1 Editat de mirceajifcu (2011-04-30 17:34)

Subiect: Import de pesti experiment

Salut! Numele meu este Mircea, sunt medic veterinar si locuiesc in Moosbach, Germania.
Acvariul meu:
    Dimensiuni: 120 / 60 / 50
    Filtrare: Filtru extern JBL Cristal Profi e1500
    Incalzire: 300w
    Iluminare: 2*54w T5, 2 x 30w T8
    Substrat: Jbl Aqua Basis + Pietris
   

    Fauna:
6 Rainbow Shark (Labeo frenatum)
4 Sanitari (Hoplosternum thoracatum)
4 Ancistrusi
5 Botia macracanthus si 2 botia histrionica,
5 Pimelodus pictus
1 Platydoras
2 Tatia intermedia
1 Rac rosu

2

Re: Import de pesti experiment

bine ai venit.
regula nu prea este 1l/peste ci un litru/cm din lungimea pestelui, asta la pestii mici.
acvariul tau este cam mic pt toi pestii pe care ii ai acolo.
200e nu este o suma mare pt a fi invetita in acvaristica, dar este mare pt ce ai luat tu.
daca vrei sa investesti mai mult prima urgenta ar fi un filtru extern, apoi lumina etc.
mi se pare grav totusi ca un medic veterinar sa nu se documenteze totusi, faptul ca inca sunt ok pestii tai se datoreaza faptului ca inca nu s-a acumulat suficient amoniac sau nitriti, dar stai linistit ca asta se va intampla cat de curand si apoi o sa ai iar probleme.
sincer sa fiu ma asteptam la mai mult din partea ta, mai ales la cata informatie exista pe net incat sa nu alegi vietuitoarele dupa culori ci in functie de conditiile pe care poti le oferi.
sfatul meu, apucate de citit serios.

Re: Import de pesti experiment

Merlin, sincer, de obicei, inainte sa fac o investitie (am avut hamsteri, papagali, soparle, caini pisici) ma documentez, dar acum a fost o chestie de moment, eram in shop in Cehia, am vazut pestii, credeam ca stiu despre ei din copilarie, sincer sa fiu nu credeam ca e o lume asa complexa si ca ai nevoie de o gramada de chestii pentru a creea un "ecosistem"! Cand m-am uitat aici pe forum imi venea sa arunc acvariul pe geam sad cate greseli am facut cu el.
      Am crezut ca daca iau filtru (Fluval 400l/h subacvatic) e ok din punct de vedere al filtrarii si incalzitorul e la fel, dublu de cat am nevoie. Sa nu iti spun ca plantele le-am lasat in ghiveci cu tot cu vata in care erau infasurate:)) ca nu stiam ca se planteaza! Habar nu am ce substrat si de unde se ia :-ss pentru plante!
     Vietuitoarele nu le-am ales doar dupa culori, ci si dupa sfaturile "expertului" care se afla intamplator acolo in magazin! Prima regula a fost ca nu vreau macel in acvariu. si deocamdata functioneaza (2 zile).
      Lumina am realizat ca imi trebuie si am sa merg sa cumpar inca un neon galben, dar filtru deocamdata nu vreau sa il schimb ca are cam ... 5 zile :-s vechime (si 40 de euro dusi dracului dupa ce am si negociat la el).
      Pestii deocamdata nu par sa aiba probleme iar sa ma duc acum in stadiul in care sunt sa iau un acvariu mai mare sa distrug mai multi pesti in el nici nu se pune problema deocamdata pana nu reusesc sa pun la punct un ecosistem in asta pe care il am.

4 Editat de Andi66 (2010-10-28 13:58)

Re: Import de pesti experiment

Salut Mircea si bine ai venit!
Asa cum spune si colegul ai mult de lucru la acvariul tau. Chiar daca ai zbarcit-o de la inceput, dupa cum se pare chiar a II-a oara, nu-i nimic, ideea e sa nu persisti in greseli si daca esti hotarat apucate sa rasfoiesti literartura de spacialitate, site-uri si apoi pe forum unde sigur vei gasi intelegere si sfaturi cu carul. Sincer daca ai de gand sa te aventurezi deja la ceva gen 200 L, parerea mea este sa incerci intai sa-ti formezi mana, ca sa zic asa, pe asta mic de 60 L si deabia dupa aceea sa incerci altceva. Daca ai curiozitatea poti urmari evolutia acvariilor mele (sau ale altor colegi) in timp, la sectiunea Prezinta-te si prezinta-ti acvariul, ai sa vezi multe si bune si rele. Eu am inceput cu 54 L, pe urma am avut curiozitatea sa am ceva mic - Nano pentru creveti iar in prezent am un 180 L cu ciclide de Malawi. Asa ca fi foarte receptiv la sfaturile colegilor, Merlin este unul dintre cei experimentati si de la care ai ce invata. Nu pot decat sa-ti urez multa bafta si ape limpezi. Sa auzim numai de bine!  :sok

PS:
* Poti sa arunci un ochi aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iu-de-60l/
* In alta ordine de idei esti un privilegiat, pentru simplul fapt ca te aflii in patria acvariilor si nu am inteles afirmatia ta referitoare la substrat...cum adica de unde sa-l iei ?
Pot sa-ti spun ca eu am nisip cumparat din Hornbach - Made in Germany.... :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5 Editat de mirceajifcu (2010-10-28 18:00)

Re: Import de pesti experiment

Andi, mersi de link! Genial!! Am sa fac exact :"> ca acolo! Problema e ca is in Germania, DAR sunt la granita cu Cehia (la sat) si prin preajma am Nurnbergul la 90 de km si saptamana asta chiar nu am avut timp sa merg pana acolo! Si shopul de pe langa mine e dotat binisor, dar e in renovare si nu prea au mai adus nimic sad.
     Merita 25 de euro pe un neon de la JBL sau Dennerle sau e bun si al meu Made in China de 15w sau mai trebuie sa adaug unul pe langa cel made in China?? Vreau sa renunt la plantele de plastic si am inteles ca pentru asta imi trebuie un substrat bun + o sursa de nutrienti pentru plante (CO2 de la JBL?)!
     Apropo de creveti, am voie sa ii pun in acelasi acvariu descris mai sus? Am comandat deja doi rosii si doi albi :-<...

6 Editat de Andi66 (2010-10-28 20:23)

Re: Import de pesti experiment

Referitor la distante....90 de km sunt fix Bucuresti-Campina, crede-ma ias face cu mare placere daca in loc de Campina ar fi Nurnbergul si cand spun asta ma refer strict la ce tine de acvaristica. In alta ordine de idei daca vrei plante, marca neoanelor conteaza mai putin, in principal uita-te dupa spectrul luminos adica sa fie inscriptionat pe tub 865, care te ajuta mult in evolutia plantelor. Noi aici in tara ne descurcam cu Osram sau Philips care sunt la preturi comparabile si transpuse in euro ar fi cam 2,5 ceea ce mi se pare si pentru noi ieftin.
Despre substrat parerile sunt impartite. Poti avea un substrat maron sau negru si sa fertilizezi cu JBL http://www.jbl.de/uk/downloads/JBL_Pflanzenhilfe_GB.pdf sau ar mai fi substrat fertilizator AquaBasis Plus de la JBL.
JBL AquaBasis Plus contine intreaga gama de nutrienti vitali, cum ar fi fierul si microelemente, necesare pentru o crestere sanatoasa si sustinuta a plantelor. Acesti nutrienti sunt intr-o forma cu eliberare prelungira si sunt liberi accesibili radacinilor plantelor. JBL AquaBasis plus faciliteaza inradacinarea rapida, care duce la o dezvoltare sanatoasa si puternica a radacinilor.
Se va imprastia pe fundul acvariului, intr-un strat de cca 2 cm, peste care se va adauga un strat de cca 4 cm de nisip cu granulatia de 2-3 mm.
In legatura cu crevetii chiar daca am avut, a fost pentru o perioada prea scurta ca sa-ti pot da eu sfaturi. Cel mai in masura sa faca acest lucru cred ca ar fi colegul Merlin, care de altfel a fcaut ceva referiri si observatii asupra acvariului tau.
Iti doresc multa bafta si poate ne si vedem intr-o zi in Germania...la cumparaturi
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Import de pesti experiment

E ok filtrul asta pentru acvariul meu http://zoo-partner.de/aquaristik/filter--kreiselpumpen/aussenfilter-jbl/jbl-christal-profi-e900.php  ?? (il iau cu gandul ca imi voi schimba acvariul si va fi deja o pompa noua pe tusa Fluval, deci nu vreau sa mai am si un jbl ca e prea mic!) Adu-mi si mie un sac de neoane cu 2.5 euro ca io il iau de la dennerle cu 23 si de la jbl cred ca 22 sau ceva de genu erau in magazinu lu "peste"!

8

Re: Import de pesti experiment

Daca ne cunosteam acum o saptamana cel putin, iti puteam trimite un sac cu neoane. Coincidenta face ca niste colegi de servici sa fie plecati la Nuremberg la salonul international de inventica - IENA, asa ca le-ai ratat la mustata, ca sa zic asa....
Cat despre JBL Christal Profi e-900, pot sa-ti spun ca este foarte bun pentru acvarii pana la 300 L. Eu am unul si-l folosesc cu succes pentru un bazin de 180 L, daca ai ganduri la ceva intre 300 si 400 L, ti-as recomanda varianta e-1500, care ar fi mult mai potrivit.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Import de pesti experiment

mirceajifcu A scris:

Adu-mi si mie un sac de neoane cu 2.5 euro ca io il iau de la dennerle cu 23 si de la jbl cred ca 22 sau ceva de genu erau in magazinu lu "peste"!

Salut, ai o alta varianta : osram.de pt tuburi bune si ieftine, oricum 22 euro pt un tub jbl este mult acolo; la noi tuburile jbl t5 de 24w(tie iti trebuiesc 3 buc) sunt 14-16 euro/buc deci... acolo ar trebuii sigur sa le iei mai ieftin.

Multi vad, putini cunosc !

10 Editat de mirceajifcu (2010-10-30 00:43)

Re: Import de pesti experiment

Prima investitie: acvariu 120 x 60 x 50 + ilumnare cu doua neoane + incalzitoare. am sa comand ce mi-a recomandat Adi de la jbl aquabasis plus si o pompa pe masura, doar tre sa imi gasesc un site de pe care pot comanda si sa platesc cand imi ajunge jucaria acasa... O sa incep acvariul cum am citit pe siteul recomandat tot de Adi.
    Recomandati-mi pls un filtru extern silentios ca acvariul sta la mine in camera...

11

Re: Import de pesti experiment

Nu este recomandat sa ți acvariul în camera unde te odihnești. Toate filtrele sunt silențioase la început....distracția începe după ceva vreme, de regula noaptea îl vei auzi cel mai bine :sok

12 Editat de Andi66 (2010-10-30 00:57)

Re: Import de pesti experiment

mirceajifcu A scris:

Recomandati-mi pls un filtru extern silentios ca acvariul sta la mine in camera...

Pai tocmai ce ti-am recomandat cu un post anterior. Pentru 360 L un filtru foarte bun si silentios cum vrei tu poate fi JBL Cristal Profi e-1500. Dar cum spune si Paul, cu timpul incepi sa le auzi...sau nu, depinde de tine cat de adanc ai somnul. Pe mine ma deranjeaza orice, asa ca acvariul este intr-o alta camera.  :-

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Import de pesti experiment

depinde de tine cat de adanc ai somnul. Pe mine ma deranjeaza orice, asa ca acvariul este intr-o alta camera.
lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol

14 Editat de mirceajifcu (2010-10-30 01:27)

Re: Import de pesti experiment

vreau sa comand e 1500 si aqua basis plus. Am gasit ceva tetratec ex 1200. ii bun de ceva? E in oferta la 100 de euro si normal e mai scump ca si jbl. . Ce imi recomanzi sa pun peste AquaBasisP? Pot pietris normal? Pe care l-am cumparat deja? Sau imi treie ceva special? Si legat de pompa de CO2 , este necesara sau asigura pestii si substratul destui nutrienti pentru plante?

15

Re: Import de pesti experiment

e 1500 și aqua basis plus e foarte bine , iți mai trebuie mando (uite cum se așează una peste alta in poza de mai jos. dacă ai luat pietrișul nu mai ai nevoie de mando, însă sa nu exagerezi cu granulația, maxim 3...4mm
Despre CO2 este bine sa citești mai înainte de al cumpăra, asta depinzând și ce fel de acvariu vrei pana la urma.

Re: Import de pesti experiment

Mi-am cumparat JBL e 1500, e genial tre sa precizez si e mai silentios ca prapaditul meu de Fluval. SI JBL aqua basis si pietris, ca nu aveau manado sad (de la un magazin profi la 41 de km). Inca nu am fost intr-un magazin profi de scule pt acvarii si pesti si corali si cam tot ce se poate gasi. E yikes ... Care ar fi pasul urmator? Azi merg in Cehia dupa plante si dupa ce e relativ pregatit pun si io o poza cu el smile)

17

Re: Import de pesti experiment

Bine ai venit! smile

Se pare ca ai inceput cu stangul.. dar intotdeuna urmeaza si pasul al doilea.. dreptul.. smile

Desi Bobi a fost transant, imi permit sa mentionez ca medicul veterinar pe care il cunosc eu (ca si prieten de familie) mi-a spus ca, din pacate, in timpul facultatii nu s-a studiat absolut nimic legat de ichtiologie. Se pare ca tot ceea ce tine de pesti (cel putin la noi) este ignorat, in afara crescatoriilor specializate, pentru profit.

Am reusit ca sa-i deschid ochii, sa zic asa, prietenului meu medic veterinar, si a descoperit ca lumea subacvala este la fel de interesanta ca si cea terestra. Se pot face tratamente complexe precum si operatii pestilor.

Mircea, sunt convinsa ca aflandu-te in lumea aceea civilizata si evoluata vei reusi sa ai un acvariu de top.
Cred ca esti vorbitor de germana, si iti va fi mult mai usor sa obtii tot felul de informatii legate de acvaristica. Chiar eu am obtinut un ajutor/raspuns de la unul din doctorii de la laboratorul firmei Sera, cu privire la un tratament. Sunt convinsa ca vei reusi mult mai mult de atat.

Mai ales ca ai sansa sa comanzi de pe internet de pe site-uri specializate, cam tot ce-ti doreste inima, fara costuri uriase de transport, si cu posibilitate de returnare a produselor "fara comentarii".

Iti doresc mult succes si multa sanatate si bucurii! smile
Abia astept sa vad finalul! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Import de pesti experiment

Lucia, mersi de solidaritate si sa stii ca ai dreptate! In facultate am facut un semestru ecologie , unde au strecurat un pic pesti , dar gen somon si cum isi depune icrele si crap si etc, nimic legat de pestii de acvariu, bolile ce apar la ei sau chestii de genu.
     Am reusit sa mai aduc plante, desi luate tot dupa ureche, gen "le manca pestii?" "sunt otravitoare sau cumva nocive pentru pestii ce ii am?" neutral... desi nu cred sa fie vro problema ca sunt plante simple intalnite pe toate "drumurile subacvatice" smile)...

19 Editat de mirceajifcu (2010-11-01 00:54)

Re: Import de pesti experiment

Poze cu acvariul meu... Astept sugestii pentru imbunatatirea lui... (cum ar fi ce pot folosi in loc de pompa de CO2?)

Re: Import de pesti experiment

Poze noi cu acvariul.