1

Subiect: 4 Octombrie - Ziua Mondiala a Animalelor

Stiu ca marea majoritate aveti si alte animalute prin casa, si m-am gandit ca poate luni, 4 Octombrie, le veti face cate un cadou delicios de ziua lor.





Bine-nteles ca am gasit ceva interesant.
O petitie cu privire la respectarea tratatelor internationale  referitoare la proctetia animalelor in Romania.

http://www.petitieonline.ro/petitie/romania_respectati_tratatele_internationale_referitoare_la_protectia_animalelor_implementati_legi_mai_severe_impotriva_abuzurilor_si_crimelor_comise_asupra_animalelor_-p32507045.html

Eu sper sa se vada un rezultat in final...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: 4 Octombrie - Ziua Mondiala a Animalelor

Citez de pe siteul ecomagazin.ro:

"Inca din 4 octombrie 1226, Sfantul Fransisc de Asissi, ocrotitorul animalelor, alaturi de cei care au scris “cantecul creaturilor”, (sora luna si sora soare) au luminat si mangaiat viata animalelor.

Data de 4 octombrie a devenit o sarbatoare : Ziua animalelor. In multe biserici se imparte animalelor binecuvanatrea preotului. Povestea aceasta este de pe alte meleguri. La noi se obinuieste ca in ziua de Boboteaza, atunci cand locuintele sunt sfintite, animalele sa nu fie nici ele uitate si stropite cu apa sfanta ."

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: 4 Octombrie - Ziua Mondiala a Animalelor

Draguta initiativa. Semnata. Sa speram, ca intre multele deja semnate, macar asta sa faca o diferenta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

4 Editat de aqua (2010-10-01 19:12)

Re: 4 Octombrie - Ziua Mondiala a Animalelor

stiu ce ii iau printesei mele  :fbr  :fok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise