1

Subiect: Acvariu ciclide Malawi

-Acvariu 200L
-Filtru Aquael FAN-3 plus
-Incalzitor JBL s200
-Iluminat 2 neoane (1 aquarelle 30w,1osram 30 w)
-Nisip fin alb
-Backround polistiren facut de mine :apl
-Pietre aduse de la mare smile
                     -Locatari:-Labidochromis Caeruleus 4 buc
                                    -Pseudotropheus Acei  5 buc
                                    -Melanochromis chipokae 5 buc
                     -In curand vor mai veni inca 5 - Pseudotropheus Saulosi
                                         

     Ma bucur ca va pot prezenta acvariul meu.
   Astept sfaturi de la voi!

2

Re: Acvariu ciclide Malawi

Salutare si bine ai venit!
Frumusel acvariul si jos palaria pentru ca ai rezistat tentatiei de a-ti cumpara un background si ai preferat sa-ti confectionezi unul. Este super reusit si imi imaginez ca satisfactia este mai mare cand sti ca e facut de mana ta. Imi place si pietrele cum le-ai aranjat. Singurul aspect...dar asta este poate doar parerea/impresia mea, filtrul contrasteaza un pic, in plus o sa ai probleme cu filtrarea, pentru ca doar Aquael FAN-3 plus nu este suficient. Iti va trebui neaparat si un filtru extern cu o medie a debitului/h de cel putin 3 ori cat volumul acvariului. In rest este reusit.
Multa bafta in continuare si sa auzim numai de bine !  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Acvariu ciclide Malawi

Salut!Ai mare dreptate in legatura cu filtrul extern.
Sper ca saptamana asta sa imi iau si filtrul extern ca cel din bazin nu face fata big_smile
Iti multumesc de apreciere smile

Re: Acvariu ciclide Malawi

Frumos inceput bravo!!
Desi nu sunt fan al acvariilor de ciclide africane datorite lipsei plantelor apreciez startul facut.
Oricum o sa ai multe beneficii la achizitia unui filtru extern,asa ca nu iti mai zic ca filtrul intern trebuie mascat ca arata cam urat si ocupa mult spatiu din acvariu. Cel putin mie filtrul mi-a atras atentia cand am vazut pozele nu pestii sau backgroundul (care e chiar reusit :apl )
Mult succes in continuare

5

Re: Acvariu ciclide Malawi

Bine ai venit! smile

Sa-ti traiasca pestisorii si sa ai parte de multa sanatate si bucurii alaturi de ei!

Ca si o critica.. ce se intampla cu nivelul superior al apei?
Acolo, ar trebui bricolat ceva sa nu se vada, sau umplut pana sus...

Si a doua.. ai pus cumva izolir albastru sub acvariu? Mie asa mi se pare.. ca sa nu se vada acea dunga albastra.. mascheaz-o cu ceva.. sau ia un marker negru si colorez-o.. smile

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: Acvariu ciclide Malawi

da ai dreptate cu apa am rezolvato am pus apa pana sus si jos trebue sa pun colant ca sa nu se mai vada.
ms de sfaturi.
bafta;)

7

Re: Acvariu ciclide Malawi

Nu ai pentru ce! smile

Inca ceva! smile Eu totusi as baga iste plante in acvariu.
Acolo, in colt, sa mascheze pompa. Niste valisneria si Anubias.

Cred ca si pestisorilor le va place, si va fi si mai estetic ... smile


Mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.