1

Subiect: Va salut cu drag

Numele meu este Gabi, am 26 ani, sunt din Bucuresti si sunt un mare iubitor al acvaristicii.
Am tot avut acvarii cand eram mai mic ( nu ca acum as fi mare rau ) cam de la 10-12 ani pana la 18-19 ani, dupa care a urmat o pauza pana in octombrie 2008 cand am reinceput sa ma ocup de acvaristica.
Pana acum 2 luni am crescut diverse varietati de carasi, si zic eu destul de bine.
asa arata acvariul acum 6 luni :

Multi vad, putini cunosc !

2 Editat de sTTTk (2010-10-13 02:44)

Re: Va salut cu drag

Ca sa continui povestea, acum acvariul a luat alta cale; mai exact pe cea a discusilor si ceva semi-plantat.
O mica prezentare a acvariului :
dimensiuni : 130x55x55
iluminare : 3x36w osram 865, 1x36w Jbl Solar, 1X36w Jbl Natur
substrat :  pietris 2-4 mm + jbl aquabasis plus + jbl 7 balls
filtrare : 1 jbl e1500
fertilizare : feropol + feropol 24 + co2 presurizat cu reactor dennerle cyclo turbo xl si ph controller weipro 2010 + teste permanente jbl.
flora : echinodorus bleheri, echinodorus red-beauty,echinodorus amazonicus, echinodorus rose, ludwigia repens, ludwigia inclinata, althernatera, bacopa, nucus, cryptocoryne wendtii.
fauna : 15 discusi (blue diamond+brown turq+marlboro red+san merah+pigeon blood) + 4 scalari voalati + 22 neoni + 7 cory.
decor : background albastru.
hardware : incalzitor tetra 350w, termometru sera precision + jbl, hranitor auto hailea, pompa apa hailea (acum nu o folosesc) + diverse.

Am sa revin cu poze in cel mai scurt timp posibil.
Ma bucur ca fac parte din aceeasta frumoasa comunitate a pasionatilor de acvaristica.

Multi vad, putini cunosc !

3

Re: Va salut cu drag

+ poze de acum 1 luna jumate cand nu aveam co2-ul, doar fertilizam cam  1/4 din cat trebuia + nu aveam toti discusii  big_smile  :fcool

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

se vede un acvariu curat...f bine intretinut...sunt curios cu noile poze care o sa le pui dupa fertilizarea noua....(am auzit vorbe foarte frumoase despre plantele tale :sok  :apl  :apl  :apl  :noroc

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

5

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

Numele meu este Gabi, am 26 ani, sunt din Bucuresti si sunt un mare iubitor al acvaristicii.
Am tot avut acvarii cand eram mai mic ( nu ca acum as fi mare rau ) cam de la 10-12 ani pana la 18-19 ani, dupa care a urmat o pauza pana in octombrie 2008 cand am reinceput sa ma ocup de acvaristica.
Pana acum 2 luni am crescut diverse varietati de carasi, si zic eu destul de bine.
asa arata acvariul acum 6 luni :

Iti urez sa-ti fie bine pe acest forum si sa-ti realizezi toate proiectele! Frumos acvariul cu carasi, sper ca vor curge intrebarile pe tema asocierii plantelor cu carasii. Poate reusesti sa demontezi mitul conform caruia asa ceva nu se poate.
In privinta noului set-up bazat pe Discusi, sper ca ne vom intilni curind (asa cum era planuit) si vom discuta pe indelete. Ca prima remarca, ai tot ce-ti trebuie pentru cresterea Discusilor in conditii optime. Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Va salut cu drag

Va multumesc din suflet pentru urari si astept sfaturi in orice problema; scopul meu ca si acvarist incepator este de a avea un acvariu frumos-plantat(sper sa si reusesc) si mai ales pesti sanatosi si bine crescuti.

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: Va salut cu drag

foarte frumos.
bravo!
multe felicitari.
sa stii ca ancistrusul de la tine creste si este foarte frumos.

8 Editat de Andi66 (2010-10-13 13:45)

Re: Va salut cu drag

Gabitule, jos palaria.....o prezentare de nota 10, si o intrare triumfala in scena.  :apl
Dupa cum spunea si Radu, cam ai tot ce-ti trebuie, teoretic, acum ramane de vazut si rezultatele. Dupa cum te cunosc eu, la cat de tipicar, incapatanat si expeditiv esti, mai mult ca sigur totul va fi facut ca la carte. Abia astept sa vad rezultatele introducerii in "schema" a CO2-ului si de ce nu plante noi si din cele pretentioase. Desigur, poate ne satisfaci si curiozitatea de a vedea ceva poze cu set-up-ul nou....asta cand vei avea timp.
Pana atunci ape limpezi, pesti sanatosi si plante frumoase si cat mai "pretentioase".....ca acum au de unde  lol
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Va salut cu drag

SOBY A scris:

foarte frumos.
bravo!
multe felicitari.
sa stii ca ancistrusul de la tine creste si este foarte frumos.

ma bucur ca iti place, pe viitor daca o sa am multe plante am sa iti donez cu placere si tie si altor colegi de pe forum.

Multi vad, putini cunosc !

10

Re: Va salut cu drag

Andi66 A scris:

Gabitule, jos palaria.....o prezentare de nota 10, si o intrare triumfala in scena.  :apl
Dupa cum spunea si Radu, cam ai tot ce-ti trebuie, teoretic, acum ramane de vazut si rezultatele. Dupa cum te cunosc eu, la cat de tipicar, incapatanat si expeditiv esti, mai mult ca sigur totul va fi facut ca la carte. Abia astept sa vad rezultatele introducerii in "schema" a CO2-ului si de ce nu plante noi si din cele pretentioase. Desigur, poate ne satisfaci si curiozitatea de a vedea ceva poze cu set-up-ul nou....asta cand vei avea timp.
Pana atunci ape limpezi, pesti sanatosi si plante frumoase si cat mai "pretentioase".....ca acum au de unde  lol
Sa auzim numai de bine!  :noroc

Multumesc, multumesc Andi; ma bate gandul sa imi iau 1 sonda de sticla Dupla sau Dennerle pt ph controller ( a mea fiind de plastic are cam 1 an, functioneaza bine, insa as vrea sa fiu sigu 100% pe exactitatea si calitatea uneia de firma ).

Multi vad, putini cunosc !

11

Re: Va salut cu drag

Tocmai ce-ti spuneam.....  tongue  Tipicar domne.... lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12 Editat de Baracuda (2010-10-13 14:14)

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

Va multumesc din suflet pentru urari si astept sfaturi in orice problema; scopul meu ca si acvarist incepator este de a avea un acvariu frumos-plantat(sper sa si reusesc) si mai ales pesti sanatosi si bine crescuti.

Pestii sa fie bine crescuti in sensul de educati? lol In privinta sondei de pH, faci foarte bine, cam un an de zile sunt garantate. Cele din sticla sunt mai precise si le poti folosi pina la 2 ani. Bafta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Va salut cu drag

bradraqua A scris:
sTTTk A scris:

Va multumesc din suflet pentru urari si astept sfaturi in orice problema; scopul meu ca si acvarist incepator este de a avea un acvariu frumos-plantat(sper sa si reusesc) si mai ales pesti sanatosi si bine crescuti.

Pestii sa fie bine crescuti in sensul de educati? lol In privinta sondei de pH, faci foarte bine, cam un an de zile sunt garantate. Cele din sticla sunt mai precise si le poti folosi pina la 2 ani. Bafta!

Cred ca la latura educativa facea referire colegu'.... lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Va salut cu drag

educativa ca educativa, dar cu sanatatea sa stea ei bine smile
legat de sonda- am citit pe net ca sunt unele de sticla marca dupla care se reincarca la 2 ani smile deci calitate buna + pret mare dar pe care il amortizezi in timp smile

Multi vad, putini cunosc !

15 Editat de Andi66 (2010-10-13 15:40)

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

educativa ca educativa, dar cu sanatatea sa stea ei bine smile
legat de sonda- am citit pe net ca sunt unele de sticla marca dupla care se reincarca la 2 ani smile deci calitate buna + pret mare dar pe care il amortizezi in timp smile

Frumos, frumos..... :apl, imi place....gandire de contabil  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: Va salut cu drag

:apl  Bine ai venit printre noi Gabi.
Frumos aranjamentul acvariului si nu in ultimul rand pesti sanatosi si veseli se observa. :sok

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

17 Editat de Baracuda (2010-10-13 17:58)

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

educativa ca educativa, dar cu sanatatea sa stea ei bine smile
legat de sonda- am citit pe net ca sunt unele de sticla marca dupla care se reincarca la 2 ani smile deci calitate buna + pret mare dar pe care il amortizezi in timp smile

Nu am auzit de reincarcarea unei sonde de pH, ma intreb cu ce se face? Oricum calibrarea acestora (indiferent ca sunt din sticla sau mat. plastic), trebuie facuta cam o data la 3 luni, cu mare grija fata de temperatura ambientala, acesta trebuind sa fie in jur de 25 grade. Daca temperatura este mai mica sau mai mare, calibrarea nu se face cu exactitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de sTTTk (2010-10-13 18:07)

Re: Va salut cu drag

bradraqua A scris:
sTTTk A scris:

educativa ca educativa, dar cu sanatatea sa stea ei bine smile
legat de sonda- am citit pe net ca sunt unele de sticla marca dupla care se reincarca la 2 ani smile deci calitate buna + pret mare dar pe care il amortizezi in timp smile

Nu am auzit de reincarcarea unei sonde de pH, ma intreb cu ce se face? Oricum calibrarea acestora (indiferent ca sunt din sticla sau mat. plastic), trebuie facuta cam o data la 3 luni, cu mare grija fata de temperatura ambientala, acesta trebuind sa fie in jur de 25 grade. Daca temperatura este mai mica sau mai mare, calibrarea nu se face cu exactitate.

asta am gasit pe net : Pentru "incarcare" se tine in solutie KCl 12 de ore. Daca o tii mai mult nu cred ca dauneaza. Concentratia solutiei de KCl pentru reincarcare depinde de tipul sondei.
+ mai multe printr-un simplu search pe google, dar din cate cred eu si sper ca am inteles se refera la curatarea ei deoarece acidul clorhidric ajuta la regenerarea solutiei din interior, si la prelungirea vietii bobitei de sticla semipermeabila.

Multi vad, putini cunosc !

19

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:
bradraqua A scris:
sTTTk A scris:

educativa ca educativa, dar cu sanatatea sa stea ei bine smile
legat de sonda- am citit pe net ca sunt unele de sticla marca dupla care se reincarca la 2 ani smile deci calitate buna + pret mare dar pe care il amortizezi in timp smile

Nu am auzit de reincarcarea unei sonde de pH, ma intreb cu ce se face? Oricum calibrarea acestora (indiferent ca sunt din sticla sau mat. plastic), trebuie facuta cam o data la 3 luni, cu mare grija fata de temperatura ambientala, acesta trebuind sa fie in jur de 25 grade. Daca temperatura este mai mica sau mai mare, calibrarea nu se face cu exactitate.

asta am gasit pe net : Pentru "incarcare" se tine in solutie KCl 12 de ore. Daca o tii mai mult nu cred ca dauneaza. Concentratia solutiei de KCl pentru reincarcare depinde de tipul sondei.
+ mai multe printr-un simplu search pe google, dar din cate cred eu si sper ca am inteles se refera la curatarea ei deoarece acidul clorhidric ajuta la regenerarea solutiei din interior, si la prelungirea vietii bobitei de sticla semipermeabila.

Despre ce acid clorhidric este vorba? KCl este clorura de potasiu. HCl este acid clorhidric.
Gabi, chiar daca s-ar incarca astfel de sonde, eu unul nu as face asa ceva, nu as mai avea incredere in acuratetea functionarii. Singurele operatii in care am incredere sunt curatarea si recalibrarea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Va salut cu drag

am sa fac in aceasta seara poze la acvariu, este extrem de chel- cateva plantute.
o sa ma nevoie de sfaturi pentru o buna crestere a plantelor : cat co2 sa bag in apa 1bula/sec ? cat si cum sa fertilizez ?
pentru a va ajuta am sa va spun cum si ce fac acum(poate nu totul este bine) :
program lumina : 07:30 aprins 13:30 stins 15:30 aprins 21:30 deci 12 ore lumina.
fertilizare : feropol 24 zilnic dupa aprinderea luminii 1pic/40l apa deci pun 8 picaturi; feropol sambata dupa scb de apa 5ml/20l apa deci pun 100 ml.
vreau sa iau si macro in weekend !
ce sfaturi imi dati ?

Multi vad, putini cunosc !