21

Re: Start

acum stau si eu strimb ca sa judec drept, nu pentru a demola acest mit cu otetul ci pentru a invata ceva nou. plecind de la premiza cunoscuta ca otetul are ph=3 deci cam de 650 de ori mai acid decit o apa cu un ph de 6.5 (asta daca am socotit corect, din ce mai tin eu minte scara logartimica este exponentiala), vin si intreb si eu : in cit timp se va descompune componenta carbonica din pietris intr-o astfel de apa?

oare se va descompune vreodata?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

22

Re: Start

A. Normal A scris:

@ bradraqua - nu inteleg despre ce spartura de marmura este vorba - ma refeream la faptul ca IMI DORESC sa ma insel in ceeace priveste stratul de pietris de deasupra substratulu fertil (rosiatic) si sa nu fie spartura de marmura amestecata cu ceva pietris quartos, fapt care ar fi exact ca un pipi peste o savarina.

@ kanabyss - Daca te uiti mai bine substrat fertil am deja (se vede in poza ala maro (JBL)) si pietrisul nu e spartura e cumparat (2-3mm).. - cred ca ceeace am scris mai sus este edificator wink Colegial iti atrag atentia ca de multe ori, acvaristul incepator sau incomplet informat poate lua o EXTREM de mare plasa cu marfa luata chiar si de la pet shopuri cu renume. Un test cu otet (daca sti la ce ma refer) ar fi elocvent

@ bradraqua - Oricum asteptam sa vedem si acvariul tau, cred ca asta s-ar fi cuvenit sa faci intii (sper ca nu mi-a scapat mie prezentarea ta - nu te-ai inselat, nu ti-a scapat prezentarea, nu prea exista, oricum, acvariul INCA nu merita sa fie prezentat. Prefer sa-mi fie criticata o faza finala a acvariului si nu una intermediara la care STIU ce nu este in regula wink

@bradraqua - in rest, mesajul este destul de greu de descifrat - daca cel caruia i-au fost adresate cuvintele a inteles mesajul sunt multumit pina la stele si o palma mai sus, exiata un site umoristic (happyish.ro), una din rubrici se intituleaza "bancuri pentru cel mult 10 persoane", considera postarea mea ca fiind in spiritul acelei idei wink

Din pacate pentru mine, nu am inteles ca pe forumul acesta se poarta discutii publice cu caracter privat. Eu speram ca, din posturile userilor, toata lumea trebuie sa priceapa despre ce este vorba, mesajele neavind caracter exclusivist ca pe site-ul la care faci referire. Ma intreb ce s-ar intimpla daca, ar avea loc discutii limitate la doua persoane angajate in dialog, restul cititorilor fiind privati de dreptul de a interveni. Singurul raspuns care-mi vine in minte este ca: notiunea de forum si-ar pierde sensul. Oricum trebuie sa recunosc ca, esti un partener de dialog bazat pe "contre", demn de tot interesul... Sint sigur ca si la capitolul acvarisitica te vei ridica la acelasi nivel! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Start

Pietrele toate sunt rotunde..ovale.. (fara colturi) si toate alea albe sunt de cremene sau cum se cheama.. alea care fac scantei..

never say never

24

Re: Start

Topicul asta l-am deschis pentru sfaturi, nu pentru cearta sau contraziceri..  :-

never say never

25

Re: Start

kanabyss A scris:

Topicul asta l-am deschis pentru sfaturi, nu pentru cearta sau contraziceri..  :-

Catalin, imi cer scuze pentru deturnarea subiectului!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Start

nu era vorba de tine.. tu ai cam avut dreptate in legatura cu orice ai postat;)

never say never

27

Re: Start

Uff...ce posturi avti,mai oameni buni!Eu inteleg ca intri pe un forum sa inparti cunostintele acumulate cu altii sau sa incerci sa iti incarci bagajul de cunostinte prin simple intrebari...Per total sa socializezi intr-un subiect pe care nu-l ai la indemana poate cu apropiatii tai,si astfel cati o societate  care itt inpartaseste hobiul. Nu stiu cum dar nu vad nici subiect nici raspuns...

28

Re: Start

Stiu pentru ca nici nu este.. este mai mult o prezentare.. afisare.. nu stiu cum vrei sa`i spui;)

never say never

29 Editat de kanabyss (2010-11-06 22:11)

Re: Start

M-am gandit sa pun in acvariu 2 sanitari, 2 ventuze, 2 melci, 2-3 creveti, 4-5 guppy, 4-5 xipho, 4-5 neoni si 2 betta credeti ca ar fi mult in 110l de apa? Sau pot pune mai multi? (acvariul e de 140l dar tinand cont de vreo 5 cm substrat+pietris si alti 5 cm sus raman cam 110l apa).

Ar fi compatibili toti acesti pesti?

never say never