21

Re: Aquael MiniKani 120

Ce anume vrei sa stii ?

22

Re: Aquael MiniKani 120

eu as merge pe un jbl e900 la acvariul la 120l.
sau un eheim.

avantajul unui filtrul extern fata de unul intern este in principal volumul masei filtrante, despre asta fiind vorba si aici nici un filtru intern nu o sa fie mai bun decat unul extern.
eu as merge pe combinatia extern plus intern pt filtrare mecanica.

23 Editat de Avatar (2010-12-09 21:02)

Re: Aquael MiniKani 120

Cu ce e mai bun jbl e900 fata de acest minikani  ? Va spun eu: cu nimic !

Minikani 120 are 4 compartimente de cate 1litru fiecare, ce filtrare mai buna de atat vreti ? Ai acolo filtrare mecanica, chimica si biologica, al 4lea tip de filtrare nu stiu daca s-a inventat la filtrele externe (de acvarii), poate sa purifice apa incat sa o poti bea ?! Pompa o poti ascunde unde vor muschii tai (nu am testat insa se pare ca se poate aseza si in afara acvariului), nu suna, e silentioasa, e practic si usor de umblat la mediile filtrante, respectiv curatarea lor.

Tetratec'urile si JBL'urile le-am taiat de mult de pe lista...75% dintre cei care le folosesc se plang: de garnituri in cazul tetratec si de zgomot, respectiv rotor in cazul JBL....a si bineinteles colmatarea furtunelor in aprox o luna de zile, la jbl....lucru care la furtunele eheim nu s-a intamplat decat dupa mult mai multe luni.

Avantaje minikani:

- La pretul de 220-230 lei (minikani 120), 210 (minikani 80) face mai mult decat face un jbl.
- Daca pe cutie scrie 300l/h pai atat are, cu tot cu mediile filtrante, desi scrie si cat duce pompa solo (600l/h) !!! La jbl zice 900l/h dar daca are 300l/h cu mediile filtrante e mare lucru.
- Consum mic 6W

Dezavantaje:

- Amorsarea se face manual (pe mine personal nu ma deranjeaza, nu ia decat 10sec).
- Furtunele cam rigide (dar nu le-as schimba cu cele de la JBL)

Imi pare rau ca nu am aflat de filtrul asta decat acum...
Daca ar fi sa fac un upgrade, la un filtru mai bun, as alege Eheim, dar in niciun caz JBL.

24

Re: Aquael MiniKani 120

bineinteles ca si eu tot eheim as alege, si asta am si ales.

pai hai sa vedem, jbl are 7,6l aquael are 4 litri, deci aproape dublu jbl si cu asta am spus tot, dar o sa mai continui.
nu stiu cum de crezi tu ca filtrul de jbl ramane cu o treime din debit dupa ce bagi mediile filtrante, iar cel aquael ramane cu tot debitul..
dane, esti amuzant, adica tu sugerezi din ce ai scris mai sus, ca un aquael de 350l are debitul mai mare sau egal cu un jbl de 900l?

sincer, aceasta firma, aquael, mie nu imi inspira deloc incredere, eram direct interesat sa imi iau un minikani de 80 la cub, dar dupa ce am vorbit cu cineva care avea si l-a vandut din cauza zgomotului m-am linistit.

ce nu imi place la jbl, calitatea plasticului, furtunele, etc.

diferanta de consum, inseamna pe luna undeva la 1, 2 lei in plus la factura..

singurul lucru pozitiv despre aquael este pretul si uneori putin dai, putin face,vezi tetratec-urile.
oricum orice filtru as lua as baga in el numai material filtrant eheim si sera (siporax)

25 Editat de Avatar (2010-12-10 01:10)

Re: Aquael MiniKani 120

Spuneam doar ca jbl nu spune care este debitul real al filtrului, ci cel fara mediile filtrante smile. Pentru un incepator poate fi o problema asta. Am si specificat cati litri pe ora are pompa de la minikani (600l/h) dar asta nu este atat de important pe cat este debitul real al filtrului dupa ce ti-ai instalat toate materialele, surface skimmer, reactor si mai stiu eu ce smile, multi s-au plans de jbl in privinta debitului real...

Stiu si eu unde ii este locul firmei Aquael, si daca e sa facem o comparatie, per ansamblu JBL intrece cu mult Aquael, dar aici vorbeam de raportul eficienta/pret dintre cele doua filtre...si mie unul, minikani asta mi se pare foarte ok pentru ce pret are...sa nu uitam ca un jbl e900 este cu 169lei mai mult, o diferenta care nu mi se pare justificata doar pentru ca are un volum mai mare. Minikani sunt facute pentru acvarii de maxim 120litri, asta reiese si din denumirea filtrului "mini".

Oricum putem discuta non-stop despre care filtru e mai bun, dar eu sunt satul doar de cate am citit, nu vreau sa incep o alta polemica si eu. Pentru acvariul meu de 84litri, momentan, caci nu-mi permit un eheim eco pro, este foarte bun acest filtru..in viitor sper ca imi voi permite sa dau aproape 400lei pt un eheim...dar pana atunci, raman la jucaria asta...apropo, am dat 150lei pe el.

26 Editat de maxell (2010-12-10 14:35)

Re: Aquael MiniKani 120

Avatar A scris:

Ce anume vrei sa stii ?

Salut. Ce vreau sa stiu? Tot ce poti sa-mi spui despre el : daca e silentios (asta deja ai spus), debitul e intr-adevar la 300l/h la al tau, ai incercat cu pompa in afara acvariului (daca da, a scazut debitul, face zgomot), cum ti se pare dpdv fizic, calitatea plasticului, furtune etc?

Mersi mult. O zi buna.

P.S. Stiti ce n-am inteles eu? JBL e900 are un volum de 7,6l ,dar avand 3 sertare de 1,2l si unul de 1,1l asta inseamna 4,7l. Diferenta de unde e? Scuze daca intrebarea e puerila, dar nu inteleg.

27

Re: Aquael MiniKani 120

eu unu nu am incredere in produsele Aquael, motiv? ieri cand am dat drumu la UV (fiind a doua oara cand folosesc UV) a iesit fum din transformatorul care alimenteaza UV. Am pus in loc un incarcator de nokia si merge bine acuma.

never say never

28 Editat de Avatar (2010-12-11 00:12)

Re: Aquael MiniKani 120

maxell A scris:
Avatar A scris:

Ce anume vrei sa stii ?

Salut. Ce vreau sa stiu? Tot ce poti sa-mi spui despre el : daca e silentios (asta deja ai spus), debitul e intr-adevar la 300l/h la al tau, ai incercat cu pompa in afara acvariului (daca da, a scazut debitul, face zgomot), cum ti se pare dpdv fizic, calitatea plasticului, furtune etc?

Mersi mult. O zi buna.

P.S. Stiti ce n-am inteles eu? JBL e900 are un volum de 7,6l ,dar avand 3 sertare de 1,2l si unul de 1,1l asta inseamna 4,7l. Diferenta de unde e? Scuze daca intrebarea e puerila, dar nu inteleg.

Din pacate nu am cum sa incerc pompa in exterior, cea originala fiind deteriorata am fost nevoit sa inlocuiesc pompa cu o alta asemanatoare. Am studiat insa cu mai multa atentie acest filtru si astfel am mai gasit un minus big_smile zic eu destul de important. Pompa fiind in exterior si neavand posibilitatea filtrarii apei "murdare" inainte ca ea sa ajunga in pompa, se vor depune mizeriile in interiorul pompei, astfel mai devreme sau mai tarziu acel rotor se va colmata, de acolo sunt convins ca va produce si zgomot. Se poate curata evident, iar daca nu esti prea comod nu ar trebui sa fie o problema.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, acest filtru nu este nici pe departe cel mai bun filtru extern, insa pretul mic, permite celor cu buget mai redus, posibilitatea achizitionarii unui filtru extern cu cele 3 tipuri de filtrare.

Daca totusi vrei un filtrul pe viata, iti recomand EHEIM. Aceasta afirmatie o poti asocia cu zicala: "daca vrei o masina pe viata, alege mercedes"...cam asa e cu eheim'urile. Am studiat mai bine aceste filtre si desi sunt (poate cele mai scumpe), isi merita toti banii....pe viitor ma gandesc sa achizitionez un eheim 2224.

Recomandarea mea este sa dai o geana si peste eheim wink

29

Re: Aquael MiniKani 120

Avatar A scris:

...

Pompa fiind in exterior si neavand posibilitatea filtrarii apei "murdare" inainte ca ea sa ajunga in pompa, se vor depune mizeriile in interiorul pompei, astfel mai devreme sau mai tarziu acel rotor se va colmata, de acolo sunt convins ca va produce si zgomot. Se poate curata evident, iar daca nu esti prea comod nu ar trebui sa fie o problema.

pompa poate fi pusa si pe retur ... deci dispare problema mentionata mai sus.

detalii la 0:13s

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ufWKvm5o4Ps&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

30

Re: Aquael MiniKani 120

Am eu minikani 120.
1. Are 4 sertare de 1 litru, volumul total fiind de 5l.
Aceeasi discutie comporta si JBL de la 4.4l volumul maselor filtrante la 7.6l volumul total al filtrului (cu tot cu pompa si ce-o mai avea el pe acolo).
2. Pompa se poate monta in exteriorul sau in interiorul acvariului, pe tur sau pe retur.
3. Pompa cu care filtrul vine are 600l/h. Eu am acvariu de 220 l , drept pentru care i-am mai adaugat in paralel o pompa de resun de 650l/h. Mentionez ca am mers cam 3 saptamani cu pompa originala si nu a fost chiar rau in acvariu. Nu pot sa zic ca a facut fata la acvariul de 220l; nu e spectaculos sa limpezeasca apa in 10 min dar in timp, canistra de 5 l isi face treaba. Pot sa zic ca e foarte silentioasa: nu se aude absolut nimic.
Cine vrea un filtru ieftin si bun poate incerca sa-i adauge acestui filtru o pompa de Resun SP-2500 de 1400l/h; garantat va fi mai sus decat JBL  e900 ca putere de filtrare si mai jos la pret; de restul de bani poti cumpara mediile filtrante de la Eheim.