Subiect: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Ma poate ajuta cineva cu un sfat >de la o vreme am apa cu particule albe in suspensie si plantele au o tenta maronie exista o solutie sa scap de problema acesta ?

2

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Mai multe detalii ar fi fost de folos în cazul tău, poate și câteva poze. Cred ca ai probleme cu capacitatea de filtrare și mâncarea în exces.

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Acvariul este de aprox  90  de litri si am un filtru intern boyu sp 1000 II aprox 350 l/ora

4

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

ai co2?

Pacea eterna nu va dainui pe pamânt decât atunci când ultimul om îl va ucide pe penultimul - "Mein Kampf"

5

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

ce treaba o avea co2..
350 de l/h la cei 90 de litrii ai acvariului tau, care banuiesc ca este si suprapopulat.. sunt mai mult decat insuficienti.
plantele au alge si sunt pe moarte iar acvariul este deciclat cred..

6

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

nu doresc sa intru in altercatie cu nimeni, dar pana nu da mai multe detalii despre acvariu este clar ca filtrarea este insuficienta dar suprapopularea nu reiese din nimic.
de co2 am intrebat datorita tentei maronii de pe frunze care apare din cauza lipsei de nutrienti si a co2?

Pacea eterna nu va dainui pe pamânt decât atunci când ultimul om îl va ucide pe penultimul - "Mein Kampf"

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Tenta maronie mai apare si din cauza unor alge maronii, diatome, ceea ce indica un bazin nou sau slaba iluminare sau chiar un bazin mai vechi dar care sufera de deciclari sau filtrare biologica insuficienta si implicit amoniac mai mult decat ar trebui sa fie in mod normal. Posibil multa materie organica in apa de unde rezulta intretinere deficitara a acvariului si/sau suprapopulare si/sau hranire necorespunzatoare.

8 Editat de Baracuda (2010-10-08 13:15)

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

2uby A scris:

nu doresc sa intru in altercatie cu nimeni, dar pana nu da mai multe detalii despre acvariu este clar ca filtrarea este insuficienta dar suprapopularea nu reiese din nimic.
de co2 am intrebat datorita tentei maronii de pe frunze care apare din cauza lipsei de nutrienti si a co2?

"Altercatie" este prea mult spus, este un simplu schimb de pareri. Folosirea unui cuvint gresit, poate naste intr-adevar o altercatie. Esti sigur ca lipsa CO2 si lipsa nutrientilor sunt principalele cauze ale tentei maronii a frunzelor plantelor? Intrebarea nu este o invitatie la "polemica". smile Oricum la colegul care a ridicat problema, nu este vorba de o simpla tenta, ci de adevarate depuneri/sedimente pe frunzele plantelor. Sper sa nu ma insel! Scifficus a dat cel mai complet si plauzibil raspuns.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Neoanele Aquarelle 10 000 k 18 w este bun pentru apa dulce?
Este produs de Phillips are si codul TL-D .Pe el scri eca este pentru apa dulce ,un sfat help

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Multumesc se poate inchide ,am rez problema ,se deciclase putin

11

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

si eu am aceeasi problema si nu reusesc sa o rezolv..

12

Re: apa cu particule albe in suspensie si plantele cu tenta maro

Acest subiect este si vechi, si trebuia inchis la cererea lui@ccdumitrescu de acum 2 ani, deci se va inchide!