1

Subiect: Melci nedoriti

Sal am si eu o intrebare!Cum scap de cateva zeci de melci,care se inmultesc destul de repede?ca sa ii indepartez cu mana e imposibil,pt ca sunt prea mici si tot reapar!o sa atasez si o poza  :melc  !
Sunt ca cel din dreptul buturugii!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

2 Editat de Horia (2010-11-18 15:38)

Re: Melci nedoriti

Pai ai avea cateva metode si luandu-le de la ieftin la scump mentionez:
1. sa ii fugaresti prin acvariu pana prinzi o mare parte (asa am facut si eu i-am prins pe cei mai mari, apoi mai mici pana cand nu mai avea cine sa depuna icre) o metoda la indemana dar migaloasa.
2. sa cumperi niste Anentome Helena  cunoscut sub denumirea populara de melcul asasin. Este un mijloc eficient de a scapa de inmultirea necontrolata a melcilor maidanezi (familiile planorbis, physa) care te ajunge de la 6-8 lei cochiliosul
3. sa cumperi o capcana de melci de la SERA care e de la 29 la 32 lei.
Personal am mers pe 1 si 2 acum mai am 2 sau 3 helene in acvariu iar maidanezii dai cu tunu sa ii gasesti big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

3 Editat de Baracuda (2010-11-18 16:24)

Re: Melci nedoriti

Inca 3 metode: Botia macracanthus; sulfatul de cupru; introducerea unei frunze de salata verde oparita, care colecteaza melcii (unii recomanda si morcov semi-fiert)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Melci nedoriti

Pana sa imi iau creveti am avut botia da nu am vazut sa imi fugareasca melcii, nu contest

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

5

Re: Melci nedoriti

Ar mai fi doua posibilitati:
1. melci asasini - Anentome Helena sau
2. Sera Capcana pentru Melci, JBL LimCollect.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: Melci nedoriti

Andi66 A scris:

Ar mai fi doua posibilitati:
1. melci asasini - Anentome Helena sau
2. Sera Capcana pentru Melci, JBL LimCollect.

Nu ai fost atent!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de Baracuda (2010-11-18 18:43)

Re: Melci nedoriti

Horia A scris:

Pana sa imi iau creveti am avut botia da nu am vazut sa imi fugareasca melcii, nu contest

Nu cred ca ii vei vedea fugarindu-i, melcii nu prea au viteza... lol In schimb vei vedea cochiliile goale ale celor... ajunsi din urma dupa fugarit lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Melci nedoriti

deci mai exista si alti care au vietuitoare nedorite in acvariu  lol  lol  lol

9 Editat de Horia (2010-11-18 20:44)

Re: Melci nedoriti

bradraqua A scris:

Nu cred ca ii vei vedea fugarindu-i, melcii nu prea au viteza... lol In schimb vei vedea cochiliile goale ale celor... ajunsi din urma dupa fugarit lol

Off raule si tu ai luat-o ad litera stiu ca melci sunt blocati in viteza -1, am vrut sa zic ca nu vasuzem diferenta in acvariu cu botia sau fara melci prosperau :pp  (si ma repet -  in cazul meu de aceea nici nu am contestat ca si-ar face treaba, poate la altii erau platiti mai bine la mine erau bugetari, saracii botia  :fcry )

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Melci nedoriti

Horia A scris:

Pana sa imi iau creveti am avut botia da nu am vazut sa imi fugareasca melcii, nu contest

poate era un pic mai pacifist botia ce l-ai avut tu ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: Melci nedoriti

Din ce am incercat eu cea mai rapida si eficienta metoda este cu Botia kubotai, pe urma cu Chromobotia macracanthus. Cu anentome helena dureaza mai mult, sunt mai buni pentru a mentine populatia de melci nedoriti sub control, decat pentru exterminare completa.

12

Re: Melci nedoriti

bradraqua A scris:
Andi66 A scris:

Ar mai fi doua posibilitati:
1. melci asasini - Anentome Helena sau
2. Sera Capcana pentru Melci, JBL LimCollect.

Nu ai fost atent!

Corect!...scuze colegilor, am fost bine intentionat, dar am gresit cand nu am citit cu atntie toate posturile.... ^:)^

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Melci nedoriti

Horia A scris:
bradraqua A scris:

Nu cred ca ii vei vedea fugarindu-i, melcii nu prea au viteza... lol In schimb vei vedea cochiliile goale ale celor... ajunsi din urma dupa fugarit lol

Off raule si tu ai luat-o ad litera stiu ca melci sunt blocati in viteza -1, am vrut sa zic ca nu vasuzem diferenta in acvariu cu botia sau fara melci prosperau :pp  (si ma repet -  in cazul meu de aceea nici nu am contestat ca si-ar face treaba, poate la altii erau platiti mai bine la mine erau bugetari, saracii botia  :fcry )

Horia, daca eram "rau", nu foloseam emoticoanele care ilustreaza risul... lol Acum serios: ca de obicei, sfaturile pe care le dau, sunt rezultatul experientelor personale, intr-un bazin de 500, cu ajutorul a 6 Botia, am scapat (acum vreo 2 ani) de sute de melci, in mai putin de 2 saptamini.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de Andi66 (2010-11-19 12:12)

Re: Melci nedoriti

Andi66 A scris:
bradraqua A scris:
Andi66 A scris:

Ar mai fi doua posibilitati:
1. melci asasini - Anentome Helena sau
2. Sera Capcana pentru Melci, JBL LimCollect.

Nu ai fost atent!

Corect!...scuze colegilor, am fost bine intentionat, dar am gresit cand nu am citit cu atentie toate posturile.... ^:)^

....Si cu toate astea vad ca, colegul Horia tot reticent a ramas....se pare ca melcii lui sunt mutanti   lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15

Re: Melci nedoriti

Stiu ca a fost gluma si in acelasi ton am folosit si eu ''raule''. Stiu ca ai experienta si te pricepi altfel nu postai in asa multe rubrici. Iar referitor la Botia nu i-am avut mult timp (cred ca o saptaman sau doua maxim) ca am vrut creveti si mi-am dat seama ca nu fac casa buna si trebuia sa scap de ei big_smile poate de asta nu am vazut schimbari de asta am zis nu contest

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

16

Re: Melci nedoriti

Horia A scris:

Stiu ca a fost gluma si in acelasi ton am folosit si eu ''raule''. Stiu ca ai experienta si te pricepi altfel nu postai in asa multe rubrici. Iar referitor la Botia nu i-am avut mult timp (cred ca o saptaman sau doua maxim) ca am vrut creveti si mi-am dat seama ca nu fac casa buna si trebuia sa scap de ei big_smile poate de asta nu am vazut schimbari de asta am zis nu contest

:noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Melci nedoriti

:noroc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

18

Re: Melci nedoriti

:noroc  :noroc  :noroc
Prietenii stiu !!!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771