1 Editat de allexya (2010-10-23 19:32)

Subiect: alge si iar alge :P

Buna ziua si bine v-am (re)gasit dragii mei (ca sa citez clasicii in viata "parazitii").
Care din voi care aveti bomba ati avut probleme cu algele?
eu am invazie de fuzz in moss  :omfg m-am gandit ca este de la oscilatia de co2, asta sa fie oare..? pot sa scap de ele cu apa oxigenata, dar as vrea sa tratez si cauza.
asta sa fie oare? smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: alge si iar alge :P

daca zici ca e fuzz nu sunt asa sigur ca e de la oscilatia de co2. atunci apare de obicei bba. nu am bomba, dar am prieteni care o folosesc si fac bba din cauza asta. daca alga e filamentoasa eu banuiesc ca ar fi din cauza unui dezechilibru al macro nutrientilor.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: alge si iar alge :P

nu e bba, este fuzz sigur, am mai avut inainte si am scapat usor cu apa oxigenata, acum a reaparut pe moss. imi pare rau ca nu pot sa prind in poza, si cu ochiul liber nu o vezi usor.
m-am tot interesat si am gawsit ca ori am scurgeri de nutrienti, ori oscilatii de co2, ori lumina aprinsa prea mult (am doar 10 ore pe zi).
macro bag 1,2ml, micro 1ml (nu am ferropol ci Trace Mix Plus ) si easycarbo 2ml la 50l net, 65l brut, schimb apa 15l saptamanal.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: alge si iar alge :P

Ai grija cu oscilatiile, nu cumva sa dai ca mine in staghorn. Eu de asta banuiesc ca am facut. Am fost cateva zile plecata, s`a terminat bomba si..supriza.

Etiamsi omnes, sed non ego.

5

Re: alge si iar alge :P

Cezara A scris:

Ai grija cu oscilatiile, nu cumva sa dai ca mine in staghorn. Eu de asta banuiesc ca am facut. Am fost cateva zile plecata, s`a terminat bomba si..supriza.

bunaa  :kiss  :kiss
uu urat... pai inafara de oscilatiile bombei legate de frigul din camera (ce ti-e cu surorile astea dornice de racoarea toamnei tarzii) nu are, stau si cu "maclavaisul" in frigider cand stiu ca e pe terminate ca sa o schimb imediat sa nu stea fara co2.

si nu ai scapat de staghorn?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: alge si iar alge :P

Momentan nu, habar n`am cum. Am tot tuns, dar nu mi`a dat nimeni nicio idee de cum as putea scapa de ele fara sa rad tot

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: alge si iar alge :P

apa oxigenata, merge bine impotriva staghorn.

uite reteta pe care ma bazez eu mereu, m-a ajutat impotriva bba, fuzz si thread. am vazut ca merge si importiva staghorn.

Iei de la farmacie apa oxigenata.
Se dozeaza 50 ml la 50L in cazul tau si dupa 20 minute schimb de apa 50%.
Pentru inceput as recomanda doar 25 ml la 50L si dupa 20 minute schimb de apa 50%.
Trebuie imprastiata in tot acvariul si nu intr-un singur loc ca risti sa arzi plantele.
Dupa vreo 20 min schimbi jumatate din apa din acvariu.
Repeti tratamentul cateva zile si ai scapat de alge.
Pe cele de pe geam poti sa le razuiesti si unde poti, indeparteaza mecanic algele de pe plante.
Apa oxigenata omoara algele. Dar nu creste concentratia ca sa nu omori si plantele!
Se poate evita arderea.
In 2-3 zile urmaresti rezultatele.Daca tratamentul nu este de succes incerci cu 50 ml.

vezi cati litri net ai in acvariu ca sa calculezi exact cata apa oxigenata sa pui, incepi cu 0,5ml pe litru, nu merge cresti la 1ml pe litru

bafta !

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: alge si iar alge :P

nu mai suport !!!  mad nu mai scap de fuzz!! fac tratament cu apa oxigenata, dispare in parte si imediat dupa reapare in forta. ar trebui zilnic sa pun apa oxigenata. ce se intampla ce nu dispare si se imprastie ca nebuna??
ce le favorizeaza? nutrienti nu bag multi, easy carbo folosesc de mult, co2 am bomba, asta sa fie, oscilatiile de co2?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: alge si iar alge :P

chiar nu stie nimeni ce se poate face pentru aceste alge??? e din ce in ce mai rau, nu pot sa tund tot ce este afectat de ea, este peste tot!

macar spuneti-mi ca este de la bomba si o scot!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: alge si iar alge :P

nu pot sa cred, chiar nimeni nu ma ajuta???  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry
eriocaulonii mei incep sa fie invadati  :fcry am tuns la greu, am luat 6 oto care mesteresc de zor dar nesimtitii mi-au facut luna un anubias dar de eriocauloni nu s-au atins, in fiecare zi vad cum creste populatia algelor sad(

am scazut iluminarea la 8 ore pe zi de la 10, am incercat cu apa oxigenata dar nu am rezolvat nimic, doar se ingalbenisera putin plantele, ce sa fac!???  :fcry

este de la bomba? din cauza ca fluctueaza co2? pentru ca blestematia aia de filtru de tigara este o prostie dar nu am cum sa iau filtru ceramic inca, mai bineo desfiintez.

am incercat sa tai tot ce era afectat dar moss-ul este si el plin si nu am avut cum sa tund tot.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: alge si iar alge :P

am citit pe undeva..
"o solutie cu care am scapat de ele (o poveste mai veche-mostenisem unele colonii de fuzz pe Eusteralis stellata si ma enerva f rau, v. postul cu "plantele dvs preferate" si vei vedea de ce) a fost "blackout" 4 zile, deci o patura pe acvariu, bezna completa , nu ridici nici un coltisor de patura 4 zile. La plantele tale iti garantez ca in 4 zile nu risti nimic. La "deschidere" totul era curat ca lacrima. De 4-6 luni ma luptam cu ele..."

acum nu stiu ce sa spun..

never say never

12 Editat de kanabyss (2010-11-16 23:27)

Re: alge si iar alge :P

un raspuns de la cel ce a avut problema ta:

"Da am scapat de alge, prin schimburi dese de apa (odata la 3 zile) si un black-out de 2 zile (am acoperit acvariu complet, sa nu intre lumina deloc si nici sa nu treaca lumina prin patura cu care l-am acoperit. Evident lumina nu a functionat in aceasta perioada).
Tot in aceasta perioada nu am mai adaugat fertilizanti si nu am mai sifonat substratul. "

Apropo Co2 sa fie oprit.

never say never

13 Editat de cheloo (2010-11-17 04:19)

Re: alge si iar alge :P

Cu blackout sunt sanse relativ ok sa scapi de fuzz .. pentru o perioada dar nu ai sa inlaturi cauza iar alga o sa reapara.
Practic ai sa patesti exact ce patesti acum cu apa oxigenata.

Din cate am inteles eu fuzz asta apare cand plantele respective care fac alga asta au o deficienta si din cauza asta tind sa elibereze in apa alti nutrienti.
Deci incearca daca poti sa faci un rand de teste sa vezi ce carenta ai in apa (PO4/NO3/Fe).
Daca spui ca fertilizezi incearca sa faci testele inainte de fertilizare .. si la 20-30 minute dupa fertilizare si vezi ce valori ai in acvariu.
Nu face fertilizarea macro si micro in acelasi timp .. adica pune de exemplu micro dimineata si macro seara sau la un interval de cateva ore bune.

Ah da si nu reduce timpul de lumina sau CO2-ul .. cel putin eu nu l-as reduce pentru ca vrei ca plantele tale sa consume in continuare nutrientii .. pentru ca daca raman in apa o sa ii ia algele si o sa ai probleme si mai mari.

Ah da de ce nu incerci sa reduci fertilizarea la jumate pentru cateva zile .. sa vezi daca se mai raspandeste alga ?

14

Re: alge si iar alge :P

ti-ai rezolvat problema pana la urma?

never say never

15

Re: alge si iar alge :P

intr-o singura zi nici cu un miracol nu o rezolvam.
am sa aplic sfaturile primite, sper sa ma ajute.. ^:)^ va multumesc  ^:)^

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: alge si iar alge :P

am redus cantitatea de fertilizanti la jumate, insa azi am vazut si pe alta plante fuzz. am tuns tot ce s-a putut, insa nu am putut sa tund moss-ul, eriocaulonii si staurogyne, sunt mult prea rau afectate.

teste po4 si fe nu am, am no3 = 10. am sa mai repet si maine si poimaine sa va daca fluctueaza dar pana acum am vazut ca nu. 
am pus macro dimineata devreme si pe la pranz micro. orarul luminii este de 10 ore 4-2-6

as vrea sa imi dau seama ce a cauzat explozia de alge, de ce deodata s-au umplut toate de ea. geamul la 3 zile trebuie sa il curat, e plin de GSA si fuzz, nici GSA nu aveam pana acum in cantitate asta.

pana la urma cred ca recurg la black out, macar daca scap de ele asa voi monitoriza mai bine dozarile si vad ce se va intampla. sigur nu vor avea plantele de suferit de la 2 zile de intuneric bezna?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

17

Re: alge si iar alge :P

Eu am avut probleme mari cu GSA cand am avut lipsa de PO4 in acvariu.
Dar probleme de genul curatam azi o planta (anubias) si maine era plin peste tot.
Este posibil ca invazia asta care o ai acum sa fie rezultatul unui dezechilubru pe care l-ai avut pe o perioada ceva mai indelungata.

De obicei invaziile de alge nu incep atunci cand le vezi .. ci incep cu ceva zile bune inainte .. deci lasa pentru cateva zile fertilizarea asa cum faci acum (la jumatate) .. pune daca ai de unde niste PO4 separat si lasa alga sa isi faca damblaua pentru ca de obicei o invazie inceputa nu o poti opri intr-o zi doua.

In legatura cu PO4 ai 2 optiuni.
Ori bagi Easy Life Fosfo ori daca mai ai sarurile de la PPS separate fa-ti putina solutie de ridicare PO4. Practic urmezi linia PPS-Clasic.

Uite si un link sa intelegi mai bine :
http://sites.google.com/site/aquaticpla … ps-classic

Daca ai GSA nu iti recomand (din propria experienta) blackout.
Eu am scos niste anubiasi cu GSA si le-am facut blackout complet 10 zile pentru ca erau singurle plante care rezistau la asa ceva ... dupa ce i-am scos alga era pe ei .. vie.

Poti sa folosesti Easy Carbo ca sa o arzi in schimb. Cei 2 ml de easy carbo care ii bagi tu pune-i intr-o seringa de 4ml de exemplu .. umple restul seringii cu apa din acvariu si cu un ac pur si simplu dai pe suprafata plantelor care au GSA. Daca faci asta zilnic o arzi sigur si nu ai sa arzi nici plantele (majoritatea lor rezista -> mie mi-a rezistat si Glosso si Pogo la asa ceva ... HM-ul in schimb nu prea).

18 Editat de allexya (2010-11-18 20:12)

Re: alge si iar alge :P

GSA pe plante este putin, pe geam in schimb este plin, asa ca nu e problema foarte mare, racai geamurile la 3 zile.

deci continui cu fertilizarea la jumate, micro dimineata macro seara (sigur le asimileaza plantele daca le pun seara?) easy carbo dimineata (am incercat sa ard si fuzz cu easy carbo, nu am avut mare noroc)

nu am sarurile separat, o sa iau de la easy life separat, dar atunci nu mai pun pps pro?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: alge si iar alge :P

GSA pe plante este putin, pe geam in schimb este plin, asa ca nu e problema foarte mare, racai geamurile la 3 zile.

Bineinteles ca e mai bine ca e pe geam .. dar daca este inseamna ca ai un dezechilibru wink

Buna intrebarea despre pps pro.
Iti spun eu ce as face la mine (de fapt am si facut dar nu foloseam pps ci altceva).
Am continuat fertilizarea cu micro la jumatate ca tine dimineata.

Undeva spre seara adica pe la 5-6 puneam PO4 conform sticlei -> Fosfo de la EL iti ridica cu 0.1 ppm daca pui 10ml la 500L... asa zic ei .. la mine puneam dubla cantitatea iar in 2-3 ore nu aveam iar PO4.

Lumina la mine se stingea undeva la 10 noaptea deci destul timp pentru plante sa absoarba din nutrienti si a doua zi sa pot sa fertilizez micro dimineata fara problema.

Eh si am facut asa cam o sapt daca nu si mai bine si am reusit sa scap de blestemata asta de GSA. Bine scapat e impropriu spus .. sa o am sub control pentru ca ea exista in orice acvariu.

20

Re: alge si iar alge :P

am inteles. dar ideea era daca mai adaug pps pro seara o data ce pun fosfo de la EL asta ca sa nu se ajunga la alte carente.
si la mine tot la 10 noapatea se stinge.

ai dreptate, am un dezechilibru, insa sper sa se rezolve si fuzz pentru ca aceea mi-a umplut plantele, daca ar fi sa fie vorba de acelasi dezechilibru ar fi bine

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....