41

Re: Acvariul ce sfideaza logica.

Eu zic ca este vechiul si clasicul principiu al vaselor comunicante combinat cu mecanica fluidelor. Asadar, "doua sau mai multe incinte, care au cate o deschidere de aerisire in partea superioara, sunt legate intre ele cu o conducta prin care poate circula un lichid intre incinte, atunci un lichid turnat intr-una din incinte va curge prin conducta si in cealalt(e) pana ce in fiecare incinta nivelul lichidului va fi acelasi".
In ceea ce priveste partea de mecanica, pentru a efectua calculele într-o situaţie practică concretă se determină iniţial expresia potenţialului total şi apoi prin înlocuirea acestuia în relaţia fundamentală a repaosului relativ se poate obţine repartiţia de presiuni pe pereţii solizi cu care fluidul se află în contact, respectiv zona solicitată la presiune maximă, deci cea care poate ceda prima la solicitări.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariul ce sfideaza logica.

este mult mai simplu, atunci cand am vazut pentru prima oara aceste acvarii am facut calcule de era sa ma ia astia la nasa. insa lucrurile simple sunt de mare efect. big_smile  big_smile

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.