1

Subiect: Acvariul meu

Buna ziua,numele meu este Alex,am 22 de ani si sunt incepator in acvaristica.
Detin 2 acvarii Eheim unu de 180 l si unu de 240 litri(care mai are de asteptat)
Acvariu 180l:
-iluminat 2xosram 865 30w
-filtru extern jbl e900
-incalzitor Jager 250w
-pompa aer resun AC-9602
Pesti:
7 discusi
12 neoni
2 betta(in viitor sper sa ii scot)

2

Re: Acvariul meu

Ziua 1

3

Re: Acvariul meu

...

4

Re: Acvariul meu

..

5

Re: Acvariul meu

..

6

Re: Acvariul meu

...

7

Re: Acvariul meu

E dragut, ok pentru un incepator. Eu una, as sugera schimbarea pozitiei acelei buturugi din centru. Iti ia ochii, e element central, dar nu are nimic special. As muta`o mai intr`o parte...si poate ar merge si imbracata. Cat despre pui de discus in acvariu plantat, la un incepator..las experimentatii sa iti explice ce nu e ok.

Etiamsi omnes, sed non ego.

8 Editat de Alexutzu (2010-10-17 16:15)

Re: Acvariul meu

o sa revin cu poze

9 Editat de sTTTk (2010-10-17 17:01)

Re: Acvariul meu

Foarte frumos Alexutzu, am un mic sfat : plantele care cresc inalte sa le pui pe spate ca sa iti imbrace frumos acvariul; iar o intrabare : nu este cam tulbure apa ?
Nu dau cu pietre...doar imi dau cu parerea(poate fi gresita, doar iti spun ce as face eu)  big_smile smile

Multi vad, putini cunosc !

10

Re: Acvariul meu

N am apucat bine sa termin cu pozele si deja dati cu pietre n mine:)
Claritatea pozelor iti da senzatia de "tulbure"

11

Re: Acvariul meu

inca nu am pus o poza recenta in care o sa vezi ca plantele sunt la locul lor:)

12 Editat de Andi66 (2010-10-17 21:30)

Re: Acvariul meu

Bine ai venit.
Frumusel inceput, un pic cam aglomeratie de burturugi, dar e problema de gust....
La fel cum spune si colegu sTTTk incearca sa asezi un pic altfel plantele si n-o sa fie deloc rau. In rest, dai bataie (poti mai mult) si sa auzim numai de bine.
Multa bafta si ape limpezi !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Acvariul meu

Alexutzu A scris:

N am apucat bine sa termin cu pozele si deja dati cu pietre n mine:)
Claritatea pozelor iti da senzatia de "tulbure"

Alex, apa este tulbure, pentru ca este tulbure, calitatea pozelor nu are nimic de a face cu asta. Se va limpezi oricum. Daca vrei sa ai discusi intr-un acvariu plantat, creaza-le o zona de penumbra, unde sa se poata adaposti de lumina puternica, de altfel necesara dezvoltarii plantelor. Compromisul dintre discusi si acvariul plantat este un pic mai complicat, sper sa te documentezi bine inainte de a face greseli greu de reparat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Acvariul meu

bitanu A scris:

Bun venit Alex! Bazinul propriu-zis este frumos si foarte potrivit pentru cresterea plantelor. Un sfat din partea mea: un acvariu plantat este mult mai estetic cu mai putine specii de plante decat unul din care nu se intelege nimic cu multe specii si mai ales cu cate un fir din fiecare. Incearca sa le grupezi. Ai cam putina lumina pentru un acvariu plantat. Si inca ceva, nu ne-ai scris nimic despre ciclarea acvariului, despre substrat si despre fertilizare.

Nu stiu cat de putina lumina am in acvariu,dar pot sa spun ca au aparut algele verzi cea ce ma face sa cred ca este destula lumina.

15 Editat de Alexutzu (2010-10-18 22:54)

Re: Acvariul meu

bradraqua A scris:
Alexutzu A scris:

N am apucat bine sa termin cu pozele si deja dati cu pietre n mine:)
Claritatea pozelor iti da senzatia de "tulbure"

Alex, apa este tulbure, pentru ca este tulbure, calitatea pozelor nu are nimic de a face cu asta. Se va limpezi oricum. Daca vrei sa ai discusi intr-un acvariu plantat, creaza-le o zona de penumbra, unde sa se poata adaposti de lumina puternica, de altfel necesara dezvoltarii plantelor. Compromisul dintre discusi si acvariul plantat este un pic mai complicat, sper sa te documentezi bine inainte de a face greseli greu de reparat.

Zi`mi te rog la ce poza te referi,ca daca te referi la toate inseamna ca am o problema,trebuie sa schimb ceva;dar daca te referi la ultima poza este normal pentru ca am facut mici "modificari" prin acvariu.. oricum acum nu mai arata asa!O sa revin cu poze

16

Re: Acvariul meu

Alexutzu A scris:
bradraqua A scris:
Alexutzu A scris:

N am apucat bine sa termin cu pozele si deja dati cu pietre n mine:)
Claritatea pozelor iti da senzatia de "tulbure"

Alex, apa este tulbure, pentru ca este tulbure, calitatea pozelor nu are nimic de a face cu asta. Se va limpezi oricum. Daca vrei sa ai discusi intr-un acvariu plantat, creaza-le o zona de penumbra, unde sa se poata adaposti de lumina puternica, de altfel necesara dezvoltarii plantelor. Compromisul dintre discusi si acvariul plantat este un pic mai complicat, sper sa te documentezi bine inainte de a face greseli greu de reparat.

Zi`mi te rog la ce poza te referi,ca daca te referi la toate inseamna ca am o problema,trebuie sa schimb ceva;dar daca te referi la ultima poza este normal pentru ca am facut mici "modificari" prin acvariu.. oricum acum nu mai arata asa!O sa revin cu poze

Ne invirtim in jurul cozii. Pentru un ochi format, calitatea pozelor nu conteaza atunci cind apa este limpede sau tulbure. Cine poate, vede dincolo de calitatea pozei. Nu ar trebui sa-ti atraga atentia observatia asta minora, iti scrisesem altceva mult mai important in legatura cu acvariul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Acvariul meu

...

18

Re: Acvariul meu

renunt la acvaristica sper sa se sterga contul si tot ce am postat!

19 Editat de Baracuda (2011-01-25 19:28)

Re: Acvariul meu

Alexutzu A scris:

renunt la acvaristica sper sa se sterga contul si tot ce am postat!

  Hai mai Alex, se pare ca nu sti de gluma! Noaptea e un sfetnic bun, poate te razgindesti. Mie imi pare sincer rau si sper ca nu eu sint motivul pentru hotarirea ta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20 Editat de costinbanu (2011-01-25 20:10)

Re: Acvariul meu

Faptul ca nu toate persoanele sunt de acord cu acvariul tau,si ca ,,si-au permis",sa-ti dea sfaturi,nu trebuie sa te faca sa te ,,lasi".pana la urma ,,gusturile nu se discuta".ti s-a spus cum este bine si ideal.critica poate fi constructiva ,uneori...mie imi place acvariul tau,pentru ca si eu il am asemanator :sok

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!