41

Re: acvariul nou 160l

Laurentiu A A scris:

icsim,

Daca ai bagat ceva solutii pentru coloniile de bacterii sau chiar Bactozin, este normal sa ti se faca putin laptoasa apa. Pe indicatile acestor solutii este specificat acest lucru. De obicei se face cristal dupa mai multe zile.

hehe am mai revenit la viata cu asa raspunsuri smile mc mult

42 Editat de soto_san (2009-03-13 20:58)

Re: acvariul nou 160l

daca ai pune si tu in apa  CRYSTAL CLEAR   atunci iti va trage si particulele alea mici  filtrul....aceasta solutie aduna toate particulele  si asa ti le va trage filtrul:P

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

43

Re: acvariul nou 160l

am pus azi aqua safe

44

Re: acvariul nou 160l

asteapta si o sa fie bine nu te grabi ...rabdare wink;)

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: acvariul nou 160l

E ceva normal sa se albeasca apa.
Face parte din procesul ciclarii.
Ceea ce face apa sa fie asa albicioasa, sunt milioanele de bacterii care cauta un loc sa se aseze si sa isi faca treaba.
Dupa vreo 2 saptamani o sa inceapa sa se limpezeasca.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: acvariul nou 160l

Am observat ca ai pus discusi in acvariu.
Sunt cumva brown?
Daca da, de unde i-ai luat?

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

47

Re: acvariul nou 160l

sunt snakeskin     .... i-am luat de la un prieten ....mai are dar dar alte culori....vbim daca vrei

48

Re: acvariul nou 160l

am achizitionat inca 8 discusei  red turcoise

49

Re: acvariul nou 160l

unul din discusii cei mari a murit sad

50

Re: acvariul nou 160l

m

51

Re: acvariul nou 160l

m2

52

Re: acvariul nou 160l

sad

53

Re: acvariul nou 160l

inca una

54

Re: acvariul nou 160l

cred ca moare si celalalt .. se caca alb .. ce e de facut?

55 Editat de marian4232 (2009-04-01 18:26)

Re: acvariul nou 160l

Ce rau imi pare de el.
Se pare ca are probleme cu flagelatele.
Spune-mi te rog daca mananca, daca sta ascuns si daca s-a inchis la culoare.
Pentru flagelate exista un tratament destul de bun.
Metronidazol este medicamentul, se gaseste destul de usor in farmacii.
Dozarea este diferita de la crescator la crescator.
Unii folosesc o pastila la la 25 L altii o pastila la 40 litri, etc.
Sa iti spun cum am procedat eu cu unul dintre primii discusi cumparati care avea fecale albe, nu manca, statea retras si incepuse sa se inchida la culoare:
Intr-un acvariu de 25 L am pus apa lasata la declorinat, am pus filtru si incalzitor setat la 30 grade.
Intr-un ibric cu apa calduta am dizolvat o pastila de metronidazol si o lingura cu varf de sare (neiodata preferabil, eu am folosit sare marina deoarece pe vremea aceea aveam un mic acvariu marin cu doi clovni).
Dupa dizolvare le-am pus in acvariu, am introdus pestele bolnav.
Dupa 24 ore am schimbat 50% din apa, cu apa la aceeasi temperatura unde am adaugat jumate de lingura de sare pentru a mentine concentratia si inca o pastila de metro.Am continuat tot asa cu schimburi si redozari de sare si metronidazol la fiecare 24 ore timp de 5 zile.Dupa cele 5 zile, am pastrat temperatura si concentratia de sare inca 3-4 zile si in timp, pestele a inceput sa manance.
M-am riscat si l-am stimulat cu tubifex vii.Pestele respectiv a fost bolnav si condamnat pe viata de cand l-am cumparat (nu am stiut ce sa aleg deoarece nu ma documentasem indeajuns, fiind primul discus).
Temperatura am crescut-o treptat pana la 35 grade pe parcursul a 2-3 zile.
Sarea ajuta la reducerea stresului, temperatura ridicata accelereaza sistemul imunitar al pestelui.
Unele persoane spun ca efectul metronidazolului dureaza doar 8 ore si ca ar trebui inlocuit la fiecare 8 ore.Alte persoane recomanda inlocuirea pastilei la 24 ore.Eu fiind la munca nu am putut schimba apa si inlocuirea pastilei la fiecare 8 ore.

Sunt multe articole pe net despre aceasta boala, i se mai zice si hexamita.
Te rog sa le consulti si sa alegi varianta de tratament care ti se potriveste cel mai mult.
Si sa speram ca se va face bine.

Bafta.


EDIT:

Un site cu foarte multe informatii si cu forum despre discusi este www.simplydiscus.com
Iti recomand sa-l folosesti.
Discusul este un peste destul de greu de crescut.
Pentru cei 8 pui de Red Turquoise achizitionati iti recomand sa-i cresti intr-un bazin steril, cu schimburi de apa la fiecare 2 zile, daca poti chiar mai dese, o temperatura de 29-30 grade si cu 4-5 mese pe zi cu mancare cat mai diversificata.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

56

Re: acvariul nou 160l

mc mult