Subiect: despre papagali

e vorba despre adevaratii papagali nu de pestii papagali, tot am auzit pe altii spunand ca nu e bine sa ai papagali in casa, dar nimeni nu a stiut sa-mi spuna de ce. voi ati auzit de astfel de vorbe ?

2

Re: despre papagali

asa se spune si despre acvarii.
eu cred ca in cazul coliviilor totul tine de curatenie ca daca lasi poo facut de aia sa se usuce 1 luna in colivie se pot dezvolta tot felul de bacterii si/sau chiar viermi am vazut.
cu o curatenie regulata a coliviei nus probleme.

P.S.  ani de zile am dormit in aceeasi camera cu acvariu si cu colivia de perusi.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

3

Re: despre papagali

asa e ,plus ca te trezesc dimineata....

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

4 Editat de Baracuda (2010-10-25 18:45)

Re: despre papagali

bogdan666 A scris:

e vorba despre adevaratii papagali nu de pestii papagali, tot am auzit pe altii spunand ca nu e bine sa ai papagali in casa, dar nimeni nu a stiut sa-mi spuna de ce. voi ati auzit de astfel de vorbe ?

Eu am crescut si inmultit perusi si am avut si Nimfe australiene. Motivul pentru care papagalii se spune ca ar putea fi daunatori pentru om, este faptul ca, in momentul in care se scutura (si o fac destul de des cind isi fac toatela), imprastie fragmente minuscule de fulgi si pene insotite de particule de praf. Acestea pot ajunge in caile respiratorii ale omului si de aici diverse probleme. Cert este ca am renuntat la perusi in momentul in care ciinele mi s-a imbolnavit de o boala suspecta, care s-a dovedit a fi specifica pasarilor. Simptomele au fost asemanatoare cu ale Parvovirozei, scaun diareic cu continut de singe. Dupa mai multe incercari de tratament, in urma analizelor a fost depistata aceasta boala care s-a vindecat culmea, cu Galisan, un medicament pentru gaini. Desigur importanta este si curatenia pastrata in colivii/voliere, dejectiile in exces nu fac bine nimanui.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: despre papagali

Sa nu fi ajuns inca raspunsul meu in Maramures?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: despre papagali

a ajuns tongue multumesc pentru raspunsuri. deocamdata o sa raman la pestisori si o sa vad mai incolo...

7

Re: despre papagali

Daca stai dupa vorba, ar trebui sa stam intr`un mediu steril. Asa se zice si de pisica, ca exista posibilitatea sa inghiti par, daca ne gandim putin poate fi inghitit si ala de caine si tot asa si cu papagalii. Sunt cazuri destul de izolate, dar nu cred ca e litera de lege, ca iei papagal, iei boli. Eu personal doar ii admir, nu`i suport ptr simplu fapt ca vesnic fac galagie. La inceput sunt interesanti, dar dupa ceva vreme ai tendinte ucigase...:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: despre papagali

Cezara A scris:

...ai tendinte ucigase...:))

yikes  eu tind sa cred ca am un caracter mai puternic de atat. oricum poate ma hotarasc odata si odata. smile