1

Subiect: Red Cherry

Denumire stiintifica: Neocaridina heteropoda var. red
Origine: Taiwan.
Temperatura: 15-28 C
PH : 6,5 -8, prefera un Ph usor alcalin.
Dimensiune: poate atinge 3 cm
Durata de viata : 1, 5 - 2 ani.
Sensibilitate: sunt usor de intretinut, nu tolereaza cantitati mari de nitrit si sunt foarte sensibili la cupru
Agresivitate:Sunt pasnici cu absolute toate speciile de pesti,in schimb Red cherry nu este indicat sa fie tinut cu alti pesti de talie mare sau agresivi
Sociabilitate:Este indicat sa fie tinuti in grupuri
Masculii sunt mai mici, rareori atingand 2,5 cm, Antenele masculilor sunt mai lungi. Forma corpului lor e mai supla decat a femelelor. La femele se pot observa ouale sub forma unei pete deschise la culoare pe ceafa sau ca niste bobite de culoare galbena pe care le tin cu ajutorul sirurilor de picioare de pe coada.
Naparlire: veti gasi piei de creveti in acvariu!Nu trebue sa va faceti probleme pt ca acest fenomen ajuta la cresterea crevetilor!Pieile in urma naparlirii nu trebuesc aruncate pt ca ei mananca din acestea si asa recupereaza o parte din calciul pierdut!
Reproducere: maturitatea sexuala la varsta de 3 luni, cand au o dimensiune de aproximativ 2 cm.
Nu au stadium larvar si sunt foarte usor de reprodus
Nu isi mananca puii!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

2

Re: Red Cherry

Red Cherry

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

3

Re: Red Cherry

pui Red Cherry big_smile

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

4

Re: Red Cherry

foarte interesant articolul, dar.......cu ce se hranesc red cherry, dar puii?

Numai pasiunile mari pot da nastere oamenilor mari!!!!

Re: Red Cherry

Saut! Am si eu o problema cu red shrimpii... initial am avut 5 iar dupa o perioada s-au inmultit si crescut destul de binisor pana au ajuns la un numar pe care nu il stiu , problema e ca s-au decolorat puternic toti si ies din "cuibul" lor parca disperati de ceva si ii papa ramirezi pe capete... e posibil sa fi terminat hrana datorita numarului ridicat? care credeti ca este problema si cu ce as putea sa ii hranesc daca asta e motivul?

Fii natural !

Re: Red Cherry

red cherry se hraneste cu mancarea care cade pe fundul acvariului ,alge si peritonul de pe suprafata plantelor si ca sa creasca bine si frumosi sa le dai spirulina

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

7

Re: Red Cherry

broshi cabd o fi sami dai si mie niste cucuieti daia mici

Re: Red Cherry

am si eu o intrebare legata de rc. ce inseamna cand ouale sunt de culoare verzuie ?

9

Re: Red Cherry

ouale verzi sunt nefertile. nu vei scoate pui din ele.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10

Re: Red Cherry

Nu are nici o treaba culoarea icrelor la creveti cu fertilitatea. Odata ajunse pe abdomenul femelei sunt fecundate. Fa un experiment si ia o femele care nu are oua pe abdomen si tineo vreo 4-5 luni in alt acvariu, fara alti creveti si vezi daca face oua pe abdomen. Si separat un experiment tot cu o femela dar sa aiba ouale verzi si o separi in alt acvariu si sa imi spui daca dupa un timp apar pui de creveti sau nu.

Personal cresc red cherry de peste un an de zile si le cam stiu ce le poate pielea si ce nu.

11

Re: Red Cherry

o sa pun femela intr-o fatatoare pt guppy sa vedem ce iese.

Re: Red Cherry

Eu am observat ca la RC , oualele sunt mai intai verzi , apoi se ingalbenesc si apoi nasc . Nu am observat niciodata momentul "nasterii" , dar de curand in cubul de 20 de litri am pus 5 femele gestante si astept minunea .

13

Re: Red Cherry

Salutare,

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna, ce pesti mai exact pot introduce in acelasi acvariu cu creveti RCS fara sa fie papati ?:D
In afara de neoni, guppy.
Eu ma gandeam la Harlequin Rasbora , dar din cate am vazut, face parte din categoria Cyprinidae, sunt compatibili?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

14

Re: Red Cherry

me_gaton A scris:

Salutare,

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna, ce pesti mai exact pot introduce in acelasi acvariu cu creveti RCS fara sa fie papati ?:D
In afara de neoni, guppy.
Eu ma gandeam la Harlequin Rasbora , dar din cate am vazut, face parte din categoria Cyprinidae, sunt compatibili?

Rodostomus Hemigrammus, fara probleme.

15

Re: Red Cherry

rasbora galaxy am eu cu rcs fara cea mai mica problema

"De ce sa fiu normal, cand am tot dreptul sa fiu extraordinar".

16

Re: Red Cherry

WDTSTEFF A scris:

rasbora galaxy am eu cu rcs fara cea mai mica problema

Microrasbora galaxy vaneaza cu placere puii de RCS (la mine chiar ii pandeau deasupra mossului)  smile .  Cu cei juvenili si maturi nu sunt probleme.

17

Re: Red Cherry

Rasbora Arlequin nu vaneaza puii de nevertebrate si nici nu sunt curiosi din fire. Poti sa tii RCS cu ei.