Subiect: Un pic de politica

Oare cati dintre noi isi vor mai permite acest hobby numit acvaristica daca salariile tot scad iar toate preturile cresc? Ne poate raspunde Domnul Boc, sau poate ca este mult prea ocupat? Voi ce parere aveti?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un pic de politica

eu sunt de parere ca trebuie sa aiba loc cat de curand o alta revolutie ca asa nu se mai poate. peste tot se fura si exista coruptie...da la noi e prea exagerat.
s-apoi te miri de ce se lovesc oamenii in cap la stirile de la ora 5.
si sa fiu un pic mai la subiect (ca ma ia valu' de fiecare data cand vine vorba de Romanica noastra)pe altii nu ii deranjeaza ca au 800 ron salariu dar ii deranjeaza pe aia care au avut 3000 si au scazut la 2500...hmm sper sa nu imi iau pistol niciodata.

3

Re: Un pic de politica

sondaj partidul poporului cu dan diaconescu...
ce parere aveti despre el ?
il veti vota ?
eu am sa il votez la urmatoarea alegere
nu avem nimic de pierdut daca il vom vota
am fost furati si vom fi furati in continuare
merita o incercare cu un partid nou  :fok
iar cu revolutia eu sunt pentru...
numai ca nu sunt multi de genu asta hmm

4

Re: Un pic de politica

Traiane, si noi am iubit-o pe Romania, dar platonic!

 
Ieri, la Doljesti (imi place sa cred ca e undeva linga Caracal), Traian Basescu i-a spus unui jurnalist de la Agerpres ca, daca si-ar iubi tara, el, jurnalistul, si mai multi romani, atunci am avea "sanse de progres". Asadar, dupa Vintu, Voiculescu, profesori, magistrati, pensionari, profesori, iata o noua cauza pentru care Romania nu o duce mai bine. Nu o iubim.

Haideti sa va spun ceva, domnule presedinte. Sa stiti ca si noi am iubit-o pe Romania. Dar, dupa ce noi o tineam de mina si o plimbam prin parc sub clar de luna recitindu-i din Eminescu, veneau baieti ca dumneavoastra si o ma....au in scara blocului.

Dupa ce noi faceam planuri de viitor cu ea, veneau de-alde Videanu si Berceau (si altii inaintea lor) si se comportau cu ea de parca ar fi fost Jena Jameson. Venea Blaga, ii punea drapelul pe fata, si o plesnea peste fund pina dimineata.

Si noi am iubit-o pe Romania, sa stiti! Dar ca orice fata saraca si prostuta, s-a dus dupa aia cu bani. Acuma, ca i s-au lasat ti..le si a facut c...l cit China, veniti sa ne-o puneti in brate. Ne pare rau, dar sintem la munca in strainatate!

Sursa: "Cataventcu"

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5 Editat de adibingo (2010-10-18 23:29)

Re: Un pic de politica

MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN
o cale de a iesi din coruptia din aceasta minunata tara ar fi sa o vindem, oricum nu mai avem multe ale noastre, poate vreo 10 consuli germani,ne-ar scoate din c.c.t,,, sau un nou cuza voda, nu stiu daca multi cunosc viata de dincolo, eu pot sa spun clar ca in spania unde am stat putin, e alta viata, omul are drepturi si statul are grija sa le acorde, aici la noi sincer un caine are drepturi mai multe decat un copil, oare cate lume stie ca un caine comunitar primeste in jur de 800ron pe luna?in timp ce un copil in jur de 220?is un mare iubitor de animale dar.......sa fim realisti si ar fi la  discutii de genul acesta ............

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

6

Re: Un pic de politica

Cum bine spunea "plici"Prigoana in tara asta(..a noastra) au mai multe drepturi minoritarii
Asa ajungi sa-ti doresti a fii minoritar in tara ta...

Re: Un pic de politica

te rog sa-mi permiti sa nu fiu de acord cu tine...eu SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN SI ASA VOI FI TOTDEAUNA...., in legatura cu ce este afara...iar nu sunt de acord cu tine....si ei au uscaturile lui si statul nu este chiar asa de bunavoit cu cetateanu...cat ai stat in spania???....SOTIA MEA ESTE DE ACOLO....SOACRA MEA STA ACOLO , CUMNATA MEA TOT ACOLO DE 15 ANI....NU ESTE CHIAR ASA....EU AM FOST IN GRECIA...NICI ACOLO NU SUNT CAINII CU COVRIGI IN COADA....POATE CA VIATA ESTE MAI BUNA CA AICI...OOOPPPSSS...scuze am uitat caps lock apasat...fara intentie,,...asa revin...poate ca viata este putin mai buna prin ochii nostrii...dar daca-i intrebi pe ei nu iti pot spune la fel...oricum sunt multe de discutat pe tema asta

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

8

Re: Un pic de politica

De acord cu tine , dar cazul meu , am deja 40 de ani si mereu am fost "generatia de sacrificiu " . Baiatul meu are 16 ani...iar eu ...ce ii pot arata ? O Romanie CORUPTA!!!
Vorba raposatului Dinica " Romania , tara frumoasa , pacat ca e locuita !"...

Re: Un pic de politica

si eu am 32 si co[ilul meu are 2....si crede-ma ca pot pleca oricand acolo....dar am ales sa stau aici...sti de ce??...ptr ca acolo sunt omul ploii...dispretuiesc sa-mi fie rusine cu mine...nu am de ce...cu minusuri sau cu plusuri eu tot roman raman...si tu la fel...eu am muncit in afara si stiu parerea celor de afara...(argat)..pe buna dreptate ne zicea asa ptr ca ne desconsideram singuri., ptr ca am fost prea lingai fata de straini....si au profitat de noi cum au vrut....nu stiu..poate gresesc, poate o sa-mi iau adevarate suturi de la toti...dar eu imi iubesc natia, tara si pe romanii mei...asa saraci cum sunt..(lucru neadevarat), ..imi iubesc istoria, imi iubesc stramosii, ...ce pot sa-ti zic...cand am plecat in afara am zis ca nu ma mai intorc niciodata...dar dupa 3 ani am venit...iti jur ca am trecut granita si am pupat pamantul romanesc si am jurat ca nu o sa mai plec niciodata....scuze inca o data daca am deranjat pe cineva...dar asa gandesc eu....pls...sa arunce cu piatra cel fara de pacat!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Un pic de politica

apropo...stiti de ce m-am intors din grecia???...ptr ca am stat 3 ore intr-un sant cu carabina la cap pusa de "astronomia"...politia greaca ptr faptul ca sunt o sluga de roman care a venit sa ia un loc de munca unui grec...credeti-ma...nu am furat, nu am talharit, nimic de care sa-mi fie rusine....am carat cu carca ptr un ban cinstit...dar eram ROMAN!!!...si atunci am plecat...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

11

Re: Un pic de politica

sti cum e... si la ei le e greu dar niciodata nu cred ca si-au pus problema ce vor manca maine... la noi chiar daca ai servici stabili te gandesc ce bagi in gura maine.
cand compari romania cu alte tari din europa e ca si cum ai compara un rahat cu un tort. daca pana si bulgarii ne-au intrecut.
daca tara asta e buna... ministrul educatiei de ce are copii in strainatate la studii ??
daca tara asta e buna... de ce basescu s-a dus in viena sa se opereze ?
ca bani de mita avea nu de alta. dar medicii buni nu doar cu numele de medic s-au dus dincolo la o viata mai buna.
iar celor carora le place in romania (remus poti sa fi o exceptie) sunt cei carenu au dat de greu si cei care FURA si dau mita in frunte cu tot dna-ul ca ala e cel mai corupt dintre toti.
doamne iar nu dorm bine la noapte. o sa ma abtin (sper) sa mai comentez pe aceasta tema ca e fara sfarsit iar noi suntem prea mici si cu o mentalitate prea romaneasca sa facem ceva
si ne laudam cu madrul nostru proverb
eehh mai rau sa nu fie....
...

Re: Un pic de politica

asa este...nu am zis niciodata ca este bine in romania...dar si asa....sunt mandru ca sunt roman!!!...dar asta este...nu pot sa-mi reneg radacinile...si daca asi faceo....in definitiv tot roman raman....nici eu nu o sa mai comentez....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

13

Re: Un pic de politica

"prea mici " spui...ok!...dar suntem 1/2 (jumatatea care nu l-am votat !!! ) + (plus) lasii care nu au mers la vot...wow!!! suntem mai multi decat ei (hotii) ,cei ce ne conduc (fura) !
Deci...sa vina "ofertele" ...

14

Re: Un pic de politica

Ai vazut sefu' ...?... doar ai aruncat o piatra... si  ACVARISTII au sarit  :sok  :sok  :sok
Toata stima , ape limpezi .

Re: Un pic de politica

smile))))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Un pic de politica

Faptul ca suntem Romani trebuie sa fie o mandrie. Nimic nu este mai de pret decat sa iti respecti originile. Tot in tara asta mizera s-a nascut Ilie Nastase, Gica Hagi, Nadia Comaneci, Bute, Mircea Lucescu, Romani ce au fluturat drapelul nostru cu mandrie oriunde in lume. Si eu ma numar printre Romanii ce au muncit in alte tari in speranta unei vieti mai bune dar din pacate sau fericire dorul de acest pamant a fost mult mai puternic decat banii castigati cu greu si indurarea mizeriilor acelor strainii. Oriunde am merge nicaieri nu ne va fi mai bine decat in tara noastra. Insa aici pe pamantul nostru noi toti trebuie sa schimbam ceva. Poate ca este prea tarziu sa schimbam aceasta tara pentru binele nostru insa o putem face pentru binele copiilor nostri.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un pic de politica

foarte frumos!!!...incepusem sa cred ca sunt singurul de aici care-si mai iubeste originea si e mandru ca este roman!!!...:P

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

18

Re: Un pic de politica

si eu imi iubesc originea LATINA. iar despre romanii de succes gen nadia comaneci ce sa mai zic nimeni nu mai invata din istroie, se invata doar pentru teste la scoala si atat, nimeni nu isi mai aminteste de trecut, pentru ca oamenii s-au saturat de aceasta tara dar v-am spus mentalitatea ne tine aici
eeehh mai rau sa nu fie
mai rau de atat ?
apocalipsa poate fi mai rau de atat.
si cu asta am pus    .
ape limpezi

Re: Un pic de politica

Imi pare rau ca te descurajez insa va fi si mai greu decat este in acest moment, tara noastra inca nu a inceput sa dea imprumutrile inapoi, deci atunci sa vezi cum o ducem.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

20

Re: Un pic de politica

Ca sa`mi dau si eu o parere, de om de 20 de ani. Si unde au ajuns toti care au fluturat cu mandrie drapelul roman?! Bingo..in afara au ajuns. Pentru ca`n tara asta nu suntem in stare sa ne ridicam valorile. Romanul nostru merge pe principiul " E bun, da..hai frate sa`i dam in cap", sau pe viata de artist..."lasa ca are sufletul bogat, nu conteaza ca moare de foame". Nu stim sa ne tinem valorile in tara. Una dintre cele mai tari clinici din Germania are ca fondator un doctor roman. Alt romanas de`al nostru a ajuns mare stab la Volvo. Aici, nimeni nu investeste in om, nimeni. Si da, imi iubesc tara, si originile. Pana mai acum ceva vreme vroiam sa o servesc, dar acum tot ce`mi doresc este sa gasesc o modalitate sa plec de aici, cu un gust amar in gura, dar sper sa gasesc un drum mai bun decat ce are sa`mi ofere tara asta. N`a mai ramas aici decat hrana spirituala, dar din pacate si fara putina mancare si bunastare, nu traiesti.

Etiamsi omnes, sed non ego.