1

Subiect: posibil remake

Salut,
Sunt Florina, Bucuresti, 33 ani. Am un acvariu de 220l, populat cu doua tetrazone (din 5 cate aveam acum 4 ani), 3 botia, 3 labeo bicolor si vreo 10 ancistrusi. Am inceput cu acvaristica de vreo 4 ani datorita ex-ului.
M-am gandit intens in ultima vreme sa renunt la acvariu datorita lipsei de timp. Iaca, nu ma lasa sufletul si acum ma gandesc sa trec macar la ceva mai mic, de 100l. Stiu, timpul necesar ingrijirii va fi acelasi, dar macar voi stii eu ca este ceva mai mic.

O zi buna si cu spor.

2

Re: posibil remake

flor A scris:

Salut,
Sunt Florina, Bucuresti, 33 ani. Am un acvariu de 220l, populat cu doua tetrazone (din 5 cate aveam acum 4 ani), 3 botia, 3 labeo bicolor si vreo 10 ancistrusi. Am inceput cu acvaristica de vreo 4 ani datorita ex-ului.
M-am gandit intens in ultima vreme sa renunt la acvariu datorita lipsei de timp. Iaca, nu ma lasa sufletul si acum ma gandesc sa trec macar la ceva mai mic, de 100l. Stiu, timpul necesar ingrijirii va fi acelasi, dar macar voi stii eu ca este ceva mai mic.

O zi buna si cu spor.

Stiam ca femeile dau dovada de mai mullta fidelitate in general, de ce realitatea asta, nu ar fi valabila si in cazul acestui hobby? Banuiesc ca intre amintirile pozitive legate de "ex", se numara si acvariul, daca este asa, pastreaza-l, amintirile placute nu fac rau niciodata!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de flor (2010-11-02 15:56)

Re: posibil remake

Pastrez acvaristica smile insa nu si acvariul. Insist cu ideea ca un acvariu mai mic mi-ar placea mai mult. Vreau un nou set-up si mai mult profesionalism (substrat fertilizant etc).

Acum nu ofer suficient timp acvariului, desi bietii mei pesti imi sunt tare fideli si rabdatori. Plante am o groaza, parca in ciuda cresc si cresc si cresc... Alge nu mai mult decat clasicele care apar putintel pe ici pe colo, insa nu-mi creeaza probleme de niciun fel. Poate si din cauza ancistrusilor care se inmultesc tot timpul la mine.

Fac schimb de apa la 2, chiar 3 saptamani (ceea ce nu vreau sa se repete cu urmatorul acvariu). La 220l, schimbul inseamna totusi 60l; la 100 s-ar injumatati. In fine... intre a renunta de tot si a renunta un pic aleg ultima varianta.

4

Re: posibil remake

Felicitari pentru ambitia de a nu renunta la ceva frumos.

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

5

Re: posibil remake

Felicitari pentru perseverenta si sti cum se spune a II-a oara este cu noroc.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: posibil remake

flor A scris:

Pastrez acvaristica smile insa nu si acvariul. Insist cu ideea ca un acvariu mai mic mi-ar placea mai mult. Vreau un nou set-up si mai mult profesionalism (substrat fertilizant etc).

Acum nu ofer suficient timp acvariului, desi bietii mei pesti imi sunt tare fideli si rabdatori. Plante am o groaza, parca in ciuda cresc si cresc si cresc... Alge nu mai mult decat clasicele care apar putintel pe ici pe colo, insa nu-mi creeaza probleme de niciun fel. Poate si din cauza ancistrusilor care se inmultesc tot timpul la mine.

Fac schimb de apa la 2, chiar 3 saptamani (ceea ce nu vreau sa se repete cu urmatorul acvariu). La 220l, schimbul inseamna totusi 60l; la 100 s-ar injumatati. In fine... intre a renunta de tot si a renunta un pic aleg ultima varianta.

Evident ca decizia iti apartine, insa, in egala masura, argumentele pe care le aduci in sprijinul unui acvariu mai mic, nu sunt fondate. Daca tot ai o baza materiala existenta, nu vad de ce nu ai putea aplica toate proiectele tale la acvariul de 220. Repet decizia iti apartine. Sa auzim numai de bine! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: posibil remake

Asa arata acvariul acum. Niciun fel de aquascaping, o gramada de plante aranjate la intamplare.

8 Editat de pajeroking (2010-11-03 00:22)

Re: posibil remake

Foarte frumos acvariul.Si in completarea celor zise de domnul Radu, eu zic ca un acvariu mai mare se ingrijeste mai usor si cere mai putin timp decat unul mic.Gandeste cu inima, nu cu mintea.Mult noroc.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

9 Editat de pelly67 (2010-11-03 00:22)

Re: posibil remake

pajeroking A scris:

Foarte frumos acvariul.Si in completarea celor zise de domnul Paul, eu zic ca un acvariu mai mare se ingrijeste mai usor si cere mai putin timp decat unul mic.Gandeste cu inima, nu cu mintea.Mult noroc.

Andi ai 100% dreptate....numai ca Radu le zicea asa bine, nu eu!  :sok
PS. Florina nu renunța!

Re: posibil remake

Sunt obosit si eram cu gandu la postu trecut de ce imi zicea merlin.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

11

Re: posibil remake

pajeroking A scris:

Sunt obosit si eram cu gandu la postu trecut de ce imi zicea merlin.

el nu le zice cu răutate niciodată...dar este "oleacă" mai direct! te vei obișnui  :sok

Re: posibil remake

Nu am nimic impotriva vezi bine.Imi cer scuze frumos pentru stangacie si imi vad de treaba mea.Ar fi culmea sa ma apuc sa am nazuri.Mai ales ca experienta lui in comparatie cu a mea ...intelegi tu.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

Re: posibil remake

Florina, dupa ce o sa treci la acvariul mai mic, dupa ce ai avut unul asa mare, parerea mea ca o sa il vrei pe celalalt inapoi, si timpul, din mica mea experienta, e cam acelasi pentru ambele, poate un bonus de 5 minute pentru alea doua galeti in plus de apa pentru cel mare...
Oricum , nu renunta! Io am facut-o la un moment dat si acu imi pare rau ... ca in loc sa fi progresat in timpul asta, nu numai ca am ramas la acelasi nivel, ci am ajuns iar la 0 ...

Re: posibil remake

:fconf De ce cand toata lumea vrea mai mare si mai multi litri de apa, tu vrei sa fii contra?
:fconf Ocupa prea mult spatiu in casa?
:fconf Tie frica sa nu se sparga?
:fconf Nu mai poti sa stai cele 5 minute necesare pentru 2 galeti de apa?

Fara suparare, imi cer scuze daca am jignit, dar totul este sa nu regreti mai tarziu. Sa il vrei din nou pe cel mare si sa nu mai ai de unde sa il iei. Acvariul arata bine, plantele sunt sanatoase, si pestisori sunt sanatosi.
Decizia este in totalitate numai si numai a ta, noi doar incercam sa te ajutam intr-un fel sau altul

:sok Sa auzim numai de bine si ape limpezi iti doresc!

15

Re: posibil remake

Da, stiu, aveti dreptate. Logic este sa trec la un acvariu mai mare, nicidecum la unul mai mic. Insa aceasta idee tot persista in mintea mea. Am nevoie sa incep altceva, cu un alt acvariu, ca sa pot sa omor si picul de intentie de a desfiinta acvariul, pe care am avut-o.

Acvariul de 220l nu o sa-l dau. Cel putin nu in prima faza. Echipamentele vor putea fi folosite fara probleme si la 100 si la 220. Asadar ma voi putea oricand intoarce la 220.

16

Re: posibil remake

flor A scris:

Da, stiu, aveti dreptate. Logic este sa trec la un acvariu mai mare, nicidecum la unul mai mic. Insa aceasta idee tot persista in mintea mea. Am nevoie sa incep altceva, cu un alt acvariu, ca sa pot sa omor si picul de intentie de a desfiinta acvariul, pe care am avut-o.

Acvariul de 220l nu o sa-l dau. Cel putin nu in prima faza. Echipamentele vor putea fi folosite fara probleme si la 100 si la 220. Asadar ma voi putea oricand intoarce la 220.

Eu personal nu l-as schimba u unul mai mic nici sa ma bati; eventual l-as imbunatatii pe cel prezent  wink  o sa plangi dupa el mai tarziu.

Multi vad, putini cunosc !

17

Re: posibil remake

sTTTk A scris:
flor A scris:

Da, stiu, aveti dreptate. Logic este sa trec la un acvariu mai mare, nicidecum la unul mai mic. Insa aceasta idee tot persista in mintea mea. Am nevoie sa incep altceva, cu un alt acvariu, ca sa pot sa omor si picul de intentie de a desfiinta acvariul, pe care am avut-o.

Acvariul de 220l nu o sa-l dau. Cel putin nu in prima faza. Echipamentele vor putea fi folosite fara probleme si la 100 si la 220. Asadar ma voi putea oricand intoarce la 220.

Eu personal nu l-as schimba u unul mai mic nici sa ma bati; eventual l-as imbunatatii pe cel prezent  wink  o sa plangi dupa el mai tarziu.

Si eu sunt de aceeasi parere. De ce sa investesti inca intr-un acvariu, mai mic, cand poti cumpara aparatura pentru cel pe care il ai deja ???  :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18

Re: posibil remake

Bine ai venit Flo! smile

Daca acvariul asa cum este el, este sanatos, si mie mi s-ar parea aiurea sa-l schimbi...:)

Asa ca idee, daca stai sa numeri cate voturi sunt pro acesta... smile eu as lua in calcul si lucrul acesta.

Multa sanatate si bucurii sa ai!:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.