1

Subiect: DECOR FUNDAL

Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect dar am si eu o nelemurire legata de aceste decoruri artificiale foatre la moda, realizate din spuma sau polistiren acoperite apoi cu tot felul de rasini sau adezivi de gresie faianta etc. Intrebarile mele sunt umatorele: cat sunt de sanatoase ? Ce se intampla cu impuritatile care se aduna intre sticla si decor ? Aceasta flora de bacterii, felale, ce se formeaza intre sticla si decor nu polueaza apa ? Cat timp rezista aceste decoruri ?  O alta interbare ar fi , modalitatea de fizare a decorului ?   Multumesc !

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

2

Re: DECOR FUNDAL

in primul rand bine ai venit la noi pe forum....sa mai discutat pe tema asta dar in mare o sati explic....aceste decoruri din spuma nu afecteaza cu nimic pesti si nici apa din acvvariuatata timp cat sant vopsite cu vopsea pe baza de rasini .....intre decor si acvariu nu va ramane loc pt ca se va lipi cu silicon de jur inprejur asa ca nu are cum sa intre apa....aceste decoruri rezista destul de mult  atat cat sa te saturi de el si sati faci altul......te rog nu mai scrie cu litere mari  wink;);)

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

3

Re: DECOR FUNDAL

Multumesc pt raspuns. Am scris de pe un Laptop cu tastatura germana si are o gramada de litere inversate. big_smile

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

4

Re: DECOR FUNDAL

Pai sa intelegem ca are si CAPS LOCK-ul inversat? E pe spatele leptopului, langa baterie? smile

5

Re: DECOR FUNDAL

intreaba administratorul si ai sa vezi .....aaaaa tu esti mai nou nu ai de unde sti

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: DECOR FUNDAL

Laurentiu A A scris:

Fratilor care-i faza? De cand cu regula cu literele mari???? Va dor ochii?

Eu am mai expilcat pe aici de cateva ori, in limbajul internetului, literele mari inseamna strigat, ori aici cred ca nimeni nu are nevoie de strigare. Este suficient sa iti spui oful, vei fi ascultat si sfatuit cu suguranta. Acest forum a fost conceput de acvaristi pt. acvaristi asa ca vei primi cu siguranta cele mai bune sfaturi. Iar aceasta regula cu litere mari nu a fost facuta de noi, este o regula decand cu internetul asta, de, ce sa ii faci. Multumesc pt. intelegere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: DECOR FUNDAL

Ok ! Hai  sa va zic eu care e faza ! Sincer nu sunt asa de Retard sa nu stiu de Caps Lock_ul , ma refeream la eventuale greseli de scriere, a ramas caps lock_ul apasat si din pura comoditate am scris asa. Nu am avut nici cea mai vaga idee despre regula, nici despre regula generala pe internet, ,nu am vrut sa strig la ni nimeni , deci sincer nu am inteles de ce a-ti sarit chiar asa. Hai sa nu facem din tantar armasar ca nu e cazul si nu sunt genul de om care face din astea in plus vedeti si voi subiectul nu are nici o legatura cu vreo critica sa orice limbaj violent, sunt doar niste intrebari ... Inca o data scuze daca se simte cineva jignit !  sad sad sad

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

8

Re: DECOR FUNDAL

Si inca ceva , vad ca am deviat total de la subiect . Astept mai multe comentarii pe tema propusa .

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

9

Re: DECOR FUNDAL

rudy nu pt tine suna a mai fost un mesaj dar si la sters ..el a intrebat de cand cu literele mari si iam spus sa intrebe administratorul....dar sia sters mesajul....cu tine nu am nimic team inteles ...team ajutat cu ce am stiut....eu nu ma leg de nimeni pe forum....mersi de intelegere.....off topic pe tema asta ....de acum strict la subiect

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

10

Re: DECOR FUNDAL

Ok! Sa revenim... smile
Soto_san ti-a spus in mare cum sta treaba cu decorurile - adevarul e ca si eu eram innebunit dupa ele, dar cand mi-am facut acvariul, cu toate ca e mare, nu m-am indurat sa ii fur vreo (aprox) 3-4 cm grosime ca sa ii fac unul tongue acum depinde de tine.. poti sa il faci si mai subtire, depinde cum vrei sa iasa in relief, din polistiren, spuma etc..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

11

Re: DECOR FUNDAL

Am si eu o intrebare: Un decor din spuma trebuie neaparat sa fie vopsit?sau se vopseste pentru aspect?
Mersi.

Re: DECOR FUNDAL

Se vopseste pt. aspect si ii da o mai mare rezistenta la apa in timp.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

13

Re: DECOR FUNDAL

redg1rl A scris:

Am si eu o intrebare: Un decor din spuma trebuie neaparat sa fie vopsit?sau se vopseste pentru aspect?
Mersi.

pt design da..dar in timp spuma nu va mai fi asa galbuie...o sa prina alte nuante!!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

14 Editat de pelly67 (2010-02-18 21:33)

Re: DECOR FUNDAL

http://www.backtonature.se/english/index.html

15

Re: DECOR FUNDAL

Poate cineva sa ne spuna niste  denumiri de coloranti, vopsea (producatori) care se pot folosi la Fundaluri?