1 Editat de parpa_tupac (2010-10-21 14:26)

Subiect: Salutari din Targu Mures

Numele meu este Radu, sunt din Targu-Mures si sunt pasionat de acvaristica.
Momentan am 3 acvarii.
O sa le prezint pe rand.
Acvariul 1:
Dimensiuni acvariu: 80Lx35lx45H, Filtrare: JBL e700, Capac Juwel Duolux modificat: 3x18W, Neoane: Osram 965, 830 si Philips TDL 830(lumina e aprinsa 8 ore/zi)
Fertilizare: Linie JBL( Ferropol, Ferropol 24, 7 Balls) si carbon organic Easy Carbo de la Easy Life
Substrat: Fertilizant si quart 2 mm
Fundal: Autocolant albastru(am avut negru dar dupa ce a venit Black moore l-am schimbat ca nu il vedeam )
Plante: Anubias Nana, Echinodorus Amazonicus, Valisneria Gigantea si Cryptocoryne
Nevertebrate: 2 melci Pomacea
Pesti: 3 carasi - oranda(red cup), Black Moore si Fantail
Hrana: Sera si JBL speciala pentru carasi
Schimb de apa saptamanal 30% cu sifonare substrat.

Acvariu 2 (biotop sud-estul Asiei)
Dimensiuni: 50*30*30, capac diy 2x15W(osram 865 si 830), Plante: Cryptocoryne wendtii green, Hygrophila Polysperma, Lotus Red
Vietuitoare: 7 Barbus Tetrazona si 2 pomaceea
Filtrarea se face cu Resun SP900 modificat la evacuarea apei(la fel ca filtrele externe, cu teava gaurita), incalzitor Aquael Comfort Zone 50 W setat pe 25 grade.

Acvariu 3: 50*27*33, pui de carasi(au depus batrani smile.Am vreo 70 de ~5 mm, capac diy 2*15 W, filtru resun 300l/h

Cam atat deocamdata smile

Re: Salutari din Targu Mures

Bine ai venit ,frumoasa descriere insa cateva poze ar fi mai edificatoare nu crezi? Asa ne putem face o parere doua.
Ca si intrebare cum se inteleg carasii cu plantele ca din cate citisem eu pe undeva (putin cei drept ca nu ma pasioneaza caraseii) nu prea se inteleg bine,trag de ele si le cam scot din substrat.

Re: Salutari din Targu Mures

Salut, poze am doar mai vechi cu alte setupuri dar o sa pun oricum smile
Depinde de plante, daca observi toate sunt cu frunza mai tare.Ai mei asa i-am crescut de mici cu plante, le mai ciupesc mai ales echinodorus dar nu sa nu se poata tine.
Mentionez ca pozele sunt mai vechi si acvariile in momentul de fata arata diferit.

Re: Salutari din Targu Mures

Frumosi pestisori , spor in continuare si ape limpezi!

Re: Salutari din Targu Mures

Multumesc, la fel.
Voi reveni cu poze mai recente in curand

Re: Salutari din Targu Mures

:crap  :crap Frumosi pestisori mai ai ... !!! :crap  :crap
:sok  :hug Bine ai venit printre noi! :hug  :sok
Asteptam pozele alea mai recente, ca sa vedem si noi acvariile tale in momentul de fata. Sunt curios de cum arata aia mici din cel de al treilea acvariu.
Ape limpezi iti doresc in continuare si sa auzim numai de bine! :sok

Re: Salutari din Targu Mures

Multumesc, bine v-am gasit.
Uite pana atunci o poza cu picii lipiti pe sticla(acum sunt marisori)

Re: Salutari din Targu Mures

Sa dea Dumnezeu sa se faca mari si frumosi ca si parinti lor!
Respecte!

9

Re: Salutari din Targu Mures

Salut.Bine ai venit.Vad ca mai apar mureseni....Asta-i de bine... :sok

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

10

Re: Salutari din Targu Mures

buna
succes in continuare

Re: Salutari din Targu Mures

Lorenzo, nu uita de intalnire smile
"imi" am postat la intalniri un subiect cu intalnire acvaristi mureseni sambata 23.10.2010,str.Budiului 28 ora 11:00