1

Subiect: acvariul meu.... :D

Salutare.. big_smile
sunt stefan, am 16 tongue  imi plac acvariile (desigur..si pestii..in special crustaceele)
despre acvariu ce sa zic...  neutral  ... sunt la  inceput..inca este in schimare aproape totala.. big_smile
momentan am unul de 30 l in care am cativa creveti ...(donatie de la caramela..)RCS
plante:riccia
           un echinodorus ..micutz
           Egeria densa
Urmeaza un cardulet de neoni...
si cat mai multe plante
big_smile
urmeaza sa imi iau un acvariu ceva mai mare pe la vreo 100l :- 
pe care sa il populez cu scalari sanitari neoni si alti pesti compatibili...:D

poze urmeaza.....momentan ...nu vreau sa ma fac de ras.... big_smile   :-

Re: acvariul meu.... :D

salut Fane!...pt ca si eu sunt ncepator in ale acvaristicii iti zic bine ai venit (cu toate ca esti inregistrat din luna a 8a si abia acum te prezinti)!!!...ce pot sa-ti zic...o sa primesti multe sfaturi aici, cu conditia sa fi respectuos si sa te documentezi cat mai mult ptr rezultate din ce in ce mai bune...
vreau sa fac si eu cateva precizari....spui ca ai un acvariu de 30l cu RCS in el si mai vrei un "cardulet de neoni"...ce inseamna cardulet la tine???/....ei se tin de la 6 specimene in sus,..vrei un acvariu de 100l si sa-l populezi cu scalari, neoni, sanitari si alte specii.....aici este de documentat...cu ce sunt compatibili scalarii, cati poti sa ti in acvariu avand in vedere ca mai vrei si alti pesti....sunt o gramada de lucruri de analizat...asa deci trebuie documentata treaba f bine....!
majoritatea informatiilor le gasesti aici pe forum, si unde nu mai intelegi poti sa intrebi pe cei vechi, care iti vor raspunde negresit. Poze de ce nu pui??...iti este rusine???...nu ai de ce...toti au inceput de jos..(eu acum 3 luni aveam un acvariu vai mama lui...pietroaia plante de plastic...etc). Afisand pozele vei primi sfaturi in ceea ce gresesti si cu siguranta nu le vei repeta.....In mod cert nimeni nu va rade de tine , ptr ca nu suntem aici sa facem "misto" unii de altii...asa ca un prim sfat de la mine :....citeste toate informatiile de pe forum, afisaza poze si asculta de sfaturile "batranilor", si mergi inainte...nu te hazarda sa faci ceva despre care nu esti documentat.!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

3

Re: acvariul meu.... :D

MERSI..o sa tin cont...
cu documentatu am inceput cu mult tim pana sa imi iau primul acvariu stiu k pentru  un cm de peste trebuie 1 l de apa.
si cu pozele nu se vede decat plantele .. crevetii sun puiuti  ...:D

Re: acvariul meu.... :D

eu zic sa te mai documentezi in legatura cu cm de peste si litri de apa.....chiar si asa...chiar de se vad doar plantele...poti primi sfaturi in legatura cu asezarea lor, gruparea lor...ce lumini ai??.....dar este optiunea ta...multa bafta

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

5

Re: acvariul meu.... :D

cum am spus  ..am revenit  cu poze...
azi am plantat acvariull...cu ajutorul plantelor cimparate de la mariuszzzet
astept opinii... :-

6 Editat de orly (2010-10-23 22:45)

Re: acvariul meu.... :D

Frumusel acvariul.
Eu as pune in el doar un card de 10 neoni si l-as intoarce cu partea cea mai plantata in spate.
Ai prea multe locuri libere (neplantate), iar ciorbita de scalar si carasel chiar nu-mi place.
Nu te supara pe mine , dar aceasta-i parerea mea.  :sok

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

7

Re: acvariul meu.... :D

nici mie dar ma pot inpotrivi  placeri mamei mele... :-  hmm  (scap eu de el ...)..(prin donatie dieigur)dar ii mai tin putin ... :fok

8

Re: acvariul meu.... :D

la placerea mamei tale ai ajuns sa cresti si caras rominesc in acvariu..
sau lai pus la ingrasat pina la craciun ?

9

Re: acvariul meu.... :D

iar despre aranjarea plantelor incat sa iti astupe tot spatele acvariului
muta cele 3 cornuta in locul ramas liber

10

Re: acvariul meu.... :D

Nu exista de dragul "nu stiu cui" cand iti bati joc de niste suflete. Incearca sa`i explici frumos nevoie de spatiu a carasilor, si faptul ca nu poti pune "pisica si soricelul" in acelasi bol. Scalari au tendinte spre agresivitate, pe cand carasul, prin fire e pasnic precum marmota. Si dupa parerea mea, ar mai merge putina lumina, arata cam obscur.

Etiamsi omnes, sed non ego.

11

Re: acvariul meu.... :D

plus ca din plantele pe care le ai ,carasul are tendinta sa le distruga sau sa le pape ! carasii fac multa mizerie...nu este indicat sa ii tii in acvariu ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12 Editat de fane15 (2010-10-27 22:26)

Re: acvariul meu.... :D

carasul romanesc , in wik asta o sa ajunga  in elesteul din parc (lam prins la pescuit  ...a fost cel mai micut ..dar intre timp a crescu mare... big_smile il am din vara..:D) si plantele leam mutat .... cat despre caraselul portocaliu .... nustu cand o sa scap de el...

scalari momentan nui fac nimic...

13

Re: acvariul meu.... :D

aqua A scris:

plus ca din plantele pe care le ai ,carasul are tendinta sa le distruga sau sa le pape ! carasii fac multa mizerie...nu este indicat sa ii tii in acvariu ...


Foaaaarte interesant aqua... Eu am acvariu cu carasi...

lol

Grija la exprimare! wink

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: acvariul meu.... :D

Bine ai venit Fane 15! smile

Caraselul acela portocaliu... dupa cum il vad eu apare a fi un ryukin.
Teoretic necesitatile de habitat s-ar potrivi cu ce ii trebuie lui .. (ma refer plante si temperatura), doar ca lui singur ii trebuiesc 50 l de apa numai pentru el...
Tu ai 30l !!!, in care deja locuiesc o gramajoara de sufletele...

Da-i bataie cu acvariul nou, fiindca altfel vei incepe sa ai probleme cu acesta. (probleme de parametrii chimici ai apei = probleme de sanatate a pestilor si plantelor = dezastru)

Nu uita!
Va trebui sa te decizi asupra vituitoarelor care vor merge in acvariul cel nou...
Toate sunt fiinte vii si noi avem obligatia sa le asiguram conditiile de habitat specifice fiecarei specii. La o simpla cautare pe google, vei vedea ca pestii din specia Carassius auratus nu se recomanda a se amesteca cu alte specii de pesti. Mai ales acestia fancy.

Iti doresc mult succes cu acvariul nou, si multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.