Subiect: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Buna ziua. Ma numesc Alexandru, sunt din Chisinau, Moldova.
Cer scuze pentru eroare - limba romana n-a fost natala pentru mine, am inceput se practice numai ultimii doi ani.
Cred ca problema aceasta nu va interfera in comunicare cu acvariumisti din Romania.
Promit se invat limba in timp scurt  cool
Vreu sa prezint acvariu meu, care are deja 1.5 de ani.
Dimensiuni - 220sm*65sm*50 sm
Iluminare - 4*150W Sylvania Aquarc (Metalhalide) + 15*18W (Gro lux) pentru imitarea zori si apus de soare
Substrat - JBL Manada fara substrat cu nutrientii
Flora - 60-70 specii de plante inclus celor din erio familia (tonine, singonantus, eriocaulone), diferite rotale, si multe altele
Fauna - haracine
Parametre apei:  kH -1, dGh - 9, pH - 6.5
aprovizionarea cu CO2

Niste poze:

http://s013.radikal.ru/i323/1010/1d/a5699c88ff3c.jpg
http://s009.radikal.ru/i310/1010/8b/3007783a0040.jpg

Vreau se fac cunostinta cu amatorii de plante aquatice din Romania, ca am multe posibilitatii de vinzarea si schimbarea cu plantele. Transportarea  azi nu este o problema grea (noi avem multe autobuze cu destinatia in Romania s.a. posibilitatii)

2

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

bine ai venit.
chiar ma bucur sa vad astfel de persoane pe forum.
desi stiu ca este cam mult ce iti cer poti pune o lista a plantelor din acvariu?

p.s. de ce nu pot mari prima poza?

3

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Pan-Moldova A scris:

Buna ziua. Ma numesc Alexandru, sunt din Chisinau, Moldova.
Cer scuze pentru eroare - limba romana n-a fost natala pentru mine, am inceput se practice numai ultimii doi ani.
Cred ca problema aceasta nu va interfera in comunicare cu acvariumisti din Romania.
Promit se invat limba in timp scurt  cool
Vreu sa prezint acvariu meu, care are deja 1.5 de ani.
Dimensiuni - 220sm*65sm*50 sm
Iluminare - 4*150W Sylvania Aquarc (Metalhalide) + 15*18W (Gro lux) pentru imitarea zori si apus de soare
Substrat - JBL Manada fara substrat cu nutrientii
Flora - 60-70 specii de plante inclus celor din erio familia (tonine, singonantus, eriocaulone), diferite rotale, si multe altele
Fauna - haracine
Parametre apei:  kH -1, dGh - 9, pH - 6.5
aprovizionarea cu CO2

Niste poze:

http://s013.radikal.ru/i323/1010/1d/a5699c88ff3c.jpg
http://s009.radikal.ru/i310/1010/8b/3007783a0040.jpg

Vreau se fac cunostinta cu amatorii de plante aquatice din Romania, ca am multe posibilitatii de vinzarea si schimbarea cu plantele. Transportarea  azi nu este o problema grea (noi avem multe autobuze cu destinatia in Romania s.a. posibilitatii)

Bravo domnule, impresionant acvariu, atit prin dimensiuni, cit si prin aspect si rezultate. Ma bucur o data in plus, din doua motive: sistemul de iluminat este asemanator ca pricipiu cu al meu (imitarea ciclului solar) si lipsa substratului fertilizant, care dupa cum se vede nu afecteaza dezvoltarea plantelor. Ambele situatii exista si in acvariile mele, si in ciuda parerilor majoritar-contrare, au aceleasi rezultate pozitive. Felicitari maxime!!! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de Pan-Moldova (2010-10-29 17:11)

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

merlin21 A scris:

bine ai venit.
chiar ma bucur sa vad astfel de persoane pe forum.
desi stiu ca este cam mult ce iti cer poti pune o lista a plantelor din acvariu?

p.s. de ce nu pot mari prima poza?

Multumesc mult.
Nu stiu care problema aveti dumneavoastra cu prima poza - eu vad pe ea.

Lista plantelor:
1. Ludwigia arcuata
2. Ludwigia peruensis "diamond"
3. Ludwigia inclinata green
4. Ludwigia inclinata verticiliata var. "cuba"
5. Ludwigia sp.
6. Ludwigia repens sp. "rubin"
7. Ludwigia repens sp. 2
8. Ludwigia repens x arcuata
9. Ludwigia glandulosa
10. Ludwigia brevipes
11. Ludwigia ovalis
12. Ludwigia senegalensis
13. Rotala macrandra
14. Rotala macrandra green
15. Rotala wallichii
16. Rotala wallichi sp. Vietnam
17. Rotala nanjeshan (mayaca sellowiana)
18. Rotala sp. perls
19. Rotala pussila
20. Rotala sp. minima
21. Rotala rotundifolia var. green
22. Rotala rotundifolia var. colorata
23. Sinersia rivularis
24. Lindernia rotundifolia
25. Lisemahia numularis
26. Bacopa australi
27. Bacopa miriophiloides
28. Hygrophila corimbosa
29. Hygrophila corimbosa compact
30. Hygrophila balsamica
31. Hygrophila "crinckled leaves"
32. Echinodorus parviflorus "tropica"
33. Echinodorus apart
34. Echinodorus portoalegrensis
35. Echinodorus aflame
36. Echinodorus opacus
37. Aponogeton ulvaceus
38. Aponogeton madagascariensis var. hekelianus
39. Aponogeton madagascariensis var. fenestralis
40. Aponogeton longiplomulosis
41. Aponogeton crispus green
42. Aponogeton crispus red
43. Aponogeton boinivianus
44. Aponogeton capuroni
45. Amania sulawesi
46. Amania sp. bonsai
47. Hidrocotila tripartita
48. Pilularia globulifera L.
49. Pogostemon helferi
50. Utricularia graminifolia
51. Hemiantus calitrichoedes var. Cuba
52. Hediotis salzmani
53. Blyxa japonica
54. Blyxa obera
55. Roripa aquatica
56. Samolus parviflorus
57. Cabomba green
58. Cabomba palaeformis rotbraun
59. Hygrophila pinnatifida
60. Staurogyne sp. porto vielho
61. Staurogyne sp. Bihar
62. Tonina fluviatilis
63. Tonina (Syngonanthus) sp. Belem
64. Tonina (Syngonanthus) sp. Manaus
65. Eriocaulon setaceum
66. Eriocaulon sp. Japan middle
67. Eriocaulon cinereum
68. Eriocaulon sulawesi
69. Eriocaulon sp red (trithuria sp.)
70. Cryptocoryne  wendti lutea
71. Cryptocoryne wendti brown
72. Cryptocoryne blassi
73. Cryptocoryne lucens
74. Cryptocoryne ?
75. valisneria nana
76. Bolbitis heidelotti
77. Bolbitis heidelotti "compact"
78. Bolbitis heteroclita
79. Bolbitis heteroclita "baby leaf"
80. Microsorum pteropus "Windelov"
81. Microsorum pteropus "Philipinne"
82. Microsorum pteropus "Narrow leaves"
83. Microsorum pteropus "Tropica"
84. Heteranthera zosteriifolia
85. Alternathera lilacina
86. Alternatera sesiliflora
87. Eichornia azurea
88. Pogostemon stellata "Adelaida River"
89. Pogostemon stellata green broad leaf
90. Hyptis lorentziana
91. Gymnocoronis spilanthoides
92. Didiplis diandra
93. Proserpinaca palustris
94. Nuphar japonica
95. Barclaya longifolia red
96. Lobelia cardinalis
97. Hottonia inflata
98. Cyperus helferi
99. Spiranthes cernua
100. Crinum calamistratum

uf, am saturat smile
in plus am 10-15 feluri de muschi, 5-6 de anubias (bonsai s.a.)

cum sa dovedit eu am mai mult de 70 de specii de plante (In prima data le-am enumerat pe toate, sint sigur ca ceva am uitat). Colectia este în creştere în 2 rezervoare, de 780 si 130 de litre.

Imaginea de ansamblu a acvariilor mele:

http://s012.radikal.ru/i320/1010/2a/d756266a9fd5.jpg

In viitor eu vreu se present diferite imaginii de plantele mele. Daca voi doriti sa vedeti niste specii primii - spuneti va rog.

http://2.bp.blogspot.com/_7vHE-uhV1_k/TLxQB4zzeMI/AAAAAAAAAIk/kJRjJ14hWb4/s1600/_035_1~1.JPG

Deseori eu primesc specii noi, care recent au aparut in cultura aquariumistica, si pot presint pe ei tot pe aceasta  pagina (sau este sectiune speciala pentru asa  ceva?).
Sunt un novice pe acest forum, scuzati pentru intrebari prosti

5

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

fantastic, sunt serios impresionat.
din nefericire pt mine nu ai prezentat fix partea care ma interesa si anume mossurile..
totusi, de unde reusesti sa faci rost de astfel de plante?? mi se pare incredibil ce ai tu acolo
sincere felicitari!

6

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

p.s. am uitat sa te intreb de cea care ma intereseaza cel mai mult
riccardia greffei, ai asa ceva?

7 Editat de Baracuda (2010-10-29 13:47)

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

merlin21 A scris:

fantastic, sunt serios impresionat.
din nefericire pt mine nu ai prezentat fix partea care ma interesa si anume mossurile..
totusi, de unde reusesti sa faci rost de astfel de plante?? mi se pare incredibil ce ai tu acolo
sincere felicitari!

Fantastic, daca ar fi vorba numai de cite un exemplar din fiecare planta, si nu inteleg cum ajunge spatiul, fie el si asa mare cum este! lol Imi cer scuze pentru scepticism, departe de mine gindul sa supar, daca acvariul asta este adevarat, noi, cei de pe acest forum, avem doar iluzia ca aveam acvarii, ne-am gasit nasul! lol Asta nu este acvariu, este magazin de plante de pe o alta planeta!  lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

merlin21 A scris:

p.s. am uitat sa te intreb de cea care ma intereseaza cel mai mult
riccardia greffei, ai asa ceva?

Am riccardia chamedryfolia

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

bradraqua A scris:
merlin21 A scris:

fantastic, sunt serios impresionat.
din nefericire pt mine nu ai prezentat fix partea care ma interesa si anume mossurile..
totusi, de unde reusesti sa faci rost de astfel de plante?? mi se pare incredibil ce ai tu acolo
sincere felicitari!

Fantastic, daca ar fi vorba numai de cite un exemplar din fiecare planta, si nu inteleg cum ajunge spatiul, fie el si asa mare cum este! lol Imi cer scuze pentru scepticism, departe de mine gindul sa supar, daca acvariul asta este adevarat, noi, cei de pe acest forum, avem doar iluzia ca aveam acvarii, ne-am gasit nasul! lol Asta nu este acvariu, este magazin de plante de pe o alta planeta!  lol

In primu rind suprafata fundului ii mare - 220 sm * 65 sm.
In al doilea rind eu incerc se pastra plantele in grupe compacte, si toate zone aquariumului sunt ocupate. De exemplu aponogetoane eu pastrezi in colturile - unde spatiu cu  umbra, si niste arbuste mari ocup putin loc.
In treilea rind eu saturez apa cu CO2 intensiv, si fiecare dimineata (si asta este un moment principal) eu fac ingrasamint cu micro si macro cu receta  dezvoltata de noi (cu aminoacide, adiuvantii, si alte elemente de generatia 3-ia). Eu cu prietenul meu, care este un om de stiinta in domeniu de agricultura, in moment dat lansam producera acestei ingrasaminti. Idea noastra - noi vrem se producem un produs de nivel foarte inalt (analog de cele mai scumpe ingrasaminte) cu un pret eftin (parerea nostra este ca preturile la astfel de produse sint superficial marite).

Aquarium de jos - el numai arata mic. dar de fapt fundul  are o suprafata mare.

Si pentru mossuri si echinodorus am un aquarium de 80 litre separat

10

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Pan-Moldova A scris:
bradraqua A scris:
merlin21 A scris:

fantastic, sunt serios impresionat.
din nefericire pt mine nu ai prezentat fix partea care ma interesa si anume mossurile..
totusi, de unde reusesti sa faci rost de astfel de plante?? mi se pare incredibil ce ai tu acolo
sincere felicitari!

Fantastic, daca ar fi vorba numai de cite un exemplar din fiecare planta, si nu inteleg cum ajunge spatiul, fie el si asa mare cum este! lol Imi cer scuze pentru scepticism, departe de mine gindul sa supar, daca acvariul asta este adevarat, noi, cei de pe acest forum, avem doar iluzia ca aveam acvarii, ne-am gasit nasul! lol Asta nu este acvariu, este magazin de plante de pe o alta planeta!  lol

In primu rind suprafata fundului ii mare - 220 sm * 65 sm.
In al doilea rind eu incerc se pastra plantele in grupe compacte, si toate zone aquariumului sunt ocupate. De exemplu aponogetoane eu pastrezi in colturile - unde spatiu cu  umbra, si niste arbuste mari ocup putin loc.
In treilea rind eu saturez apa cu CO2 intensiv, si fiecare dimineata (si asta este un moment principal) eu fac ingrasamint cu micro si macro cu receta  dezvoltata de noi (cu aminoacide, adiuvantii, si alte elemente de generatia 3-ia). Eu cu prietenul meu, care este un om de stiinta in domeniu de agricultura, in moment dat lansam producera acestei ingrasaminti. Idea noastra - noi vrem se producem un produs de nivel foarte inalt (analog de cele mai scumpe ingrasaminte) cu un pret eftin (parerea nostra este ca preturile la astfel de produse sint superficial marite).

Aquarium de jos - el numai arata mic. dar de fapt fundul  are o suprafata mare.

Si pentru mossuri si echinodorus am un aquarium de 80 litre separat

Impresionant!!! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

merlin21 A scris:

de unde reusesti sa faci rost de astfel de plante??

Majoritatea plantelor le obtin din Ucraina. La ei sint multi amatori seriosi in acest domeniu si deaceea si au livrari la direct din Olanda si Rusia (rusii au livrari rapide din Asia de Sud-Est).

12

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

si cum as putea sa fac si eu rost de riccardia?  big_smile
apropo, nu toate plantele tale sunt de origine submersa, nu?

ceva detali tehnice se poate, filtrare si mai ales fertilizant.
sunt si la noi in tara persoane care vand micro preparat sau trace mix si preturile sunt destul de mici comparativ cu cele din magazin si rezultatele bune.

p.s. pune mai multe poze daca se poate.
oricum ce ai tu acolo, fata de majoritatea acvaristilor este un muzeu in toata regula.

13

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

bine ai venit Alexandru.
dupa cum au spus si colegii mei , ce faci tu acolo in Chisinau, Moldova. este ...nu impresionant ......."ci" de-a-dreptul incredibil , sincer felicitari pentru munca depusa.
asteptam poze din toate..." pozitiile "daca se poate.
in special cu moss-urile, pentru ca eu, si nu numai "muschii" reprezinta o atractie deosebita.

inca o data felicitari.

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

merlin21 A scris:

si cum as putea sa fac si eu rost de riccardia?  big_smile
apropo, nu toate plantele tale sunt de origine submersa, nu?

ceva detali tehnice se poate, filtrare si mai ales fertilizant.
sunt si la noi in tara persoane care vand micro preparat sau trace mix si preturile sunt destul de mici comparativ cu cele din magazin si rezultatele bune.

p.s. pune mai multe poze daca se poate.
oricum ce ai tu acolo, fata de majoritatea acvaristilor este un muzeu in toata regula.

Detalii tehnice:

Filtrare - Eheim Professionel 3

Despre iluminarea deja am scris anterior (pentru MH - 7 ore fara intreruperi)

Apa - schimbarea automatizata cu apa osmozată, a cîte 10 litre timp de 5 ore.
În fiecare dimineață adaug  Ca + Mg - pentru remineralizarea osmozei . Totodată, în fiecare zi pară adaug Micro (+Fe  pe baza de acid fumaric), iar în zi impară Macro (N-P-K) .

Vă recomand să respectați graficul expus anterior și să nue faceti  adaugarea în aceeași zi Micro si Macro,  deoarece fosfatii fac săruri insolubile cu Fe si alte microelemente

De fapt, nu toate plantele mele sunt de origine subacvatica, însă în condițiile create de mine elei se dezvolta si inmultesc fara probleme (90% din planteleor akvariumistice in natura cresc in zonelor umede și  nu cresc sub apă)

Despre ingrășăminte- principala diferenta este ca noi in rețeta noastra avem anti-stress special si aminoacizi, care permit plantelore să consume elemente nu numai in curent, dar și in rezerv. Acest fapt fac plantele mult mai rezezintente si sanatoase


Despre riccardia - haideti in PM

Pozele vor fi postate in scurt timp

15

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Bine ai venit! Întradevăr un acvariu impresionant atât din punct de vedere constructiv cât și al plantelor. Se pare ca ai citit foarte bine despre "ciclul azotului "  lol și ai reușit ceva deosebit acolo la tine! Părerea mea este ca încă nu ai epuizat pozele ce va trebui sa le postezi....ști și tu la fel de bine ca o fotografie face cât o mie de cuvinte ....asa ca nu te sfii și trage-i o sesiune foto sa ne bucuram și noi de acvariul tău. Poți de asemenea sa ne spui mult mai multe despre schemele tale de fertilizare și  ce "chimicale" mai folosești!
Bafta :sok

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Staurogyne sp. Bihar

http://2.bp.blogspot.com/_7vHE-uhV1_k/TMq8QdGcEsI/AAAAAAAAAI8/vvWLBEqjM3Q/s1600/IMG_5028.JPG

17

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

extrem de frumos domnu alexandru  :apl  :apl  :apl

Multi vad, putini cunosc !

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Prieteni multumesc mult pentru cuvinte frumoase

Spuneti va rog ce inseamna - User Karma?

19 Editat de pelly67 (2010-10-29 22:31)

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

"Karma" înseamnă acțiune, user nu cred ca trebuie sa-ți mai spun, deci probabil interpretarea ar fi.....user de acțiune :sok ....părerea mea
...sau definiția din DEX: KÁRMA s.f. (În religiile budiste) Suma consecințelor etice ale acțiunilor bune sau rele ale unei persoane care determină avatariile reîncarnărilor
PS. Suna aiurea nick-ul tău ,spune și tu un prenume ceva sa ne fie mai ușor în comunicare wink , a și nu uita de poze!

20

Re: Un Aquariu mic din Moldova (780 litre)

Ma bucur de intrarea ta pe acest forum.Se vede ca ai ceva experienta si ma bucura acest lucru si intradevar acvariul e impresionant.Totusi 100 de specii de plante...nu e cam mult?Crede-ne pe cuvant ,sunt si pe aici cativa care ne pricepem un pic la acvaristica si in special la sectiunea "plantate".Retete de fertilizare sunt multe si multe merg bine. De acord cu chelarea catorva elemente din seria micro in contactul cu macro si  evident ca incercam separarea partiala a momentului miscibilizarii fertilizantilor cu apa,personal adaug zilnic atat micro cat si macro,micro dimineata macro seara,altii folosesc doar dimineata cu un decalaj de 2 ore intre aditii,dupa parerea mea e suficient si asa. Asta nu inseamna ca nu sunt impresionat de acvariul tau!  smile  In schimb contravine catorva cunostinte din practica gradinaritului acvatic,lucru consimtit de nume grele din lumea aquascapingului, si anuume ca un numar foarte mare de plante diferite ca si specie,intr-un bazin fie el si marishor, nu poate oferi un ritm pur sanatos de crestere pentru toate,aici facem trimitere un pic si la fenomenul de antibioza,lucru pe deplin acceptat si probat in orice ecosistem limitat,inchis,dealtel ca in viata nu de putine ori cei mai mici nu au reusit sa puna mana pe prajiturica ... Imi aduc aminte mai demult am postat un acvariu olandez ,pe un alt forum,in care aveam 28 de specii de plante,greii forumului m-au faultat imediat,desi era o frumusete de setup,au recunoscut si ei,in timp am inteles care era motivul si am studiat efectul ,eh e mai mult de spus aici... smile
Tot respectul pentru un colectionar de plante acvatice! :sok  smile