Subiect: BINE V-AM GASIT!!!

Salut, ma numesc  Marius / Lucian ( ambele merg imi e indiferent big_smile) sunt din Constanta de loc dar facultatea m-a adus la Cluj,unde toamna asta m-a prins microbul asta (acvaristica) si pe mine.
Totul a inceput prin dorinta prietenei mele de a cumpara 2 broscute ca doar na, a avut ea in copilarie ,si i s-a pus iar pata,dar cand am mers in petshop ne-am reprofilat pe pesti ca sunt de zeci de ori mai frumosi. La inceput am luat de bune sfaturile vanzatorului (mare prostie) si doar am chinuit pestii si pe mine (acvariu de 20l desi nu cred ca se poate numi acvariu , nu stiu cum de am putut fi asa bou dar na se mai intampla)
Acum am un acvariu de 70l efectiv , capac home made cu 3 neoane 2x18w osram 1x15w sera
filtru tip cascada 500l/h incalzitor termometru nisip granulatie 3mm cuart, plante (or sa se vada in poze ca doar recunoasteti voi repede ce rost are sa enumar eu)
ca pesti 2 scalari (unu alb unu negru)
            3 gurami albastu de care incerc sa ma scap ca nu mai am loc si de ei desi imi plac
            5 barbus tetrazona
            6 rubby nose tetra
            1 corydoras albino 1 pleco 1 ancistrus
            2 platty (trebuia sa ma scap si de ei cand am dat ceilalti vivipari si am luat tetrazoanele si rubby dar  s-au prins ca erau pe lista si s-au ascuns de trebuia sa smulg jumatate din plane sa ajung la ei)
1 melc pomaceea si miliarde de bacterii cred  :melc

momentan astept sa imi mai creasca plantele si sa le mai aranjez un pic,sper sa ma scape careva de gurami si sper sa dobor mitul ca tetrazoanele nu se pot intelege cu scalarii(mai am de asteptat sa vad exact ce si cum) Oricum cu gurami se inteleg super desi si lor ar trebui sa le ciupeasca antenele.

2

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Salut Marius si bine ai venirt!
Frumoasa prezentarea, dar parca si mai frumos ar fi sa pui ceva poze, cred eu sunt mult mai relevante. In legatura cu pestii, dupa ce vei face putina ordine (asa cum ai spus si tu), cred ca va fi mult mai bine pentru ei. Despre plante nu am inca ce sa-ti spun, pot sa te intreb doar de fertilizare, spectrul de lumina, CO2 daca este in plan...etc.
Pana la aparitia pozelor sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: BINE V-AM GASIT!!!

acum le fac smile) Co2 o sa bag ca vreau sa fac un covor verde frumos...luna asta mi-am cam depasit bugetul deci in noiembrie sper. Fertilizare gama sera folosesc.
Pun poze imediat desi nu stiu daca vor iesi bine si astept critici si pareri ca sa  pot imbunatati conditiile...
p.s o sa va inebunesc cu, ce instalatie de co2 sa iau ca de ceva vreme tot citesc caut prin magazine etc...

4

Re: BINE V-AM GASIT!!!

OK, baga mare.... :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: BINE V-AM GASIT!!!

poze cam nereusite,scuzati calitatea (sunt cu telefonul facute)

6

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Bine ai venit .. si ... Salutari de la Mare  Constanteanule  :sok

Succes !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

Re: BINE V-AM GASIT!!!

mai repede de la cluj smile din pacate , si zic asta ca nu prea am gasit pe aici acvaristi, care sa ma mai ajute cu un sfat un fir de planta , nici gurami de donat nu reusesc sa-i donez la cluj sad((
poate acum ca se vad in poze sar ceva clujeni pe ei sa-i ia ca nu-s urati deloc big_smile

Re: BINE V-AM GASIT!!!

multumesc de primire si imi cer scuze pt poze sunt chiar jalnice in realitate e un pic mai frumos  big_smile 
sper sa nu fie prea multe critici  :pls  ca mi-am pierdut mult timp citind in stanga si in dreapta dar abia astept sa le aud ca sa pot sa iau masuri .
asa ca dau o bere pt fiecare sfat  :noroc

Re: BINE V-AM GASIT!!!

vai bitanule m-am uitat la pozele tale, filmuletul nu am putut sa ma uit pana la capat ca mi s-a facut rau sad ce minunatie ai acolo super acvariu..vreau si eu  yikes
stiu ca am nevoie de co2 dar am citit pe forumuri ca si fara poti scoate ceva si din cate vezi am plantat acolo in fata ..astept o sapt sa vad ce iese fara co2...dar ideea e sa se obisnuiasca pestii intai ca ai mei ca sa plantez ceva trebuie sa insist mult...scot tot din substrat daca nu le convine sau le mananca cum am  patit cu ,cabomba (gurami erau vinovatii)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

TetraPlant Co2 Optimat la asta ma gandeam e rezonabil ca pret si e pt acvarii de pana la 100l
Am citit si pe forumuri despre el si mi se pare aiurea rau ca are butelie de 11g (spray mai bine zis) dar oare nu pot sa o incarc cumva si nu sa cumpar alta? Ca doar una noua e cam 25-30 lei (11g)
Daca stiti voi ceva variante mai bune pana in 100 -120 lei spuneti-mi sa ma interesez.

11 Editat de Baracuda (2010-10-18 18:12)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

acum le fac smile) Co2 o sa bag ca vreau sa fac un covor verde frumos...luna asta mi-am cam depasit bugetul deci in noiembrie sper. Fertilizare gama sera folosesc.
Pun poze imediat desi nu stiu daca vor iesi bine si astept critici si pareri ca sa  pot imbunatati conditiile...
p.s o sa va inebunesc cu, ce instalatie de co2 sa iau ca de ceva vreme tot citesc caut prin magazine etc...

Pentru un acvariu de 70 l, daca ai rabdare si chemare catre hobby-ul asta, ai sa fii foarte placut surprins, ce plante poti avea fara CO2 presurizat, folosind numai Easy Carbo + fertilizare micro si macro.
Ai grija de Anubias-ul din dreapta acvariului, este cam multa lumina pt. el acolo si se va umple de alge.
Sper sa ne "inebunesti" cu instalatia de CO2, va fi greu, dar nu imposibil.
Per total ai pasit cu dreptul, sfatul meu este sa vezi cit mai multe poze cu acvariile postate si sa incerci sa tragi concluzii vis a vis de cele care te impresioneaza placut, eventual sa intrebi posesorii lor, cum au ajuns la performante.
Referitor la recompensarea sfaturilor cu cite o bere, am inteles ca pe acest forum se bea in special Heineken la sticla... pe alte forumuri se bea Noroc sau bere home made lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

fertilizanti folosesc de la sera si pastile si lichid...deci sa incerc easy carbo inainte de toate?
problema mea e ca nu am deloc substrat special de unde plantele sa isi asigure nutrientii (am inceput pe bucati intai cu pesti si plante artificiale apoi am aruncat plantele artificiale si m-am apucat de naturale)...compensez cu pastilele cu micro si macro nutrienti
cat despre anubiasul ala e drept ca m-am gandit la lumina si eu dar sper sa creasca egeria densa din spate si sa-l umbreasca un pic (cand ajunge la suprafata se indoaie) acum ce a crescut am taiat si replantat ca vreau sa imi mascheze si incalzitorul si teava de la filtru.
oricum lumina pot sa o mai scad inchizand cate un neon (si asa toate 3 neoanele merg doar in orele de varf ,incerc ca lumina sa fie puternica la pranz si mai slaba seara inainte de culcare)
Acum nu stiu cum sa fac sa imi iasa un covor de glosostigma in fata si las toate neoanele sa functioneze (ca sa nu fie plantele inalte si subtirele) dar cel mai probabil va trebui sa adaug co2 cumva sa imi iasa...  ^:)^

13 Editat de LeicaBogdan (2010-10-18 18:21)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

salutare...frumos acvariu. dar cam ai o "ciorba de pesti" acolo. incearca sa pastrezi doar ce se inteleg intre ei.

microgeophagus ramirez maniac big_smile

14 Editat de Baracuda (2010-10-18 18:30)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

fertilizanti folosesc de la sera si pastile si lichid...deci sa incerc easy carbo inainte de toate?
problema mea e ca nu am deloc substrat special de unde plantele sa isi asigure nutrientii (am inceput pe bucati intai cu pesti si plante artificiale apoi am aruncat plantele artificiale si m-am apucat de naturale)...compensez cu pastilele cu micro si macro nutrienti
cat despre anubiasul ala e drept ca m-am gandit la lumina si eu dar sper sa creasca egeria densa din spate si sa-l umbreasca un pic (cand ajunge la suprafata se indoaie) acum ce a crescut am taiat si replantat ca vreau sa imi mascheze si incalzitorul si teava de la filtru.
oricum lumina pot sa o mai scad inchizand cate un neon (si asa toate 3 neoanele merg doar in orele de varf ,incerc ca lumina sa fie puternica la pranz si mai slaba seara inainte de culcare)
Acum nu stiu cum sa fac sa imi iasa un covor de glosostigma in fata si las toate neoanele sa functioneze (ca sa nu fie plantele inalte si subtirele) dar cel mai probabil va trebui sa adaug co2 cumva sa imi iasa...  ^:)^

Crede-ma ca nu lipsa substratului fertilizant este decisiva, cu timpul, datorita excrementelor vietatilor din acvariu si a resturilor de mincare, substratul tau va deveni fertilizant chiar nefiind vindut ca atare. Prioritatea o reprezinta prezenta CO2 si a fertilizantilor micro si macro, care si ei, partial, ajung in substrat. Mascarea filtrului este pe locul 2, mai intii urmareste ca Anubiasul sa nu se umple de alge, vei scapa greu de ele. Cantitatea de lumina nu trebuie redusa, vor suferi celelalte plante. Lasa Egeria sa-l umbreasca!
Nici un cuvint despre marca de bere preferata pe acest forum? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Bogdane te'ar surprinde daca iti zic ca toti se inteleg perfect?
adica speciile ca scalarii se ciondanesc intre ei la mancare, gurami la fel care dintre masculi are dreptul sa alerge femela...dar intre specii totul e ok...
un scalar mai e ciupit de tetrazoane (cel negru,dar el a fost taranul care cand le-am introdus in acvariu le-a alergat o zi intreaga. Daca le prindea cred ca si ramanea cu ele in gura. De atunci e pe lista neagra caci celui alb nu-i fac absolut nimic)
E o ierarhie la toti scalarul negru sef intre scalari, masculul gurami cel mai mare intre ai lui, 1 mascul intre tetrazoane lider de haita, la rubby nose cam greu sunt toti un card fara sef, platy numai intre ei.
stiu ca sunt multi dar de 1 sapt tot astept un telefon sa donez gurami la cineva
p.s: scalarul negru e alergat doar de cea mai mica tetrazoana din grup care mai e si femela pe deasupra restu nu au treaba...si asta dupa ce e alergata de masculii ei,cred ca isi varsa nervii pe saracul scalar(care o merita cu varf si indesat de fapt ) big_smile sper ca odata ce creste si ajunge la maturitate sa se potoleasca :sok

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Despre bere ca tot fratele bradraqua mentiona, am descoperit recent una super buna cand am mers la un meci de fotbal
Heineken e ce'i drept dar nefiltrata (are un gust mult mai bun desi e tulbure )
o sa las anubiasul sa fie umbrit sa ma scap de o grija ca nu vreau alge...si dau o fuga azi maine sa iau easy varbo poate iese ceva covor in fata...
ceva sugestii de plante pt a face un covor frumos (cu easy carbo si nutrienti doar)
si ca tot mi se termina in curand fertilizantii sera , pot sa trec pe ceva mai bun?

17 Editat de Baracuda (2010-10-18 18:54)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Despre bere ca tot fratele bradraqua mentiona, am descoperit recent una super buna cand am mers la un meci de fotbal
Heineken e ce'i drept dar nefiltrata (are un gust mult mai bun desi e tulbure )
o sa las anubiasul sa fie umbrit sa ma scap de o grija ca nu vreau alge...si dau o fuga azi maine sa iau easy varbo poate iese ceva covor in fata...
ceva sugestii de plante pt a face un covor frumos (cu easy carbo si nutrienti doar)
si ca tot mi se termina in curand fertilizantii sera , pot sa trec pe ceva mai bun?

Ar fi foarte bine daca fertilizarea s-ar face cu produse de la acceasi firma, adevarat sau nu, producatorii sustin ca un produs este fabricat tinind cont de compatibilitatea cu celelalte produse din gama. Referitor la bere, nu cred ca mi-ar place, inteleg ca are aspectul asemanator cu al pipi-ului unui bolnav de rinichi? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

sincer da...cam asa arata dar dupa ce gusti nu te mai uiti la ea  big_smile
noi am comandat-o in o halba sau nu stiu cum sa-i zic de 4l din care isi pune fiecare... fiind asa mare a fost frumoasa privelistea nu ne-a mai interesat culoarea  lol

deci fertilizanti sa iau de la jbl cand le termin pe astea? ca easy carbo de la ei e parca...si da ai dreptate si la sera zice sa le folosesti in combinatie dar ma gandeam ca co2 cu nutrientii nu ar avea importanta daca sunt firme diferite...si in plus ar fi culmea ca sera sa recomande sa folosesti jbl sau invers nu?   :stupid

19 Editat de Baracuda (2010-10-19 11:11)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

sincer da...cam asa arata dar dupa ce gusti nu te mai uiti la ea  big_smile
noi am comandat-o in o halba sau nu stiu cum sa-i zic de 4l din care isi pune fiecare... fiind asa mare a fost frumoasa privelistea nu ne-a mai interesat culoarea  lol

deci fertilizanti sa iau de la jbl cand le termin pe astea? ca easy carbo de la ei e parca...si da ai dreptate si la sera zice sa le folosesti in combinatie dar ma gandeam ca co2 cu nutrientii nu ar avea importanta daca sunt firme diferite...si in plus ar fi culmea ca sera sa recomande sa folosesti jbl sau invers nu?   :stupid

1. Prefer berea maturata (limpezita) lol
2. CO2 nu este un fertilizant, el doar usureaza si intensifica procesul de fotosinteza, deci poate fi de la oricare producator. Banuiesc ca nu a reusit nimeni sa modifice compozitia acestui gaz, in asa fel incit sa putem spune ca cel produs de Sera este mai bun sau mai slab ca cel de la JBL.
3. Fiecare producator isi apara interesele, este absolut normal, ramine ca noi sa discernem asupra adevarului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Easy carbo este de la Easy Life, nu de la JBL. Parerea mea este ca poti sa ramai pe Sera linistit, Sera mi se pare putin peste JBL (repet, parere strict personala). Daca folosesti tabletele cu micro si macro de la Sera nu mai ai nevoie neaparat de substrat fertilizant.
A...si poate reusesti sa donezi si pleco din doua motive: 1-are nevoie de un acvariu mult mai mare atunci cand ajunge la maturitate; 2-cand va creste iti va cam deranja plantele, mai ales daca vrei sa bagi gazon.