1 Editat de allexya (2010-10-31 22:29)

Subiect: mamica de caras bolnav

Am devenit mamica unui carasel, nu de voie cat de nevoie, l-am luat de mila era bolnav rau de tot. diagnostic: finrot si saprolegniaza.
arata oribil, nu poate sa inoate.
l-am pus in acvariu steril de 10l, filtru bolborositor si tratament cu JBL fungol si JBL ektol cristal puse impreuna pentru saprolegniaza dat fiind ca pestele este alb aproape alb, si-a pierdut din solzi si arata tare rau .
dupa 2 zile voi reface tratamentul.
intrebarea mea este: schimburile de apa se fac si daca da, cand? in prospect nu spune decat de dozele repetitive. eu pun in ziua 1 3 si 5. 
Mancare deloc, apa la 26-27 grade, lumina difuza.

alte conditii mai trebuie sa ii asigur?

a fost luat dintr-un acvariu de 30l in care se facea curatenie o data la 2-3 luni si unde mai avea un fratios carasel, 1 hoplo si 2 cory. celalalt carasel este ok, sanatos, vioi, statea si il veghea pe cel bolnav.
deci ce are acum e paradis. pentru ca filtrul bolborositor nu este ciclat deloc nu stiu daca sa il las asa (carasul a stat oricum 1 an si ceva intr-un acvarui deciclat tot timpul) pentru ca filtrul normal are curenti prea mari sau sa pun bacterii nitrificatoare. ce sa fac?

merge pentru finrot pusa eritromicina sau JBL ektol lichid in acelasi timp cu tratamentul pentru saprolegniaza? sau astept sa se vindece una si apoi cealalta?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: mamica de caras bolnav

in primul rand vreau sa iti spun ca cel mai greu de vindecat peste de apa dulce este carasul. Daca reusesti sa il faci bine inseamna ca ai avut noroc. Pentru finrot iti recomand bactopur si pt fung iti recomand mycopur. Poti sa le pui pe amandoua in dozajul scris in prospect. Eu nu am avut rezultate cu altceva. Succes!

3

Re: mamica de caras bolnav

la cum arata ma indoiesc si eu ca voi putea face ceva cu el, 3/4 din corp nu mai are solzi, aripioarele sunt distruse, zace pe fundul acvariului mai incearca sa inoate cateodata dar nu are cu ceva. am si poze astazi
a facut bai cu sare, tratamentul cu fungol si ektol cristal. de abia il am de ieri seara cand i-am facut toate astea...nici nu stiu ce sa mai fac, nici sa nu ii dauneze prea multe tratamente..
am mai gasit retete pentru fin rot cu metronidazol sau furazolidon.
as mai da o sansa produselor de la JBL poate sunt bune, mycopur are acelasi spectru. ca sa respect linia producatorului ma gandeam la ektol lichid, poate merg puse impreuna, ca mi-e daca scapa de una moare de la cealalta

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: mamica de caras bolnav

i-am facut astazi baie scurta in eritromicina pentru fin rot si am adaugat si in apa.

maine fac schimb 50% de apa si adaug din nou ektol cristal si fungol. sa ma risc cu eritromicina sau mai bine cumpar ektol lichid sau ceva special pentru ..?

la medicamente este ca la fertilizanti, se respecta linia producatorului sau pot combina sera cu JBL?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

Mai rau il stresezi cu atatea tratamente.
Un medicament cu spectru larg este de ajuns.
Nu cunosc pe cele de la JBL insa la sera este Omnipur.
Trateaza si paraziti si bacterii insa doar ce se gaseste la exterior.
Ar trebui sa aiba si JBL care trateaza cele enumerate mai sus.

Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

6

Re: mamica de caras bolnav

marian mersi mult  ^:)^
am omnipur in casa big_smile il incerc si pe asta ? smile) saracu pestisor cobai...

sta bagat intr-un colt, cand ma apropii de el incearca sa inoate dar nu mai are cu ce sad si se duce la fund
daca in 5 zile nu e mai bine ma gandesc sa il eutanasiez..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

Inlatura medicamentele care se gasesc la momentul de fata in acvariu si pune-l la tratament cu Omnipur conform cu prospectul.
Daca e nevoie, se poate repeta tratamentul.
Fin rot este produs de bacterii iar saprolegnia este un parazit extern; Omnipur trateaza asa ceva.
Ai si un PM.

Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

8

Re: mamica de caras bolnav

acum fac schimb de apa 50% si adaug omnipur. daca il salvez, iti raman a mia oara indatorata, fac cinste  :noroc

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9 Editat de Lucia (2010-11-01 15:30)

Re: mamica de caras bolnav

Buna Allexya!:)

Ceea ce as face eu acum, ar fi un schimb de apa cca 25%.

Daca este medicament in apa l-as indeparta prin schimb total de apa. (conditionata cu Sera Aquatan)

Singurul medicament pe care l-as folosi ar fi Sera Baktopur Direct. (Pastilele galbene care se topesc si se adauga in apa)

Substanta activa este Nifurpirinol, cel mai tare antibiotic de pe piata.
I-as face si o baie de 30 minute, mai intensa, tot in Baktopur Direct si apoi, conform instructiunilor un tratament complet.

Daca da semne de foame, l-as hrani in exclusivitate cu Sera Bakto Tabs. Este hrana medicata tot cu Nifurpirinol.
Inclusiv dupa tratament l-as hrani cca. o luna dimineata si seara cu Bakto Tabs.
Se stie ca antibioticul nu alege, si distruge bacteriile bune, nitrificatoare, dar acestea isi revin sau se inlocuiesc cu Sera Nitrivec.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: mamica de caras bolnav

Lucia  :kiss
si pentru ciuperca ce fac? baktopur fiind antibiotic....

din poze am nimerit-o cu diagnosticul..? eu zic ca da dar d-zeu stie

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11 Editat de Lucia (2010-11-01 15:42)

Re: mamica de caras bolnav

Fara sa se supere Marian eu stiu ca saprolegnia este o ciuperca.

Omnipurul e bun, doar ca in cazul acesta eu as merge pe ceva mai puternic.

Eu nu vad in fotografii acea excrescenta albiciosa/pufoasa de care spui tu saprolegniaza....
Eu vad sangele din codita care e semn de infectie bacteriana interna, care poate avea mai multe cauze.

In mod normal daca, cauza principala este tratata sistemul imunitar al pestisorului ar trebui sa lupte singur impotriva acelei ciuperci. Doar in cazurile incapatanate se trateaza si ciuperca (asta ulterior sau combinat in cazurile in care este permis).

A! Si tu i-ai facut deja tratament cu sare si fungol...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: mamica de caras bolnav

are pe cap si pe spate puful....stai sa vad daca pot face poze. si eu stiu ca saprolegnia  este o ciuperca si omnipur pare ca o vindeca.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13 Editat de allexya (2010-11-01 15:45)

Re: mamica de caras bolnav

si inca o poza; la spate in baza cozii arata si mai rau dar nu l-am prins in poza

am facut schimb de apa complet, astept sa aflu ce medicament dau pentru ciuperca si fin rot

baktopur direct am inteles, pentru ciuperca...?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: mamica de caras bolnav

Eu zic sa astepti, fiindca eu cred ca se va vindeca de la sine...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: mamica de caras bolnav

crezi....? de 3 zile cica este asa si este din ce in ce mai rau... acum i-am si facut schimb de apa si nu mai are nici un medicament.

nu vreau sa moara sad l-as indopa cu tot ce prind numai sa stiu ca e bine

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

Saprolegnia este ciuperca dar intra la categoria paraziti.
Este urmarea faptului ca pestele are fin rot.
De ce parazit? Pentru ca fara o gazda nu traieste. Se hraneste cu celulele acesteia.
Baktopur direct lucreaza pe probleme bacteriene interne si externe insa din descrierea allexyei exista si saprolegnia pentru care trebuie alt medicament. De aceea am recomanda Omnipur.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

17 Editat de Lucia (2010-11-01 15:51)

Re: mamica de caras bolnav

Acum am observat fotografiile.. (scuze am netul mai lent).

Puful acela pot fi solzisori distrusi de mediul toxic in care a stat...
Totusi, asteapta.

Nifurpirinolul se absoarbe rapid in organele interne, in cca. 2 ore de la administrare.
Daca il pui acum diseara, sau maine dimineata deja vei vedea efectele...

Acum.. asta as face eu. Decizia iti apartine.

Marian imi cer scuze, chiar nu am vrut sa sune ostentativ, sau sa te simti... aiurea.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: mamica de caras bolnav

parca naparleste, ii pica bucatele din coada si puf, am curatat bine fundul acvariului ca de ieri seara s-a umplut de mizerie.

nu stiu ce sa pun.... eu as pune 5 medicamente deodata, nu stiu care e bun si care nu, de aceea va intreb. il vad doar ca de abia misca.

deci sa cumpar baktopur direct. fac doar cu el, atat, tratamentul? daca nu trece atunci discutam de fungol sau omnipur?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: mamica de caras bolnav

smile nu-i voie cocktail de medicamente din pacate...

Eu una asa as proceda.
Da, doar baktopur direct.
Dupa, hrana Bakto Tabs.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20 Editat de marian4232 (2010-11-01 16:02)

Re: mamica de caras bolnav

Stai linistita Lucia ca nu m-am suparat.
Nu e nici o problema.

Daca nu ai baktopur direct, iti pot da eu Jbl Furanol 2. Este tot un antibiotic puternic ca si baktopur direct care contine alt ingredient, mai rar folosit deci rezistenta bacteriilor tinde spre 0:

The Pharmaceuticals Law required an alteration to the ingredients and the effect was positive: the new active ingredient in JBL Furanol 2, sodium-nifurstyrenat, is better tolerated, has a stronger and faster effect than antibiotics and is also suitable for most shrimp and crustaceans. With this new medication, JBL has developed a perfect solution to the problem of internal and external bacterial infections. Within just a few minutes, the active ingredient can be traced in all the organs of the fish. Treatment has been proved to be effective against bacteria of the strains Aeromonas, Pseudomonas, Columnaris, Flexibacter, Streptococci and others. 1 pack of JBL Furanol 2 contains 20 tablets and is sufficient for 400 litres.

Sau as putea sa-ti dau Furanol 1 (parca mai aveam si dasta) care contine acelasi ingredient ca si baktopur direct.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc