1 Editat de alfy (2010-10-06 20:48)

Subiect: Ajutor URGENT!!!!

Ajutati-ma URGENT!! Acum 2 sapt. am cumparat de la un pet shop , 2 zebre danio , 2 xipho, un peste cutit (abteronus albifrons sau cv de genul ) , 4 molly si 4 guppy . Acasa, aveam 2 acvarii : unul de rezerva ( ex.carantina, imperechere, crestere hrana vie )si unul principal de 180 de litrii , neplantat ( doar cu plante din plastic ), cu ascunzatori din ceramica . In el erau 3 sanitari , de 10, 15, si 12 cm , si 2 tetra negrii . In acvariul de inmultire erau 2 betta . Dupa ce le-am facut carantina si i-am pus in acvariu, s-au inteles bine, numai ca, peste 1 zi , cei doi tetra au omorat tot inafara de cutit . Pe cutit l-am lasat in acvariu, crezand ca o sa se acomodeze si o sa se inteleaga.Asa a si fost, pana acum cateva zile, cand nu mai venea sa manance , si cadea pe jos . Am crezut ca este o problema cu duritatea, sau cu faptul ca in acvariu a avut cam acum in jur de o luna un tratament cu verde de malachit , asa ca am sacrificat cei doi betta, si i-am pus intr-un acvariu mai micut , iar pe cutit in acvariul de rezerva . Acum, dupa o zi, vad ca i-au aparut niste pete albe in linie, si ca sta majoritatea timpului pe jos . Va rog, ajutati-ma! Nu mai stiu ce sa fac, deoarece este f f f f sensibil la tratamente!!                                                                                                              P.S. temperatura este de 27 de grade, PH-ul in acvariul mare : 7 , iar in acvariul de rezerva : 6 , lumina sta majoritatea timpului stinsa, ii hranesc cu : dajana tablets , tetra min, tetra pro, tetra rubin, tetra pro colour  si sera flora ( cu vegetale ) ....in acvariu , au fost puse urmatoarele :easy balance-stabilizeaza pH si KH si tine apa curata , aqua safe -adapteaza apa de la robinet cu cea din mediul natural al pestilor ( cu toate ca apa din acvariu sta la decantat , e de precautie ) si crystal water - curata "ceata" din acvariu

2 Editat de alfy (2010-10-06 20:50)

Re: Ajutor URGENT!!!!

Cei doi  tetra , sau sanitari stiu SIGUR ca nu sunt vinovati . Stateau f f f f departe de pestele cutit, si am impresia ca isi luase teritoriu

3 Editat de Andi66 (2010-10-06 22:12)

Re: Ajutor URGENT!!!!

Salut alfy,
Am citit cu atentie postul tau si-mi pare rau ca ai probleme. Nimic nu este de nerezolvat.
Din ce spui tu cred ca ai probleme cu vre-o ciuperca. Pentru ca nu ai spus exact simptomele am sa-ti dau manunte despre remedii pentru toate bolile datorate unor ciuperci care se dezvolta din bacterii si organisme:

Saprolegnia daca vedeti o pata alba pe corpul pestelui care pare sa fi inlocuit pe acea portiune pielea inseamna ca este vorba despre Saprolegnia

Tratament - izolati pestele afectat si dezinfectati minciogul cu care a fost prins (1) puneti 2 picaturi de tinctura de metaphen la 37L de apa pentru a distruge organismul alte cateva tratamente pentru pestele bolnav sunt recomandate (2) tratament cu sare (3) tratament prin cresterea temperaturii (4) verde de malachit (5) albastru de metil (6) acriflavin.

Ciperca pe gura pestilor o alta boala intalnita si raspaandita la guppy ,in zona gurii apare o zona albicioasa care impiedica inchiderea gurii complect . aceasta pata alba nu numai ca impidica inchiderea gurii ci si intra in tesutul acesteia pestii afectati stau la suprafata apei chiar si intr-un acvariu bine aerat!

Tratament - (1) Aureomycin 250mg la 37L 2) Mercurochrome o picatura la 3,7L ptr distrugerea organismului 3) Metaphen doua picaturi la 3,7L de apa

Ciuperca solzilor daca acestia stau sbarciti inseamna ca pestele este bolnav

Treatment - (1) Mercurochrome. (2) Tamponati locul cu hydrogen peroxide. (3) Aureomycin, 50-100 mg. la 3,7L si apa schimbata la 3 zile

Ciupercile inotatoarelor cand pe inotatoare si pe coada apar pete albe ori gri

Treatment - (1) Cresteti temperatura.. (2) Mercurochrome. (4) Metaphen in acvariu ori aplicat direct
Multa sanatate si bafta in lupta cu bolile. Sa auzim numai de bine!  :sok

PS: In alta ordine de idei te rog renunta la plantele din plastic si orice altceva care nu este natural sau n-are nicio legatura cu mediul in care se gasesc pestii in mod obisnuit in natura.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4 Editat de alfy (2010-10-06 22:19)

Re: Ajutor URGENT!!!!

Cred ca este Saprolegnia . Pestele nu are solzi, inotatoarele sunt O.K. . Defapt , petele azi le-am vazut prima data , le are deasupra aripioarei de pe burta , si doar pe o parte a corpului . Mie frica sa ii pun sare sau albastru de metil in apa , este un peste f sensibil si poate sa moara, dar iti multumesc din suflet  ^:)^  o sa incerc sa pun o picatura -doua in apa, si sper sa nu pateasca nimic...ciupercile explica si faptul ca e "apatic" si cate intr-o parte si in alta, si nu se mai ascunde, pur si simplu cade pe jos ? Cred ca l-am intoxicat cu verde de malachit...                                                                                                                       P.S. Cu cat sa cresc temperatura???Am crescut-o la 29 , sper sa nu-l sufoc

5

Re: Ajutor URGENT!!!!

alfy A scris:

Cred ca este Saprolegnia . Pestele nu are solzi, inotatoarele sunt O.K. . Defapt , petele azi le-am vazut prima data , le are deasupra aripioarei de pe burta , si doar pe o parte a corpului . Mie frica sa ii pun sare sau albastru de metil in apa , este un peste f sensibil si poate sa moara, dar iti multumesc din suflet  ^:)^  o sa incerc sa pun o picatura -doua in apa, si sper sa nu pateasca nimic...ciupercile explica si faptul ca e "apatic" si cate intr-o parte si in alta, si nu se mai ascunde, pur si simplu cade pe jos ? Cred ca l-am intoxicat cu verde de malachit...                                                                                                                       P.S. Cu cat sa cresc temperatura???Am crescut-o la 29 , sper sa nu-l sufoc

Cel mai bine ar fi sa-l scoti din acvariu si sa-l pui intr-unul carantina.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: Ajutor URGENT!!!!

Buna Alfy!

Daca te stii cu limba engleza, uita-te aici:

http://www.sera.de/fileadmin/guidebooks_pdf/en/RG_HEILMITTEL_GB.pdf

sau aici:

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/


Vei gasi si tratamentele potrivite.
Eu as banui o infectie bacteriana...

La cat timp schimbi apa?
La cat timp speli filtrele?

Acum daca e bolnav are nevoie de apa "cristal" din toate punctele de vedere.



Si pe viitor... ai mare grija ce fel de specii pui in acvariu.
Tetra sunt pesti de card (2 nu formeaza un card) si de aceea si-au dezvoltat un comportament agresiv. Sunt recunoscuti a fi pesti "ciupitori".

Inainte de tratament se face obligatoriu schimb de apa, cu atat mai mult daca ai avut un altfel de tratament (verde de malachit).
Se recomanda chiar a fi filtrata apa prin filtru de carbune activ macar 24 ore la finalul tratamentului, dupa care acel carbon se poate inlatura si refolosi.

Abia apoi se pune un tratament nou.

Sper sa-ti fie de folos, si sa-i dai de capat bolii.

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.