1

Subiect: acvariul meu

buna sunt membru nou pe aici...si as vrea sa va prezint si eu acvariile mele unul de ciclide iar celalalt cu tot ce se poate(cel mare este in reamenajare).accept din partea voastra pareri aprecieri dar si reprosuri totul va fi constructiv si benefic

0747180488

2

Re: acvariul meu

2 imagini de incepator. bine ai venit!

mai ai mult de munca la ele, citeste si documenteaza-te, in primul rind.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: acvariul meu

Bine ai venit printre noi  :sok .In primul rind near trebui mai multe detali despre acvari:pesti filtrare ,lumina,plante si nu in ultimul rind locatia de unde esti.

4

Re: acvariul meu

sunt din Brasov.in acvariul cel mare am 2 medii de filtrare unul de la SERA iar celalalt de la EHEIM si o pompa de oxigen,neoanele sunt:unul AQUA-GLO de 20w iar celalalt un philips de 18w substrat pietris de rau,o epava numai o planta stiu cum se numeste Anubias Barteri.specii de pesti:(stiu ca sunt cam amestecate) gupy,beta,platy scalari,ancitrus,silver shark,botya xipho,moly,guramy,neoni,conconius....si inca cativa...iar in acvariul de ciclide ceva pietre ciclidele din imagine dotarile sunt de acvariu luat din hornbach plus o pompa de aer.capacitatea acvarilor este 120l respectiv 60l

0747180488

Re: acvariul meu

:fbr  :fbr  :fbr  Nu imi trimiti mie scalari tai?   :fbr  :fbr  :fbr
Te rugam sa iti completezi locatia (ai scris in postul de mai sus, dar o sa mai scrii si in alte topicuri si nu o sa stea nimeni sa caute acest post ca sa iti gaseasca locatia), ca sa stim si noi zona de unde esti.
In rest citeste-citeste si iar citeste, si baga la cap :stupid
Ape limpezi iti doresc si sa auzim numai de bine! :sok

6

Re: acvariul meu

am completat....o sa ma informez dar oricum vreau sa fac ceva modificari sa scap de ceva pesti  si sa bag ciclidele in acvariul cel mare si ce am mai frumos sa pastrez in cel mic....sunt in cautarea de un decor 3d ptr ciclide

0747180488

7 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-10-28 01:11)

Re: acvariul meu

OK! :sok  Sa ai mare grija cu pesti pe care o sa ii opresti pentru cel de 60l, din punct de vedere al volumului de apa necesar fiecaruia.

Re: acvariul meu

In primu rand gusturile nu se discuta pot sa zic dupa aceste poze. Asta ca sa nu zic altceva.
Mi se pare doar mie sau acvariile sunt suprapopulate ? Asta bineinteles luand in considerare dimensiunea pestilor la maturitate. Si speciile nu stiu cat de compatibile sunt dar trebuie sa mai citesti una doua despre ele .
Oricum mult succes in continuare

Re: acvariul meu

Am uitat sa precizez ca decorur acvariului de ciclide e total nepotrivit deoarece e marin.
Mai are cineva aceeasi parere cu mine?

Re: acvariul meu

"decorul" scuze de greseala

11

Re: acvariul meu

la decorul de ciclide inca lucrez acvariul il am de vreo 2 saptamani si incerc sa imi fac unul din poliester.....si in legatura cu suprapopularea lor da este adevarat,mai sus am mentionat ca voi face schimbari majore,in acvariul mare voi pune ciclidele si in cel mic o sa pastrez scalarii,guramii si cativa sanitari...inca astept sugesti cum sa le amenajej cat mai corect

0747180488

Re: acvariul meu

Sincer la ciclide nu ma bag ca nu ma pricep deloc,insa daca cauti pe forum gasesti informatiile necesare.
Scalari si gurami am si eu insa si acvariul meu e la inceput si incerc sa-l plantez cat mai bine .
Mult spor!

Re: acvariul meu

Un Sfat ar fi sa citesti despre fiecare specie de pesti care o ai cat mai multe . O sa realizezi asa cum sa faci ca acvariul tau sa le ofere cele mai bune conditii si vei sti la ce sa te astepti pe viitor.
Incearca apoi sa elimini plasticurile din acvariu (corabia sau alte lucruri ce par nenaturale)

14

Re: acvariul meu

dardanel A scris:

acvariul il am de vreo 2 saptamani ...inca astept sugesti cum sa le amenajej cat mai corect

Bine ai venit!:)

Hmmm... tu ai acvariul de doar 2 saptamani?....

Pfuiii.. sper ca stii despre "ciclarea acvariilor".. sau macar .. apuca-te repede sa citesti.

Iti doresc multa sanatate si bucurii si spor la citit! smile

Citind si cautand cred ca te vei decide singur asupra aspectului final al acvariilor tale...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: acvariul meu

bun venit! si eu sunt nou pe aici, dar acvariul in care tii scalarii este suprapopulat. ar trebuii sa mai adaugi ceva plante si cred ca barcuta nu arata prea bine, cred ca ar trebuii aranjat sa para mai natural.