21

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Timi A scris:

la 180l nu stiu ce efect are bomba dar incearca,

cum sa nu aiba efect? am prieteni cu acvarii frumoase de 180l si chiar 350 in care folosesc bomba. diferentele dintre co2 din bomba si cel presurizat sunt 2:
1. controlul
2. puritatea

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

22

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Imi poti explica..

macar sa reduci miscarea apei la suprafata sa ramana cat mai mult co2-ul in apa

?

23

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

cu cit agitatia apei e mai mare la suprafa schimbul de gaze dintre cele 2 medii(aer-apa) se face mai repede. cum apa contine co2 din bomba sau butelie el va fi astfel eliminat mai repedde in atmosfera.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

24 Editat de T-Spike (2010-10-22 01:35)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Agitatia apei o face filtrul exterior...si presupun ca ar fi indicat sa am agitatia apei cat mai mica pentru a pastra cat mai mult co2 in apa.
Daca am dreptate ... eu nu am reglaj la filtrul exterior pentru a regla jetu de apa care il introduce ..

25 Editat de bobi (2010-10-22 01:37)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

asa este. dar nu uita ca totusi pestii tai au nevoie si de o2. trebuie sa existe agitatie la suprafata apei pentru a produce putin o2 pentru pesti si pentru a preveni aparitia biofilmului.
ce filtru extern ai?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

26

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

TetraTech ex700
Dar am observat daca las teava (care introduce apa) mai jos fata de nivelul apei reduc din valuri.

27

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

sau pur si simplu o orientezi in jos.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

28

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

As cumpara zilele acestea
                                         2x Tub Neon T5 Osram Lumilux 865- 39W
                                         1x Tub Neon T5 Osram Lumilux DeLuxe 965- 39W
Ca plante ... nu stiu ce imi voi planta ... dar in general ceva usor de intretinut ...poate si mediu ... bineinteles cand ma voi apuca de cumparat plante voi sta de vorba cu voi !
Am citit post-ul unui coleg care avea aceiasi preferinta doar ca el a ales T8 ...

Credeti ca optez bine pentru a imi cumpara acele tuburi?

29

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

da

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

30 Editat de T-Spike (2010-10-24 01:11)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Nu am gasit acele neoane tip T5 osram sau macar o marca buna .. si am decis sa cumpar 2x T8 Sera plant color 30w pentru ca am instalatia pentru T8... voi mai cumpara inca o bucata in aproximativ 2 saptamani + inprovizatile pentru al 3-lea neon !
Credeti ca este bine cu 3x T8 Sera plant color 30w ?

Nu am gasit neoane mai mari de 30w cu 90cm lungime ... si din aceasta cauza am luat doar de 30w si nu mai mult ....
Astept pareri si sugestii !

31

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

unde ai cautat osram si n-ai gasit?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

32

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

HORNBACH militari, Carrefour militari, MaxPet militari si praktiker care acolo am gasit ceva osram dar nu aveau treaba cu cresterea plantelor ... si am decis sa cumpar sera plant color... nu am facut alegere buna ?  :smoke  neutral   :smoke

33

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

nu cunosc pe nimeni care sa foloseasca acele tuburi, deci nu stiu nimic despre ele.
acum, ca sa iti spun un sfat: 90% dintre produsele care se folosesc in acvaristica se cumpare de pe net, din 2 motive cred: comoditatea si pretul acceptabil.

nici tuburile osram nu fac exceptie:
http://www.marbotrade.bizoo.ro/

site-ul importatorului oficial in romania al produselor osram. nu cred ca gasesti pret mai bun la acele tuburi decit aici.

de ce nu ai intrebat: mai oameni, unde gasesc si eu tuburi osram?
era asa greu?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

34

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

sad  Acum chiar imi pare rau ca le-am cumparat pe acelea....

O sa comand al 3lea tub pe pe acel site . Si data viitoare cand voi shimba tuburile (peste 6 luni) voi comanda de pe acel site !

Ms bobi ...Greseala mea ca nu am intrebat . sad
Sper sa fie bune si Sera plant ...

35

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

peste 6 luni, cind te prinde microbul nu mai pui osram. o sa vrei ceva mai tare.... smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

36 Editat de T-Spike (2010-10-30 17:27)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Vineri vreau sa imi comand si        1x Tub Neon T5 Osram Lumilux 865- 39W
                                                     1x Tub Neon T5 Osram Lumilux DeLuxe 965- 39W
si tot ce imi trebuie la ele pentru a le monta langa cele 2x  Neon T8 Sera plant color 30W.

Credeti ca adaug prea multa lumina?
Are ceva daca adaug si acele neoane pe langa sera plant?
Care combinetie sa o folosesc avand in vedere cele 2 neoane sera plant care le am la acvariu:

1. 2x Tub Neon T5 Osram Lumilux 865- 39W

2. 2x Tub Neon T5 Osram Lumilux DeLuxe 965- 39W     
         sau alegerea mea
3. 1x Tub Neon T5 Osram Lumilux DeLuxe 965- 39W
    1x Tub Neon T5 Osram Lumilux 865- 39W

Avand in vedere ca cele 2 neaoane sera plant produc o lumina spre rosu-portocaliu !
                                                   :smoke  :smoke



Am achizitionat si instalat 2x neon Osram T5 39w/865 pe langa 2x SeraPlantColor T8-30W
Sub fiecare neon am lipit banda de aluminiu pt a reflecta lumina !
Credeti ca nu le-am pus corect, am facut ceva gresit?


http://www.photobase.ro/images/sdc11704.jpg
http://www.photobase.ro/images/sdc11709.jpg

37 Editat de T-Spike (2010-11-23 23:20)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Am o mica intrebare...
Am achizitonat o butelie de co2 din aluminiu 10l .... urmeaza sa ii fac revizia pentru ca a expirat de 5 luni ...
Urmeaza sa ii cumpar reductor cu manometre....
Intrebarea mea este ....pot folosi orice reductor cu manometre pentru acvaristica, pot regla 2-3 bule pe sucunda cu orice reductor....sau imi trebuie reductor cu reglaj fin neaparat ?
De exemplu am gasit sa cumpar pe acesta
http://images6.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/11/03/e/c/248078756-5660232-700_700.jpg
Sa il cumpar sau sa caut special ?