Subiect: De inceput si lipsa de spatiu

Am facut si eu un mic acvariu pentru fetita mea(asta-i motivul smile ).
Acvariu 54l Aquadream Atlantis cu tot ce are in dotare (filtru BIO1, incalzitor), achizitii suplimentare pompa aer si termometru, substrat si nisip(nuca de cocos si radacina de vita de vie le-am preparat acasa). Cu sprijinul colegilor de pe forum, l-am indopat cu plante, melci, 12 rasbora, 6 neoni, 4 ancitrusi si 10 creveti(din care rar vad unul doi).

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Si sau si indragostit

Re: De inceput si lipsa de spatiu

si nu erau hotarate care sa depuna si unde

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Bine v-am gasit.

Multumesc si sper sa se mai faca.

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Stiu, dar clientii din acvariu(ma refer in special la plante), au venit pe rand, asa ca i-am inghesuit si eu cat de cat. Bonus ca pe latura din spate am o cutie cu filtru si termometru, destul de maricica.

6

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Salutare maimutica!

Sper sa nu te supere interventia mea....am vazut ca ai Rasbora, neoni si creveti, foarte frumos, dar s-ar putea sa ai ceva probleme in viitor, pentru ca mai ai in acelasi acvariu si Ancistrusi. Frumosi pesti dar care in scurt timp vor creste pana la 10-12 cm si iti vor ataca pestii de talie mai mica si implicit crevetii. Eventual te poti gandi la achizitia unor Ottocinclus sau Borneo care sunt pesti nonagresivi si de talie apropiata cu ceilalti pesti pe care ii ai. Cat despre decor, e bine sa ai multe plante dar incearca sa le mai grupezi putin iar nuca de cocos este specifica altor specii de pesti fiind folosita pentru depunere in general. Pe radacina de vita de vie poti prinde niste Moss cu guta si va arata mai interesant.
In rest toate cele bune si sa auzim numai de bine!  :sok

PS: inca o data, sper sa nu te supere observatiile mele.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Sal,

Sunt chiar binevenite sugestiile(criticile).
Nuca de cocos este chiar pentru ancistrusi. Dupa parerile altor acvaristi, cica nu ar fi agresivi(nici macar cu crevetii), dar daca observ acest lucru(cand or sa mai creasca) o sa rezolv acest lucru. Moss nu am gasit inca. Chiar vroiam sa te intreb unele lucruri dupa ce am vazut tutorialul tau, dar acum s-au cam terminat fondurile destinate acvariului.

8 Editat de Andi66 (2010-10-05 11:46)

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Ok, imi pare bine ca observatiile mele nu te-au suparat. E bine de tinut minte si cand vei vrea sa faci o schimbare, poate acvariul va arata mai bine. Pana atunci sa auzim numai de bine! smile

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Sal, am observat pe geamul de la acvariu, niste chestii mici(cam cat piciorusele de la creveti), si care se miscau.Atasasez un filmulet, se vad mai clar spre sfarsitul filmului. Ma lamureste si pe mine cineva ce sunt.Multumiri anticipate smile.
Nu stiu sa pun filmulete ?

10

Re: De inceput si lipsa de spatiu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oOTjtXV_wD0[/youtube]

11

Re: De inceput si lipsa de spatiu

prins in fapt, scuze pentru calitate[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jajTzY5I1hU[/youtube]

12

Re: De inceput si lipsa de spatiu

am mai rarit un pic plantele big_smile

13

Re: De inceput si lipsa de spatiu

pozele, mai tarziu putin, deoarece momentan nu le incarca.

14

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Salutare,
Arata din ce in ce mai bine. Ai reusit sa scapi de aratarile alea dubioase ?
Tine-o tot asa si ape limpezi in continuare. Sa auzim numai de bine !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15

Re: De inceput si lipsa de spatiu

mercic

16

Re: De inceput si lipsa de spatiu

smile

17

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Chiar a-mi plac schimbarile facute , dar asteptam la mai mult din partea ta  :apl
Ape limpezi si pesti sanatosi.

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

18

Re: De inceput si lipsa de spatiu

mersi, ma mai chinui  :fbr  :fbr

19

Re: De inceput si lipsa de spatiu

M-am mai "chinuit" putin

20

Re: De inceput si lipsa de spatiu

maimutica A scris:

M-am mai "chinuit" putin

Bravo domnule, esti pe drumul cel bun! Frumos! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!