21

Re: acvariul nou 160l

mersi mult de tot soto( Sebastian) .Am de gand intr-adevar de gand sa -mi fac un acvariu mai mare 200 litri si chiar ma bucur mult ca nu o sa ma ajunga foarte scum tinand cont ca al tau de 350 litri ar costa undeva la 4 mil cu un 3 mil inseamna ca ma descurc cu asta de 200,nu? as fi super incantata.Doamne,am ajuns sa-mi fac acvariul:):):)!!!Mult mai bine ies cu el facut decat sa-mi cumpar unul de la magazin ( unul de 200 l la magazin se ridica la 13.mil.Daca erai din Medgidia apelam la ajutorul tau (daca vroiai bineanteles) iti dadeam banii si te descurcai;).Asa mai greu,aici in oras nu prea am la cine sa apelez.De unde cumpar sticla? De care de 8 mm? Ce dimensiuni imi trebuie la asta de 200? MULTUMESC

laura-rac

22

Re: acvariul nou 160l

acvariul a costat doar 200 ron (la reducere) smile)

23

Re: acvariul nou 160l

laura A scris:

mersi mult de tot soto( Sebastian) .Am de gand intr-adevar de gand sa -mi fac un acvariu mai mare 200 litri si chiar ma bucur mult ca nu o sa ma ajunga foarte scum tinand cont ca al tau de 350 litri ar costa undeva la 4 mil cu un 3 mil inseamna ca ma descurc cu asta de 200,nu? as fi super incantata.Doamne,am ajuns sa-mi fac acvariul:):):)!!!Mult mai bine ies cu el facut decat sa-mi cumpar unul de la magazin ( unul de 200 l la magazin se ridica la 13.mil.Daca erai din Medgidia apelam la ajutorul tau (daca vroiai bineanteles) iti dadeam banii si te descurcai;).Asa mai greu,aici in oras nu prea am la cine sa apelez.De unde cumpar sticla? De care de 8 mm? Ce dimensiuni imi trebuie la asta de 200? MULTUMESC

poti sa rogi pe cineva sa ti-l cumpere de aici dar sa iti platesti transportul la fel ca al meu si ti-l trimite prin curier , nu mai stai sa lipesti ...  doar 200 ron smile

24

Re: acvariul nou 160l

shauru A scris:

Salutare,

Imi place acvariul. Astept sa il populezi, ca sa iti fac o vizita, ca suntem consateni de sector tongue

pai am facut prostia sa ma duc sa iau 20 neoni si 10 calistusi si i-am bagat ( nerabdator din fire )
si au murit din ei .. i-am scos .. acum astept sa se cicleze apa

25 Editat de Laurentiu A (2009-03-12 02:24)

Re: acvariul nou 160l

soto_san A scris:

iti spun cat a costat acvariul meu.....130/60/45 cam 350 litri pretul la sticla taiata la dimensiuni a costat 262 lei ...2 tuburi de silicon negru pt acvari 30 lei ...lipitul asta nu stiu pt ca eu lam lipit si nu pot sati zic cam ce pret are...dar nu poate sa fie mai mult de 100 lei...deci ce sati zic cu 400 lei  iti faci un acvariu mare .....acuma vine suportul....al meu a costat 350 lei....deci cam astea ar fi preturile

De cat e sticla si de unde ai cumparat-o? Mi se pare foarte ieftina. Pe mine sticla ma costa in jur de 550 lei. acvariul are 62x47x60, cam 175 litri. Si asta era acum o luna, am inteles ca e mai scumpa acum. Ai vre-o sursa mai buna?

Sticla de 1cm, de la un depozit de sticla. Nu am gasit in alta parte mai ieftin.

26

Re: acvariul nou 160l

Laurentiu A A scris:
soto_san A scris:

iti spun cat a costat acvariul meu.....130/60/45 cam 350 litri pretul la sticla taiata la dimensiuni a costat 262 lei ...2 tuburi de silicon negru pt acvari 30 lei ...lipitul asta nu stiu pt ca eu lam lipit si nu pot sati zic cam ce pret are...dar nu poate sa fie mai mult de 100 lei...deci ce sati zic cu 400 lei  iti faci un acvariu mare .....acuma vine suportul....al meu a costat 350 lei....deci cam astea ar fi preturile

De cat e sticla si de unde ai cumparat-o? Mi se pare foarte ieftina. Pe mine sticla ma costa in jur de 550 lei. acvariul are 62x47x60, cam 175 litri. Si asta era acum o luna, am inteles ca e mai scumpa acum. Ai vre-o sursa mai buna?

Sticla de 1cm, de la un depozit de sticla. Nu am gasit in alta parte mai ieftin.

vorbim si til aduc gata facut  pt 320ron smile til aduc la usa smile)

27 Editat de Laurentiu A (2009-03-12 02:48)

Re: acvariul nou 160l

350 litri la aprox 400 ron? daca e cu sticla de 1 cm, noua, atunci discutam.

28

Re: acvariul nou 160l

Laurentiu A A scris:

350 litri la aprox 400 ron? daca e cu sticla de 1 cm, noua, atunci discutam.

id de mess: icsim2005

29

Re: acvariul nou 160l

la noi in sticlarie se gaseste sticla de 1 cm si este la pretul de 90 ron m patrat ....sticla este taiata la dim dar nu e slefuita....slefuita pe toate partile e undeva la 100 ron pe m patrat.....sticla la acvariul meu eu am slefuito cu un burete ce are pe el ceva granule de diamant

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

30

Re: acvariul nou 160l

apa din acvariu se tulbura mai rau pe zi ce trece...este doar un proces al ciclarii ?... mentionez din nou 100x40x40 filtru extern jbl cristal profi e900 debitul de apa e de 900 l / ora ce e de facut?

31 Editat de soto_san (2009-03-12 19:36)

Re: acvariul nou 160l

laura A scris:

mersi mult de tot soto( Sebastian) .Am de gand intr-adevar de gand sa -mi fac un acvariu mai mare 200 litri si chiar ma bucur mult ca nu o sa ma ajunga foarte scum tinand cont ca al tau de 350 litri ar costa undeva la 4 mil cu un 3 mil inseamna ca ma descurc cu asta de 200,nu? as fi super incantata.Doamne,am ajuns sa-mi fac acvariul:):):)!!!Mult mai bine ies cu el facut decat sa-mi cumpar unul de la magazin ( unul de 200 l la magazin se ridica la 13.mil.Daca erai din Medgidia apelam la ajutorul tau (daca vroiai bineanteles) iti dadeam banii si te descurcai;).Asa mai greu,aici in oras nu prea am la cine sa apelez.De unde cumpar sticla? De care de 8 mm? Ce dimensiuni imi trebuie la asta de 200? MULTUMESC

te ajutam cu siguranta dar sant f departe ...dimensiunile cam astea ar trebui sa fie  100/40/50...este doar o dimensiune dar se pot modifica cum vrei...la dimensiunile astea are 200 l...si pt siguranta ta sa fie din sticla de 10 mm

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

32

Re: acvariul nou 160l

icsim A scris:

apa din acvariu se tulbura mai rau pe zi ce trece...este doar un proces al ciclarii ?... mentionez din nou 100x40x40 filtru extern jbl cristal profi e900 debitul de apa e de 900 l / ora ce e de facut?

nu prea stiu cum se tulbura ..este cumva alba la culoare  ?

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: acvariul nou 160l

Laura, sticla cea mai buna o gasesti la ALMAGLASS pe IC Bratianu in constanta, din cate stiu este cam 80 roni metrul patrat sticla de 10mm, acum sunt mai multe magazine de sticla dar acolo ti le taie bine. fa si tu un calcul la ce suprafata iti iese si vezi pretul. Acum nu stiu cu ce o sa cari tu sticla pana la medgidia ca o sa aibe o tona big_smile. Daca vrei sa te ajut la lipit intr-un weekend te pot ajuta. Ai grija la ce dimensiuni ceri acolo, sa scazi mereu grosimea sticlei.  Daca nu iti place la ALMAGLASS incearca pe strada Oborului, e tot pe langa gara. De acolo iau eu dar numai pt acvarii mici.

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

34

Re: acvariul nou 160l

e alba ./.. dar cica pana se cicleaza apa asa o sa fie.. mc de ajutor

Re: acvariul nou 160l

Iti recomand sa pui in filtru carbune activ, acel filtru care il ai tu nu are in dotarea standard si carbune.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

36

Re: acvariul nou 160l

acvariidevis A scris:

Iti recomand sa pui in filtru carbune activ, acel filtru care il ai tu nu are in dotarea standard si carbune.

am pus smile

37

Re: acvariul nou 160l

apa sa mai linistit acum intrebare intrebatoare  se fac tot felul de particule in apa .. eu vreau sa se vada cristal .... la asa filtru.... de ce nu le trage filtru si pe particulele alea?

38

Re: acvariul nou 160l

Cat ai dat bre pe filtru?

39

Re: acvariul nou 160l

340ron

Re: acvariul nou 160l

icsim,

Daca ai bagat ceva solutii pentru coloniile de bacterii sau chiar Bactozin, este normal sa ti se faca putin laptoasa apa. Pe indicatile acestor solutii este specificat acest lucru. De obicei se face cristal dupa mai multe zile.