1 Editat de geany (2010-10-05 12:12)

Subiect: Schimbare totala

din pacate renunt la ciclidele mele africane,cu durere in suflet dar au crescut si in 200l e cam greu pt ele,mare pacat sad ,iar in schimb am sa incerc sa fac un acvariu cat de cat plantat si placut ochiului,drept urmare am nevoie de ajutorul vostru pt a reusi.

sa incepem cu inceputu:acvariu 200L,filtru tetratec ex700,incalzitor,,iar pt lumina voi volosi un osram 865si un 965 acum e randu vostru sa-mi spuneti dac e bine, dac mai trebuie un 'beculet'...fertilizant voi jolosi 2 pungi de la jbl aquabasis de 5 l ... este prea mult,prea putin??si un pietris de o granulatie 0,3-0,6mm sper ca e oke......

astept pareri,orice e bine venit ...multumesc

2 Editat de Baracuda (2010-10-05 15:29)

Re: Schimbare totala

geany A scris:

din pacate renunt la ciclidele mele africane,cu durere in suflet dar au crescut si in 200l e cam greu pt ele,mare pacat sad ,iar in schimb am sa incerc sa fac un acvariu cat de cat plantat si placut ochiului,drept urmare am nevoie de ajutorul vostru pt a reusi.

sa incepem cu inceputu:acvariu 200L,filtru tetratec ex700,incalzitor,,iar pt lumina voi volosi un osram 865si un 965 acum e randu vostru sa-mi spuneti dac e bine, dac mai trebuie un 'beculet'...fertilizant voi jolosi 2 pungi de la jbl aquabasis de 5 l ... este prea mult,prea putin??si un pietris de o granulatie 0,3-0,6mm sper ca e oke......

astept pareri,orice e bine venit ...multumesc

1. Acvariul nu este totusi foarte mic pt. ciclide africane, depinde de numarul pestilor si talia acestora. Poti opta pentru pesti care nu depasesc 10-12 cm la maturitate.
2. Filtrul extern este prea mic, indiferent de set-up-ul pentru care vei opta. Un filtru decent ar fi cel putin 900 l/h.
3. In rest, exista foarte multe comentarii si materiale postate pe forum, in legatura cu amenajarea unui acvariu. Stiu ca este mai comod sa pui intrebari, decit sa cauti raspunsurile deja existente dar forumul asta nu cistiga in valoare, daca informatia cuprinsa in el se repeta in proportie de cel putin 50%.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Schimbare totala

ciclidele de talia asta sunt 10-12cm...acvariu e suprapopulat...dar ma gandeam ca tot e mic ..acum :-??....pe viitor unul mai mare...filtru este mic pt acvariu cu ciclide sau pt cel plantat??

4 Editat de Baracuda (2010-10-05 18:22)

Re: Schimbare totala

geany A scris:

ciclidele de talia asta sunt 10-12cm...acvariu e suprapopulat...dar ma gandeam ca tot e mic ..acum :-??....pe viitor unul mai mare...filtru este mic pt acvariu cu ciclide sau pt cel plantat??

"Ciclidele de talia asta sunt 10-12cm", ce vrei sa spui? Eu cred ca am fost explicit, filtrul este mic pentru un acvariu de 200, indiferent de set-up. Repet afirmatia: Filtrul extern este prea mic, indiferent de set-up-ul pentru care vei opta. Un filtru decent ar fi cel putin 900 l/h.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Schimbare totala

ciclidele din acvariu sunt de talia asta 10-12cm...sa inteleg ca am dat chix cu filtu ..:|

6

Re: Schimbare totala

geany A scris:

ciclidele din acvariu sunt de talia asta 10-12cm...sa inteleg ca am dat chix cu filtu ..:|

Ahaaaaaa, acum pricep! Pentru tine este "chix", il poti vinde cuiva care are un acvariu mai mic. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de geany (2010-10-18 01:30)

Re: Schimbare totala

am pus plantele in acvariu ....a stat la ciclat....si am adaugat pentru inceput 2 sae,2 ancistrusi si 10 neoni rosii...si sincer sunt cam debusolat ,nst cu ce sa ii asortez...un mic sfat,o ideie ar fi bine venita ce combinatii sa fac...

8

Re: Schimbare totala

chiar nimanui nu ii trece nimic prin cap,nu vine cineva cu o ideie?

9

Re: Schimbare totala

Pune și o poza și ai sa vezi atunci sfaturi...și idei :sok