frumoase, cu ce le-ai facut?
Sfatul meu este sa citesti cu atentie forumul si sa bagi la cap :stupid
Sa auzim de bine si ape limpezi iti doresc!

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

nu pot sa nu iti admir superbitatea aia de pisica. :s)

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

8 Editat de Lucia (2010-09-26 15:37)

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

Bine ai venit! smile

Acvariul tau, la prima vedere e foarte simplut si dragut, doar ca.... ti s-au evidentiat deja partile negative care ar trebui rezolvate.

Multa sanatate, bucurii si mult succes!

Evident ca pufoasa, concureaza cu acvariul.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9 Editat de staubi (2010-12-19 20:38)

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

staubi prezinta noua amenajare a acvariului.astept sugestii.

10

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

Se pare ca ți mai mult decât bine situația sub control. Frumoasa combinația de negru-roșu din acvariul tău. Oricum cu numai 2 mesaje în 4 luni ,ești cel mai prolific vis a vis de cantitatea de poze atașate :sok
Bafta în continuare! :sok

11

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

cel mai frumos acvariu cu vivipari, bravo  :apl

Multi vad, putini cunosc !

12

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

Imi place, frumos, dar unde-i pisica? smile

13 Editat de Baracuda (2010-12-20 12:03)

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

- Staubi este pe jumatate receptiv la sfaturile colegilor. Inca de la inceput i s-a atras atentia asupra numarului mare de pesti si...?
   - Staubi ar trebui sa stie ca, in afara pericolelor pomenite de colegi vis-a-vis de suprapopulare, aceasta va avea ca efect, cit de curind, aparitia algelor. Dejectiile atitor pesti vor incuraja aparitia acestora.
   - Staubi s-a grabit sa puna poze, prea curind dupa noua amenajare, altfel nu-mi explic stadiul timid al dezvoltarii plantelor. Posibila lipsa de fertilizare? Numarul insuficient si/sau stadiul scazut de dezvoltare al plantelor + filtrare slaba intr-un bazin suprapopulat ca acesta = probleme.
   - Am folosit persoana a 3-a, pentru ca am vazut ca-ti place... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

raspuns pt. bradraqua :apropo la nr. de pesti a mai scazut,nu mai este de 61,este 48+2 melci pomacea si doi neriti.nu m-am grabit sa pun pozele,doar ca nu toate plantele sunt achizitionate in aceeasi perioada,ultimele 3 le-am cumparat duminica.Fertilizarea acvariului am inceput-o in data 14.11.2010,pina la acea data nu am folosit nici un fel de fertilizant,recunosc ca am avut probleme cu plantele,am schimbat trei ture de plante,toate cresteau repede dar apoi le cadeau frunzele si putrezeau de la virf.Eram tare necajit si ajunsesem sa-mi para rau ca m-am apucat de acvaristica.Dar tot citind pe forumuri si carti am ajuns la concluzia ca trebuie sa folosesc fertilizanti.Folosesc de la JBL,ferropol,ferrotabs si ferropol 24.Recunosc ca trebuie sa depun multa munca si sa studiez pentru a ajunge sa am un acvariu cu plante ca si cele pe care le-am vazut in acest forum si nu numai.Mai ar trebui sa-mi achizitionez un filtru extern,o instalatie de co2 cu ph controler si lampa UV, dar mai incolo pentru ca sunt scumpe.Apropo de alge,inainte de a folosi fertilizanti am avut alge din acelea negre care erau in smocuri pe frunze si tulpini,mai apoi si pe substrat si decor,dar decind cu fertillizarea au disparut.Apa o schimb saptaminal 1\3.Pestii recunosc sunt cam multi dar ce sa fac imi sunt dragi si imi este mila sa-i dau chiar la oricine ,aici ma refer la conditii,am citiva cunoscuti dar cind le-am vazut acvariile am zis ca mai bine-i las la mine.Am pui de Xipho rosu au 5 saptamini sunt tare frumosi,i-am hranit primele 4 saptamini cu hrana vie s-au dezvoltat frumos.Daca doreste cineva sunt gratis.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  ai reusit continua,n-ai reusit continua.

15 Editat de Baracuda (2010-12-20 19:04)

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

staubi A scris:

raspuns pt. bradraqua :apropo la nr. de pesti a mai scazut,nu mai este de 61,este 48+2 melci pomacea si doi neriti.nu m-am grabit sa pun pozele,doar ca nu toate plantele sunt achizitionate in aceeasi perioada,ultimele 3 le-am cumparat duminica.Fertilizarea acvariului am inceput-o in data 14.11.2010,pina la acea data nu am folosit nici un fel de fertilizant,recunosc ca am avut probleme cu plantele,am schimbat trei ture de plante,toate cresteau repede dar apoi le cadeau frunzele si putrezeau de la virf.Eram tare necajit si ajunsesem sa-mi para rau ca m-am apucat de acvaristica.Dar tot citind pe forumuri si carti am ajuns la concluzia ca trebuie sa folosesc fertilizanti.Folosesc de la JBL,ferropol,ferrotabs si ferropol 24.Recunosc ca trebuie sa depun multa munca si sa studiez pentru a ajunge sa am un acvariu cu plante ca si cele pe care le-am vazut in acest forum si nu numai.Mai ar trebui sa-mi achizitionez un filtru extern,o instalatie de co2 cu ph controler si lampa UV, dar mai incolo pentru ca sunt scumpe.Apropo de alge,inainte de a folosi fertilizanti am avut alge din acelea negre care erau in smocuri pe frunze si tulpini,mai apoi si pe substrat si decor,dar decind cu fertillizarea au disparut.Apa o schimb saptaminal 1\3.Pestii recunosc sunt cam multi dar ce sa fac imi sunt dragi si imi este mila sa-i dau chiar la oricine ,aici ma refer la conditii,am citiva cunoscuti dar cind le-am vazut acvariile am zis ca mai bine-i las la mine.Am pui de Xipho rosu au 5 saptamini sunt tare frumosi,i-am hranit primele 4 saptamini cu hrana vie s-au dezvoltat frumos.Daca doreste cineva sunt gratis.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  ai reusit continua,n-ai reusit continua.

   Decizia iti apartine in ceea ce priveste numarul pestilor. In locul unui Ferropol (vad ca folosesti ambele variante), poti folosi Easy Carbo. Dupa parerea mea, aportul de microelemente este suficient prin folosirea unui singur tip de Ferropol. Ar trebui sa te gindesti si la o fertilizare macro, oricum inaintea unui sterilizator UV, care mai poate astepta.
   Disparitia algelor dupa inceperea fertilizarii este cam ciudata, cred mai degraba ca se datoreaza altor cauze.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

staubi prezita ultimele poze cu acvariul.

Re: Staubi saluta toti acvaristii.

Vrei sa zici ultimele poze cu pisica  :s)

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)