41

Re: acvariu plantat populat cu carasi

??

42

Re: acvariu plantat populat cu carasi

eu nu am zis ca nu este bine sa o bagi in acvariu, numai ca nu va supravietui submers. locul ei este in ghiveci la fereastra.

43

Re: acvariu plantat populat cu carasi

aha...multumesc frumos

44

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Dupa aproximativ 6 luni am reusit sa fac ceea ce mi-am dorit cu adevarat ,un acvariu plantat populat cu carasi ..sper sa va placa . smile

dimensiuni. 140/60/50
echipamente : filtrare tetratec ex1200 si 2 x aquaball 2210,filtru uv 7 w,
instalatie co2 ,butelie jbl,ph controller ,reactor homemade ( randament 100% )


sistem de iluminat :2x Hagen Aqua glo T8 40 w
                    2x Hagen flora glo T8  40w
                    1x osram  865  t8  40w
                    1x Hagen flora glo t8  20w

substrat : pietris granulatie 2-4 mm
fertilizare : Easy Life Pro Fito  saptamanal, EasyCarbo  zilnic
pesti: sunt toti in poze ( doi oranda un red cap si unu negru telescop)

scuze pentru calitatea pozelor, nu ma pricep foarte bine si nici nu am un aparat  foarte bun  smile

45

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Foarte frumos si acvariul si caraseii, felicitari! :apl

46

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Inca o dovada ca "regulile" isi pierd strictetea, cind este vorba de multa munca, pasiune si curajul de a incerca, ceea ce altii considera imposibil.
   Bravo Costy, ce urmeaza?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47 Editat de costyy_78 (2011-05-04 15:39)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

bradraqua A scris:

Inca o dovada ca "regulile" isi pierd strictetea, cind este vorba de multa munca, pasiune si curajul de a incerca, ceea ce altii considera imposibil.
   Bravo Costy, ce urmeaza?


multumesc  mult !  pot sa zic ca mi-am indeplinit un vis pe care il aveam de mic copil si cu siguranta nu il vedeam realizat asa repede daca nu intram pe acest forum in urma cu 6 luni , unde am invatand foarte multe din  articolele scrise aici   si  am cunoscand  multi oameni de la care am incercat sa " fur " cat mai mult pentru a-mi vedea  visul implinit .

ce urmeaza?   deocamdata vreau sa ma bucur de el smile

48 Editat de costyy_78 (2011-05-12 16:33)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

un mic filmulet  big_smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g7lopLhm6W0[/youtube]

49

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Acum am descoperit si eu postul tau actualizat.

Nu pot sa spun decat ca asa ar trebui sa arate toate acvariile de carasei!
:fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok  :fok
Felicitari!

Ma bucur sincer din tot sufletul pentru ei, si cred ca si tu te bucuri de ceea ce ai.

Ai toata aprecierea si consideratia mea, pentru ceea ce ai realizat: un acvariu exceptional!

Multa sanatate si bucurii tuturor! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

50 Editat de costyy_78 (2011-05-09 11:14)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Iti multumesc din suflet Lucia ! aprecierea ta conteaza foarte mult pentru mine , tinand cont ca esti  mamica noastra , a celor care iubim carasi pe acest forum  smile

  astept in continuare orice sfat ,orice idee din partea voastra sunt binevenite...

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Felicitari!
Frumoasa realizare!
In ciuda faptuli ca se spune ca fac mizerie multa, acvariul tau arata destul de curat. :apl

52

Re: acvariu plantat populat cu carasi

ady vladutz A scris:

Felicitari!
Frumoasa realizare!
In ciuda faptuli ca se spune ca fac mizerie multa, acvariul tau arata destul de curat. :apl

multumesc !

asta cred ca se datoreaza faptului ca nu am suprapopulat acvariu si am tinut cont  de aceea regula de  1 la cel putin 60 litri  smile

53

Re: acvariu plantat populat cu carasi

ady vladutz A scris:

Felicitari!
Frumoasa realizare!
In ciuda faptuli ca se spune ca fac mizerie multa, acvariul tau arata destul de curat. :apl

Nu vreau sa-l ridic in slavi pe colegul Costy dar cind spui "destul de curat", inseamna ca exista si ceva murdar sau insuficient de curat. La ce te referi, in sensul asta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Buna costyy_78!
Acum am vazut si eu  postarea  ta.FFFF frumos,  :apl  :apl  :apl

Re: acvariu plantat populat cu carasi

bradraqua A scris:
ady vladutz A scris:

Felicitari!
Frumoasa realizare!
In ciuda faptuli ca se spune ca fac mizerie multa, acvariul tau arata destul de curat. :apl

Nu vreau sa-l ridic in slavi pe colegul Costy dar cind spui "destul de curat", inseamna ca exista si ceva murdar sau insuficient de curat. La ce te referi, in sensul asta?

Ma refer la faptul ca din poze nu poti vedea absolut tot si ca am mai vazut parca si urme de alge.

56

Re: acvariu plantat populat cu carasi

ady vladutz A scris:
bradraqua A scris:
ady vladutz A scris:

Felicitari!
Frumoasa realizare!
In ciuda faptuli ca se spune ca fac mizerie multa, acvariul tau arata destul de curat. :apl

Nu vreau sa-l ridic in slavi pe colegul Costy dar cind spui "destul de curat", inseamna ca exista si ceva murdar sau insuficient de curat. La ce te referi, in sensul asta?

Ma refer la faptul ca din poze nu poti vedea absolut tot si ca am mai vazut parca si urme de alge.

   Vladutz, eu am vaut acvariul "pe viu", in afara citorva alge, absolut neglijabile, este curat ca lacrima, motivul l-a mentionat Costy: numarul de pesti si filtrarea supradimensionata, utila in cazul carasilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Nu am contestat cu nimic acest lucru...cum spui si tu....pe viu se vede mai bine decat in poze.

58

Re: acvariu plantat populat cu carasi

iuliana-24 A scris:

Buna costyy_78!
Acum am vazut si eu  postarea  ta.FFFF frumos,  :apl  :apl  :apl

multumesc frumos Iuliana  smile  numai bine si tie si lui Sifonel smile  , sper ca este bine, ca nu am mai auzit nimic de el in ultimul timp

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Buna!
Nu pot sa zic ca este bine,dar luptam este un luptator.
Ma bucur, ca ai tai sunt bine si imi place mult ,ce ai realizat :fok 

O zi frumoasa!

60

Re: acvariu plantat populat cu carasi

o mica modificare la capitolul plante  smile