1

Subiect: Acvariu Cubic

Va prezint un acvariu cubic. este un HomeMade:
Plante: Valisneria
Filtrare: Filtru extern tip cascada Hailea SL206
Locuitori: Xipho, Guppy, Molly
Melci: Pomaceea, de substrat
Substrat: Pietrisi negru (3-4mm), nisip alb fin
Buturuga (radacina vita-de-vie)
Lumina: 32W Osram (neon rotund)
Dimensiuni: 40x40x40 (LxlxH) cm
Acvariu este pus in "functionare" de aproximativ 4 luni.
Nu folosesc bombe CO2 sau alte solutii.

PS: pentru cei ce stiu despre ce vorbesc, am renuntzat la barcutza, arata mai natural:P

Multumesc,

Astept critici/pareri:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Acvariu Cubic

Simpatic, frumusel aranjament. In ultima poza, acel molly zici ca`i Shumi, la cum a iesit de miscat in poza lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: Acvariu Cubic

daca aveai grija cand lai lipit, puteai renunta la coltare si autocolant
arata mai bine bine
nu sunt adeptul *televizoarelor*  :smoke
incearca sa astupi cu un cauciuc subtire gaura de la capac
sa iti scoata acvariu in evidenta si nu peretele sau tavanul
daca tot team sucit de la un acvariu lung la unul cubic puteai discuta cu mine
uite cum arata al meu acum
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/55422/#p55422

4

Re: Acvariu Cubic

Sa nu acoperi gaura, stai linistit acvariul e evidentiat destul. Decat sa faci condens, mai bine o gaura deasupra, pe care n`o observa nici naiba daca nu pozai tu asa. Numai bine big_smile

Etiamsi omnes, sed non ego.

5 Editat de pasi_une (2010-09-24 02:12)

Re: Acvariu Cubic

mai bine fa condens pe pereti in loc sa se recicleze apa in acvariu
acvariu descoperit vapori de apa in casa evaporare apa in acvariu  :-
numai bine cu egrasie in casa ca face bine la plamani si mult praf pe suprafata apei

6

Re: Acvariu Cubic

Inseamna ca aia cu acvarii open`top au adevarate pesteri in casa. Ok. Eu ma retrag din discutie. O seara placuta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariu Cubic

Nu poate un acvariu sa elimite atat de multa apa (condens) incat sa faca igrasie in casa!
Nici mai multe!

Si daca ar fi camerele pline de acvarii ar fi suficient sa stea putin un geam deschis!

8

Re: Acvariu Cubic

Ok. sa incep cu inceputu:P
Deasupra acvariului, nu se vede, dar este o trapa+cooler prin care eliminam vara caldura produsa de neon.
Autocolant?Nu am folosit de nici un fel autocolant:D
Este incastrat intr-un cadru de lemn, vopsit cu trafaletele in negru, iar marginile, sunt din plastic... coltare mai exact:)
In rest, sunt prea mici vaporii ca sa se faca condens, insa stiu de faza cu "pleomonie" si chestii de genu, asta in cazul in care exista umiditate mare in camera, nu este aerisita camera cum trebuie, etc:P

Ma descurc eu,
Numai bine.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

9

Re: Acvariu Cubic

me_gaton A scris:

Ok. sa incep cu inceputu:P
Deasupra acvariului, nu se vede, dar este o trapa+cooler prin care eliminam vara caldura produsa de neon.
Autocolant?Nu am folosit de nici un fel autocolant:D
Este incastrat intr-un cadru de lemn, vopsit cu trafaletele in negru, iar marginile, sunt din plastic... coltare mai exact:)
In rest, sunt prea mici vaporii ca sa se faca condens, insa stiu de faza cu "pleomonie" si chestii de genu, asta in cazul in care exista umiditate mare in camera, nu este aerisita camera cum trebuie, etc:P

Ma descurc eu,
Numai bine.

eu am vrut doar sa eviti evaporarea apei
prin astuparea trapei
capac inchis ermetic duce la ciclarea apei
adica vaporii din condens se reintorc in apa din acvariu si nu e nevoie ca la 2..3 zile sa completezi cu apa
faza cu mucegaiul erea doar de fatada

10

Re: Acvariu Cubic

bine ai revenit !!
in prima poza acvariul arata ca un aragaz cu un ochi  lol  lol
dragut acvariul !
dar pune si tu mai multe specii de plante....nu numai vallisneria...asa ai mai zis tu o data ca vrei sa bagi co2 intr-un acvariu cu elodea tongue

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: Acvariu Cubic

Momentan nu mai bag plante in el, nu prea am timp de acvariu momentan, din cauza unei mutari, dar cand osa il iau la mine...osa il mai rearanjez:), si voi reveni cu poze.

Da stiu de chestia cu vaporii, dar in cazul meu, nu aveam cu ce sa racesc apa vara, fiind cald:( de aceea am apelat la cooler, sa mai racesc cat de cat apa, am avut si 32grade la apa, desi..guppy nu mi-a murit nici unul, dar nici bine nu prea le era:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

12 Editat de me_gaton (2012-03-16 22:18)

Re: Acvariu Cubic

Salut inca odata,

pasi_une daca tot ziceai sa astup gaura de sus:P, eh uite acvariu l-am donat la un vecin usa in usa cu mine, ptr "pitacii" lui (se uitau la acvariu cand mai venea vecinu la o "cafeluta")

Ideea este in felu urmator:
Cadru fiind din lemn, bine inteles, vecinu a astupat punand o placa deasupra sa nu bage pitacii mana, si ce sa vezi?lemnu a absorbit toata umezeala produsa in timp si s-a cam umflat..asa ca stiam eu de ce nu astupam "gaura":P.
Eu acu sunt la un nou setup de 99 (L) x 35 (H) 34 (l) cm big_smile
Osa revin cu poze cand osa ma ocup de noul proiect:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

13

Re: Acvariu Cubic

me_gaton A scris:

pasi_une daca tot ziceai sa astup gaura de sus:P, eh uite acvariu l-am donat la un vecin usa in usa cu mine, ptr "pitacii" lui (se uitau la acvariu cand mai venea vecinu la o "cafeluta")

   @pasi_une cand a spus sa inchizi gaura de sus posibil ca s-a referit sa inchizi gura... dar se pare ca ai ales sa o inchizi pe a vecinului lol

14

Re: Acvariu Cubic

smile))) Ancistrus tare...mi-a placut faza:))))

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)