1

Subiect: probleme cu scalarii si cu icrele !

salut am prob cu scalarii ...depun, dupa care isi mananca icrele ... acum mi-a depus alta pereche ... ce sa fac !?

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

2 Editat de pasi_une (2010-10-22 00:31)

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

sxs A scris:

salut am prob cu scalarii ...depun, dupa care isi mananca icrele ... acum mi-a depus alta pereche ... ce sa fac !?

scoate parintii din acvariu si baga un filtru bolborositor
sau.... scoate icrele daca poti si punel in alt acvariu steril cu apa proaspata dar declorinata
adaugi aceelasi tip de filtru (pe linga incalzitor si dezinfectant)
eu apa din acvariu unde am icre o pun de la filtrul din bucatarie
avand 2 filtre e ca si cum asi baga apa plata
eu am incercat cu scalarii 6 modalitati
din care acum am ajuns sa scot parintii din acvariu la 2 zile de la depunere
au nevoie de 2 zile pentru fecundare si curatare
deja de la a 4 zi ies puii
daca ai acvariu (maternitate) cu substrat (pietrisi)
la scoaterea parintilor ai sa vezi sute de mi de viermisori gen micro viermi
care ies noaptea la lumina de veghe pe timp de noapte
si care distrug icrele
dar poate nu se intampla mereu sau la fiecare
depinde si de apa din retea
ajunsesem sa pun apa de ploaie la sfatul unui crescator de scalarii
de teama am zis sa experimentez cu apa de la retea
maine sau pina sambata ar trebuii sa iasa puii
am sa te anunt daca poti creste scalarii de mici si fara parinti
nam avut profesor.. ce am facut e pe pielea mea dar a durat
bafta cu ei  :fok

3

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

merci ... dar si le-am mancat deja sad

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

4 Editat de pasi_une (2010-10-24 14:40)

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

sxs A scris:

merci ... dar si le-am mancat deja sad

vor urma altele si altele la 8 sau 15 zile
prin scoaterea parintilor am reusit sa scot puii de scalari..

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Scalarii sunt foarte speriosi in momentele lor intime si isi mananca ponta pentru a nu risca o mare risipa de energie.
          Incearca sa ii lasi intr-o camera mai linistita in care sa isi vada linistiti de treburi, fara vibratii, zgomote sau mai stiu eu ce fel de perturbari.

Spor la inmultit scalari!
P.S. Ar fi bine sa nu fie frati tongue

Fii natural !

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Alexandrovici A scris:

Scalarii sunt foarte speriosi in momentele lor intime si isi mananca ponta pentru a nu risca o mare risipa de energie.
          Incearca sa ii lasi intr-o camera mai linistita in care sa isi vada linistiti de treburi, fara vibratii, zgomote sau mai stiu eu ce fel de perturbari.

Spor la inmultit scalari!
P.S. Ar fi bine sa nu fie frati tongue

Scoate icrele si creste singur puii! Este mai simplu, ai mai multi supravietuitori, micsorezi perioada intre depuneri si micsorezi si...stresul tau. Daca te decizi sa faci asta, spune-ne si iti raspundem cum sa mergi mai departe.

Chiar daca sunt frati, consangvinizarea nu are efecte nocive in cazul pestilor pana pe la a 5-a generatie. Oricum, atunci cand apar sunt vizibile usor, iar puii in marea lor majoritate nu supravietuiesc decat putin! Fiind vorba de defecte genetice, acestea de cele mai multe ori sunt incompatibile cu viata.

7

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

sal ma numesc pop remus si sunt din baia mare mie cand imi depune femela scalr icrele masculul nu le fecundeaza,le mananca iar ieri am vazut ca curata geamul acvariului si am scos femela scalar din acvariu am luato in mana si intrun lighean micut cu apa din acvariu incet si cu mare atentie cu doau degete am storso de icre dupa care am puso in acvariu dupa care am scos si masculul si lam stor de lapt peste icrele din lighean am procedat bine vor iesi puiuti din icre pls spunetim un sfat ce sa fac sad ??? sper sa iasa puiuti peste vreo 2-3 zile .

8

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Salut,

Aceasta problema "mancatul icrelor" este marea lor problema cand vine vorba de inmultire. Daca iti plac acesti pesti si vrei cu adevarat sa-i inmultesti iti recomand,pe langa celelalte probleme mentionate deja mai sus (parametri apei,temperatura,hrana,apa de ploaie,etc) sa testezi mai multe perechi pana cand gasesti una care nu-si mananca icrele si nici pui!... si atunci va fi f simplu:)

Bafta la inmultire.

9 Editat de pelly67 (2011-06-07 23:04)

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Remuse ai reusit performanta sa postezi acelasi mesaj de fix 3 ori! Nu este cazul ,aici treburile se inteleg din prima lol ....revenind la scalari.....dupa ce femela a depus si masculul si-a facut treaba, taie frunza pe care acestia au depus si fara a o scoate din apa pune-o intr-o maternitate, cat mai aproape de aerare. In 4...5 zile puii vor ecloza si vor incepe sa inoate singuri. 3 zile au mancare din sacul propriu apoi iti revine sarcina sa-i alimentezi tu. Despre toate astea si mult mai multe cauta pe google si vei gasi tone de informatie.Bafta :sok
Cu ceva informatii scrise si video te pot ajuta din propria experienta daca vei accesa link-ul din semnatura wink

10

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

da dar data trecuta cand miau depus masculul nu fecunda icrele de ce?
si de aceea am hotarat sa iau femela sa o storc de icre si masculul de lapti acum icrele sunt de 2 zile intrun lighean cateva sau albit restul nu ee de bine sau de rau si inca nu misca nici una cam la cate zile ar trebui sa iasa puiuti

11

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Pop Remus A scris:

da dar data trecuta cand miau depus masculul nu fecunda icrele de ce?
si de aceea am hotarat sa iau femela sa o storc de icre si masculul de lapti acum icrele sunt de 2 zile intrun lighean cateva sau albit restul nu ee de bine sau de rau si inca nu misca nici una cam la cate zile ar trebui sa iasa puiuti

poate ne explici procedeul de *stors*

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

12

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Salut,

Acest proces de stors/muls functioneaza la carasi din cate stiu eu,dar si acolo trebuie sa te pricepi...la scalari nu am auzit.

Mai stiu insa ca inmultitul scalarilor poate fi dificil si pentru un acvarist cu experienta,ti-am spus asta depinde de ce pereche iti pica. Temperatura apei trebuie sa fie una ridicata pentru grabirea eclozarii icrelor,apa bine aerata,icrele albe trebuiesc indepartate printr-o cale,etc.

Cat incerci e foarte bine,doar tu vei stii raspunsurile la toate intrebarile tale.

Multa bafta cu imultirea!

13

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

multumesc dar din pacat icrele sau albit toate sper sa fie cu noroc data vitoare mersi!

14

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

Buna ziua ! PENTRU A PREVENII ALBIREA ICRELOR RECOMAND CATEVA PICATURI DE ALBASTRU DE METIL IN APA .

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

15

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

TweeTy A scris:

Buna ziua ! PENTRU A PREVENII ALBIREA ICRELOR RECOMAND CATEVA PICATURI DE ALBASTRU DE METIL IN APA .

Nu mai folosi majuscule in mod nejustificat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

bradraqua A scris:
TweeTy A scris:

Buna ziua ! PENTRU A PREVENII ALBIREA ICRELOR RECOMAND CATEVA PICATURI DE ALBASTRU DE METIL IN APA .

Nu mai folosi majuscule in mod nejustificat!

scuze ....eram pe laptop ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

17

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

ura miau depus iarasi scalari si au feecundat icrele si nu leau mancat acum astept sa iasa pui!

18

Re: probleme cu scalarii si cu icrele !

ceva sfaturi imi dati pls ce sa le dau de mancare apa etc.