41

Re: Baby Shaq

Cand se face noapte, intram in Sf`uri lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Baby Shaq

la cat se ridica pretul unei astfel de instalatii???

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

43 Editat de bobi (2010-11-10 02:23)

Re: Baby Shaq

cezara: sa sti ca avem gusturi comune. ne potrivim.... smile cind am vazut prima data in viata mea o astfel de poza la un prieten acvarist asta a fost prima idee care mi-a trecut prin cap: imagine SF. daca vrei sa fi circotas, poti spune ca e o radigrafie la plamini lol

remus: nu poate fi mult. eu am dat 20 ron pe ea. ai nevoie de un traf de la 220 la un multiplu de 3 (3, 6, 9, 12 v) de o bara de plexic si de leduri...

am facut o remarca: astazi sunt 365 de zile, sau 12 luni, sau 1 an (asta ca sa fiu in ton cu un mult mai celebru personaj smile) de cind sunt membrul acestei comunitati.

la multi ani mie si voua!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

La multi ani printre noi bobi!!!!!!!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Baby Shaq

bobi - nu vreti se aranjati mijlocul akvariei cu blyxa japonica?

46

Re: Baby Shaq

Pan-Moldova A scris:

bobi - nu vreti se aranjati mijlocul akvariei cu blyxa japonica?

am ceva blyxa in acvariu dar e plantata pe laterala stinga. prim planul e aproape plin cu staurogyne repens. ce idee ai, mai exact?
cum sa il aranjez?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

bobi A scris:
Pan-Moldova A scris:

bobi - nu vreti se aranjati mijlocul akvariei cu blyxa japonica?

am ceva blyxa in acvariu dar e plantata pe laterala stinga. prim planul e aproape plin cu staurogyne repens. ce idee ai, mai exact?
cum sa il aranjez?

Da scuza, n-am observat. Nu inteleg de ce ea este asa slaba. Verifica te rog macroelemente si spune ce kH si gH sunt la tine.
Staurogyne in cazul dat nu este un variant bun pentru mijlocul akvariei. Rar se intimpla cind el se ridica mai sus decit 5-7 cm.
Dar fara mijlocul, aranjat cu plante de 20-25 cm de inaltime tu ai un efect de "cimp in fata peretelui"
Trebue s face perspectiva.
Si i-ti recomand se faci grupe din plante in peretele din spate nu mai putin de 15 cm in latime (sа fii atent cu culorile sa le ai pe cele  din fata cu un contrast corect si armonios)

48

Re: Baby Shaq

pan-moldova- eu stiu ce vrei sa spui si ai dreptate. eu oricum nu am pretentii de aquascaper, eu cresc doar plante. smile inafara de bluxa japonica nu am palnte de midground, staurogynele e pe post de prim-plan. multumesc de aprecieri! smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

bobi A scris:

pan-moldova- eu stiu ce vrei sa spui si ai dreptate. eu oricum nu am pretentii de aquascaper, eu cresc doar plante. smile inafara de bluxa japonica nu am palnte de midground, staurogynele e pe post de prim-plan. multumesc de aprecieri! smile

dara schmba locul plantelor ce se afla in spatele acvaluilui, mai spre mijloc/ Ele as o sa se simta mai bine. Si in asa mod o sa-ti faco loc pentru dezvoltarea in grup

50

Re: Baby Shaq

momentan am cosmetizat mossul de pe cioata, care crescuse ca 3 mingi verzi in acvariu. l-am tuns bine de tot si l-am legat pe intreaga suprafata a cioatei si din aceasta cauza nu am facut poza la lumina, doar la adapostul intunericului. dupa ce isi revine, sper in citeva zile, va arat si cum se prezinta situatia in mod real :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

Bine asteptam!

52

Re: Baby Shaq

Desi nu aveam asa ceva in plan, m-am decis sa va arat cum arata momentan acvariul meu. Sedinta foto, facuta de un antitalent la asa ceva, adica eu, a fost realizata la insistentele colegului radek, mai curios din fire:). Nu am pregatit deloc bazinul pentru asta, dar am zis ca frumusetea naturala e peste cea artificiala. Am facut ceva schimbari fata de ultimele poze, am tuns drastic mosul de pe cioata si l-am legat pe toata lungimea ei intru-cit crescusera 3 mingi verzi in acvariu care faceau umbra plantelor de dedesubt. Mai am de munca la aspectul estetic al bazinului, astept sa creasca unele plante pentru a le taia si apoi replanta in ideea de a obtine tufe mai compacte, mai am nevoie de ceva blyxa pentru a forma un gard lung de 125 cm

Nu e ceva nemaivazut, mega fantastic dar mie mi-e drag, ca e al meu si vi-l arat si voua:):
http://i54.tinypic.com/20uy5wp.jpg

http://i52.tinypic.com/33116s4.jpg

http://i55.tinypic.com/abh0mv.jpg

http://i53.tinypic.com/2zoy8zk.jpg

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

Foarte frumos bobi.Am rămas fără cuvinte. :sok

54

Re: Baby Shaq

Multumesc cosmine. eu personal nu sunt inca satisfacut. mai este de munca la el....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

aaaa bobi crezi ca noi nu ne-am prins ca inainte de sedinta foto ai dat plantele pe fiecare frunza cu carioca???..... :pp  :pp  :pp  :noroc  :sok

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

56

Re: Baby Shaq

Bobi, culorile din pozele tale sunt ireale fapt care da un minus prezentării. Parca este un tablou impresionist. In realitate cred ca arata superb. Personal ,repet personal, acest mando folosit obsesiv de 90% dintre acvariști a devenit obositor, un stereotip vlăguit de esență.
Cred ca un pietriș negru sau cu nuanțe neutre te avantaja vis a vis de explozia culorii plantelor din background. 
Umbla puțin la setările aparatului, sunt sigur ca nu "l-ai stors" cum trebuie :sok

57

Re: Baby Shaq

remus: cu markerul, nu cu carioca

paul:stiu. si am si spus in postul de prezentare al pozelor ca plantele nu arata asa de rosii in realitate. nu stiu sa manevrez camera aia cum trebuie. dar promit ca invat. de unele optiuni mi-am dat seama singur, pe restul le mai studiez. nu am manado in bazin, manado cica ridica kh care la mine e 4 (maricel pentru erio si tonine), am dupla ground. cromatic nu e mare diferenta intre ele, dar eu zic ca dupla ground e superior manado tocmai din acest punct de vedere

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

58 Editat de pelly67 (2010-11-13 19:59)

Re: Baby Shaq

Mando...dupla cum le-o mai zice, ma refeream la culoare, din punct de vedere cromatic cum bine ai spus si tu, in rest arata super acvariul. Treaba asta cu acest substrat "maroniu" a devenit "lege" în acvaristica din România. Cand vezi prima data o poza, primul lucru care iți sare in ochi este acel maro, cu excepția celor al căror prim plan este deja acoperit cu gazon.
Sper ca nu te-a deranjat opinia mea :sok

59

Re: Baby Shaq

Bobi , hai sa te întreb ceva în legătură cu picuratorul tău de la Gardena, sti cumva exista si pentru cantități mai mici de 1litru /ora?...sau posibilitatea atașării unui electoventil pentru ajustarea cantității de apa/24 ore.

60

Re: Baby Shaq

Nu ma deranjeaza opinia ta, stai linistit. E o problema de gusturi. Mie mi-a placut culoarea cind am vazut-o, plus ca dupla groundul mai are si inca 2 calitati, importante zic eu, pentru un substrat:
1. e foarte usor
2. are o porozitate mare

Nu stiu daca exista picurator la debit mai mic de 1 litru, eu l-am dat pe al meu la 2 litri/ora si merge ok.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"