1 Editat de costyy_78 (2010-09-30 12:35)

Subiect: acvariu 420 litri

salutare. va cer si eu un sfat, ce fundal as putea sa pun la un acvariu de 140/60/50  numai de carasi ? nu sunt foarte hotarat , eu as opta pentru un fundal negru sau albastru, voi ce-mi recomandati ?

2

Re: acvariu 420 litri

costyy_78 A scris:

salutare. va cer si eu un sfat, ce fundal as putea sa pun la un acvariu de 140/60/50  numai de carasi ? nu sunt foarte hotarat , eu as opta pentru un fundal negru sau albastru, voi ce-mi recomandati ?

Da!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: acvariu 420 litri

bradraqua A scris:

Da!!!

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol
ai fost hilar 
prin asta vrea sa spuna ca merg aman2 tongue

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: acvariu 420 litri

eu as pune negru, dar spun asta pentru ca am avut doar plantat. la un acvariu cu carasi nu stiu daca ar avea contrastul scontat

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de Lucia (2010-10-01 09:30)

Re: acvariu 420 litri

smile
Eu am carasei, si-mi place negru.
Eu spun ca daca tot ai carasei, incearca sa le reproduci mediul lor natural. Eu inca lucrez sa le creez o bucatica dintr-un iaz, cu plante, pietre, pietris (nisipul foarte marunt poate fi inghitit), scoarta de copac.

Alegerea fundalului poate depinde si de ceea ce vrei tu sa ai in final. Eu am optat pentru un fundal negru, tip scoarta de copac, fiindca m-am gandit si la faptul ca pestisorii mei au mult alb.
Tu intai trebuie sa-ti trasezi unde vrei sa ajungi, ce biotop vrei sa creezi, si apoi te decizi.
Pana la urma fiecare e liber sa aleaga ceea ce i se pare lui ca intruneste conditiile planului facut.
In opinia mea, pe langa albastru si negru merge si orice nuanta de maro sau de ce nu gri.

M-ai facut curioasa! smile
Abia astept sa vad.... smile
Mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6 Editat de costyy_78 (2010-10-01 10:53)

Re: acvariu 420 litri

da. va multumesc de sfaturi, cred totusi ca voi alege negru . de maine voi incepe amenajarea lui . voi pune poze cu fiecare etapa , sper sa iasa frumos , eu unul abia astept sa-mi vad carasei in noua locuinta :pls

7

Re: acvariu 420 litri

aqua A scris:
bradraqua A scris:

Da!!!

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol
ai fost hilar 
prin asta vrea sa spuna ca merg aman2 tongue

Multumesc pentru epitet, dragutule! lol Fie vorba intre noi, mai corect era "ilar", dar merge si asa! Raspunsul era pentru costyy_78, el a inteles sigur.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu 420 litri

Ilar e varianta romaneasca pentru "hilaire"(fr.), de unde probabil si termenul de hilar.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

9

Re: acvariu 420 litri

pajeroking A scris:

Ilar e varianta romaneasca pentru "hilaire"(fr.), de unde probabil si termenul de hilar.

Nici mie nu-mi este strain DEX-ul, de aceea am spus ca "mai corect" este "ilar", "hilar" referindu-se la "hil" (care aparţine hilului). Ambele termene sunt admise cind este vorba de amuzant, comic, hazliu, nostim, vesel, dar recomandabil ramine "ilar". Ne oprim aici cu lectiile de limba romana? smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: acvariu 420 litri

pai ar cam trebui , ca am plecat de la  ablastru si negru ai am ajuns la ilar si hilar  smile

11

Re: acvariu 420 litri

costyy_78 A scris:

pai ar cam trebui , ca am plecat de la  ablastru si negru ai am ajuns la ilar si hilar  smile

Imi cer scuze, eu sint de vina!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: acvariu 420 litri

e na ! este vineri,suntem obositi  trece greu ziua pentru cei care sunt la munca ,, se apropie weekend-ul  :noroc

Re: acvariu 420 litri

Doamne Radu dar nu stii de gluma?Nu vreau sa iti pun la indoiala cunostintele tale de limba romana.Glumeam si eu atata tot.Oricum,imi cer scuze daca am jignit.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

14 Editat de mirceajifcu (2010-11-01 19:16)

Re: acvariu 420 litri

bradraqua A scris:
pajeroking A scris:

Ilar e varianta romaneasca pentru "hilaire"(fr.), de unde probabil si termenul de hilar.

Nici mie nu-mi este strain DEX-ul, de aceea am spus ca "mai corect" este "ilar", "hilar" referindu-se la "hil" (care aparţine hilului). Ambele termene sunt admise cind este vorba de amuzant, comic, hazliu, nostim, vesel, dar recomandabil ramine "ilar". Ne oprim aici cu lectiile de limba romana? smile

Ambele termene? :"> sau ambii termeni?!   :pp (ca veni vorba de gramatica nu de alta)

15 Editat de Baracuda (2010-11-01 19:21)

Re: acvariu 420 litri

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:
pajeroking A scris:

Ilar e varianta romaneasca pentru "hilaire"(fr.), de unde probabil si termenul de hilar.

Nici mie nu-mi este strain DEX-ul, de aceea am spus ca "mai corect" este "ilar", "hilar" referindu-se la "hil" (care aparţine hilului). Ambele termene sunt admise cind este vorba de amuzant, comic, hazliu, nostim, vesel, dar recomandabil ramine "ilar". Ne oprim aici cu lectiile de limba romana? smile

Ambele termene? :"> sau ambii termeni?!   :pp (ca veni vorba de gramatica nu de alta)

Corect domnule! Ambii termeni. Nu invoc nicio scuza!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!