1

Subiect: limba romana

Salut,

Sunt un membru nou pe acest forum - de numai doua zile, insa am citit foarte multe postari in spiritul de informare. In acelasi timp, sunt membru si pe alte forumuri, fie cu profil acvaristic, fie cu alt profil. Trebuie insa sa recunosc ca pe niciunul din celalalte forumuri nu am intalnit atat de multi useri care nu scriu corect romaneste, si atat de multe postari de genul mirc/mess. Acesta este un aspect care mi-a sarit in ochi imediat.

Sincer, pe mine acest aspect ma oripileaza, cu atat mai mult cu cat nu exista niciun fel de incurajare in regulament in a scrie corect gramatical. Stiu ca pe alte forumuri este vadit sanctionata folosirea excesiva a limbajului de genul mirc, sau perpetuarea greselilor gramaticale.

Tot respectul pentru admini si moderatori, cu atat mai mult cu cat, repet, eu sunt un membru foarte nou si poate nu mi-as permite sa fac astfel de remarci. Parerea mea personala - si pentru care imi asum si responsabilitatea in cazul in care adminii considera ca am intrecut masura- este ca perpetuarea sau acceptarea acestui soi de limbaj nu face decat sa creeze o imagine proasta a acestui forum, si poate, intr-o oarecare masura, a umbreasca utilitatea si calitatea informatiilor acvaristice.

Va doresc o zi cu spor in care sa reflectati la cele scrise mai sus.

2 Editat de Andi66 (2010-11-04 14:44)

Re: limba romana

Salut, ma bucur ca ai readus in atentie acest subiect, abordat cu ceva vreme in urma http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … amaticala/. Nu este nicio data de prisos sa reamintim colegilor acest aspect, poate asa vor decide ca este firesc si normal sa scrie corect din punct de vedere gramatical.
Subscriu!!!  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: limba romana

Sunt deacord cu voi insa nu putem tine lectii de limba roamana, cat despre sanctiuni daca vei ramana mai mult pe acest forum vei observa ca este foarte libertin, atata timp cat nu se incalca regula bunului simt.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: limba romana

Ai  dreptate!!!! :sok .....însă ai uitat sa pui diacriticele în absolut tot textul :sok Tine tot de limba romana ca sa fim corecți pana la capăt, vorba aia..."suntem golani ori nu mai suntem"
Întradevăr pe alte forumuri de profil sau nu, ți se rupe gatul și dacă iți permiți sa-l contrazici pe guru (vezi admin sau moderator). Acolo nu limba romana și limbajul sunt problema și curajul de a te ridica și a încerca sa-i contrazici pe cei care țin hățurile. Asta îmi aduce aminte de vremurile nu demult apuse, pentru aceia care ridicau glasul.....

5 Editat de MARCO555 (2010-11-03 22:57)

Re: limba romana

Sunt total de acord cu pelly67  si stim cu toti despre ce "site minunat'' este vorba  iar zeitatiilor  care impun reguli  de limba si literatura  Romana pe acel site eu personal le-am recomandat sa mearga si sa predea cursuri de profil pentru ca si asa duce tara lipsa  de forta de munca in invatamant.
Cat despre faptul ca  ati vazut o groaza de  probleme gramaticale pe acest forum tin sa va anunt ca mai sunt si oameni care au mai putina cultura gramaticala   si asta poate din lipsa de posibilitati  si nu neaparat pentru ca nu le-a placut scoala , insa ce ar trebui sa facem sa ii excludem din societate, sau sa le fie interzis prin lege  placerea de a avea o pasinune  precum acvaristica.  Parerea mea este ca ar trebui sa va  cereti  scuze fata de acele persoane care le-ati  jignit si nu neaparat adiminilor sau moderatorilor , probabil daca nu ar fi  fost acei oameni care v-au " oripilat " nu ati fi avut ocazia sa intrati pe acest forum si sa fiti ATAT de "oripilata"
O seara placuta tuturor , si haideti sa lasam  acest forum asa cum este cu bunele si relele sale si sa nu incercam sa il trasformam intr-unul artificial  precum acele doua forumuri  "extraordinare" la care face referire  Doamna Florina si care se bizuie  numai pe elita si inalta societate , mandria  forumurilor de profil, dar care din pacate pentru dansi pierde pe zi ce trece teren in fata forumului nostru care accepta persoane din toate clasele sociale si nu baneaza pe cineva doar pentru simplu fapt ca a uitat sa puna virgula. :noroc

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

6

Re: limba romana

tot nou sunt si eu pe acest forum si daca nu e cu suparare as vrea sa spun ca acesta este un forum de acvaristica si nu un forum al academiei romane. atata timp cat limbajul nu este grosolan si este inteligibil, informatia este cea care primeaza si nu o virgula sau o liniuta nepusa

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

7

Re: limba romana

:apl  :apl  :apl  :apl  :apl

8

Re: limba romana

Draga Marco555, chiar nu stiu la ce forumuri faci referire. Nu am nominalizat, ba mai mult am spus ca sunt si altele care nu au legatura cu acvaristica.

Marco555, iata ca nu o sa-mi cer scuze (asa cum este parerea ta) pentru ca nu am jignit pe nimeni. Mi se pare o chestie de mare bun simt sa vorbesti si sa scrii corect gramatical limba romana. Ca se strecoara o greseala-doua-trei, total de acord. Ca te grabesti si ca sari cu vederea - se mai intampla. Insa de aici pana la a ignora total regulile de gramatica ale limbii romane, mi se pare cale lunga.

Daca adminii si moderatorii accepta treaba asta, atunci foarte bine. Insa nu vad de ce trebuie sa ma simt eu cu musca pe caciula pentru ca ma zgarie la ochi. Da, ma simt ORIPILATA.

Si ce daca e forum de acvaristica? Daca fac acvaristica nu mai vorbesc limba romana?
Si ce daca nu este forum al academiei romane? Pai atunci hai sa scriem toti - ziarele, televiziunile, forumurile de politica sau turism, inclusiv elevii la scoala primara (sau chiar la gimnaziu) - cum apucam, ca pana ajungem la academia romana avem cale lunga.

Faza cu diacriticele mi se pare o exagerare gratuita si nu o comentez.

Iar referitor la 'Cat despre faptul ca  ati vazut o groaza de  probleme gramaticale pe acest forum tin sa va anunt ca mai sunt si oameni care au mai putina cultura gramaticala   si asta poate din lipsa de posibilitati nu neaparat ca nu le-a placut scoala', tin sa precizez ca a fi sarac nu echivaleaza cu a fi prost sau ne-educat. Ba chiar sustin cu tarie contrariul. Afirmatia dvs. este tendentioasa. Iar a-ti placea scoala este una, si a-ti vorbi corect limba este alta.

Ma suprinde sustinerea pe care o primesc lucrurile si faptele mai putin bune in detrimentul celor bune.

O seara buna tuturor.

9

Re: limba romana

sunt de acord cu flor aici, una este sa trecem cu vederea ca unii oameni nu stiu minimele reguli gramaticale, alta este sa ajungem sa ii sustinem si sa consideram ca este normal sa fie asa.
nu este deloc normal ca sa fie vazut acest fapt ca o banalitate si cu atat mai putin sa se ceara si scuze fata de ei.
liloss nu se3 refera nimeni la o virgula sau o liniuta, te rog sa nu dramatizezi atat de tare. daca te vei uita atent prin forum vei gasi unele afirmatii la care efectiv te chinui sa descifrezi ce a vrut sa spuna persoana respectiva.

oricum sunt convinsa ca nu se va schimba nimic, nu pentru ca adminii si moderatorii nu fac nimic, pana la urma meseria lor nu este aceasta, acest forum se doreste a fi liber si fara mana de fier pe care o intalnesti in alte parti (pentru acest lucru il respect, stiu cat de greu obtii o minima informatie pe alte forumuri, chiar de acvaristica, intr-o problema cat se poate de urgenta)
si oricum...ce poti face decat sa dai un avertisment? omul respectiv sigur nu va pune mana pe cartea de gramatica, ci se va simti jignit si va considera ca are cineva ceva cu el.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: limba romana

Intervenții de nota 10 cu + atât din partea doamnelor cât și din partea domnilor :sok
Nicu din Vitan ai sesizat excelent esența problemei din punct de vedere acvaristic (fiindcă ai gândit cu sufletul)....fetele au fost mai pragmatice și și-au folosit creierul punctând obiectiv.
Fiind un forum de profil, gramatica decade de cele mai multe ori în favoarea informației ,dar asta la numai câțiva useri. Fara a da nume (începusem și o rubrica cândva..."Din puțul....") sunt doar câțiva care au mai dat cu oiștea în gard dar asta nu a afectat nicicum valoarea mesajului transmis.
Deci......sa îmbinăm utilul cu plăcutul ....și gramatica cu acvaristica :noroc

11

Re: limba romana

Nu spune nimeni ca trebuie incurajati cei cu "limbaj din topor" dar de aici si pana la pedepse (sa li se taie o mana sau sa le scoatem din tastele de pe tastatura :stupid ) e o cale lunga.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

12 Editat de MARCO555 (2010-11-04 01:37)

Re: limba romana

Si care ar fi in opinia dumneavoastra cea mai viabila solutie  in stoparea incalcari flagrante a scrieri corecte a Limbi si Literaturi Romane , cumva banarea userilor . Doamna sa ramaneti oripilata  in momentul in care  vedeti catastrofe  naturale copii morti de foame si tot felul de drame care se petrec in jurul nostru  tot timpul si la fiecare pas , nu atunci cand vedeti ca pe  forumul nostru,   sunt acceptate  orice fel de persoane  care fac sau nu parte din inalta societate  si nu  doar acele persoane absolvente de Inalte Studii Academice.
Eu nu cred ca ati vazut pe acest forum  chiar asa de multe greseli ortografice incat  sa fiti oripilata  si sa ramaneti siderata  ca sa folosesc si eu un cuvant pompos nu de alta dar incerc sa ma ridic la nivelul asteptarilor dumneavoastra , Poate cine stie maine poimane ajungeti moderator pe forum si  inainte sa ma banati pentru faptul ca am facut o greseala ortografica  o sa tineti cont  de faptul ca am incercat , si o sa imi mai acordati o sansa
Doamna sa nu va cereti scuze  pentru ca  jigniti  , deoarece  noi niste simpli si bieti oameni de rand care poate nu am avut posibilitatiile dumneavoastra de a invata scrierea corecta a Limbi si Literaturi Romane  ( vedeti ca eu nu fac confuzie  in a-ti scrie corect  Limba Materna  si a o  vorbi  confuzie pe care o faceti dumneavoastracu aceste fraze  "Afirmatia dvs. este tendentioasa. Iar a-ti placea scoala este una, si a-ti vorbi corect limba este alta" vedeti dumneavoastra aici scriem nu vorbim  ca sa puteti sustine ca cei care au greseli ortografice nu  vorbesc corect Limba Romana :fok ) iar acum ca sa revin la idee  nu trebuie  Doamna  sa va cereti scuze pentru jigniri deoarece  le luam precum critici benefice in a deveni persoane mai bune si nu precum ca cineva a avut intentia de a ne jigni
Cat depre  faptul ca nu ati specificat despre ce site-uri este vorba nu trebuie specificat deoarece  cei care a avut " marea onoare" de a intra pe acele forumuri ale cele doua site-uri de profil  ne dam seama imediat cand o persoana vine si incearca sa  aplice acele reguli de aur  ale aceste  doua site-uri sau mai bine zis reguli de aur ale  acelor cativa  admini de pe acele site-uri mari si inflacarati admiratori ai regimului Fidel  Castro
O seara buna Dumndeavoastra si nu numai  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

13

Re: limba romana

consider ca s-a ajuns cam departe cu acest topic.. nu inteleg marco de ce sustii asa de mult analfabetismul? faci parte dintr-o elita academica cumva? presupun ca nu..si totusi vorbesti corect. si la fel suntem si multi altii.
consideri ca a vorbi corect este un fapt care se poate trece usor cu vederea? este asa de neimportant incat daca cineva indrazneste sa corecteze acela este stigmatizatul, nu cel ce a gresit?

ma repet: oricum nu are nimeni ce face pentru a stopa acest val, asa ca nu vad rostul acestor polemici. atata timp cand exista acest forum pentru a ne putea ajuta intre noi cand avem o problema sau pur si simplu cand dorim sa aflam o informatie, eu zic sa zicem mai mult decat mersi pentru ca sunt convinsa ca altundeva ati fi tratati cu mult dispret.
nu stiu alt loc unde sa poata orice sa isi spuna punctul de vedere sau sa ceara o informatie fara sa fie repezit (eu am patit-o cand aveam nevoie urgenta de informatii si totusi pentru respetivul forum conta mai mult "eticheta" si totusi nu sunt noua si nici neinformata in ale acvaristicii).

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: limba romana

no amu' ce sa mai zic si io' abia ce am ajuns acas' si-is obosit mort,tri ore am lucrat astazi big_smile lol  lol  lol

oameni buni nu va mai impacientati atat si fara rost, de la bun inceput acest forum se construit libertin plecand de la premiza ca cei ce vor intra si vor dori informatii asa cum sunt ele le vor folosi in detrimentul lor sau a pasiunii lor. acum ca mai sunt oameni grabiti care prescurteaza cuvinte, folosesc grupuri de litere ce ne aduce aminte de faimosul Mirc ( cand pierdeam cate 2 nopti la rand vorbind vezi doamne cu cate o gagica  lol  lol  lol ) deja sunt in reflex la unele persoane.

si strict pentru flor : multi acvaristi de aici au ceva ani in spate atat ca oameni cat si ca acvarist, cazurile pe care le-ati vazut dumneavoastra pot spune ca sunt intamplatoare si apartin unor useri care nu dezvolta aceasta pasiune decat doar pe timp scurt , care in urma nereusirii setup-ului unui acvariu se lasa pagubas. dar cum mai sunt si exceptii de la regula eu va zic : noapte buna si sa visati frumos.

15 Editat de MARCO555 (2010-11-04 00:45)

Re: limba romana

Dragi  colegi eu nu sustin   analfabetismul  ci doar persoanele in cauza ii sustin pe colegi nostri , nu  spun ca este corect  si cinstit fata de Limba Materna  faptul ca  o mai zbarcim insa  sincer daca ar fi sa luam fiecare user in parte foarte putini ar face fata cerintelor de scriere corecta ortografic . Si atunci cand intru sa cer un sfat  despre cum imi pot ajuta pestisorul atunci cand este bolnav sau cum sa fac  in avea un acvariu cat mai superb  nu prea o sa mai gasesc pesoane care sa ma ajute  in rezolvarea problemelor , si pe cine ajuta asta  , eu spun ca pe nimeni , nu trebuie uitat faptul ca ne aflam aici pentru un scop anume si acela este ACVARISTICA   si nu pentru a ne jigni intre noi .
Motivul pentru care am luat apararea celor care au probleme ortografice au fost aceste cuvinte ale colegei noastre Flor " Trebuie insa sa recunosc ca pe niciunul din celalalte forumuri nu am intalnit atat de multi useri care nu scriu corect romaneste, si atat de multe postari de genul mirc/mess. Acesta este un aspect care mi-a sarit in ochi imediat." Si vreau sa spun doar atat cand am avut probleme in ACVARISTICA eu unul am cerut parerea tuturor si a celor care scriu corect si a celor care nu prea o fac  deoarece am considerat ca toti ne aflam aici dintr-un singur motiv si cu un singur scop  ACVARISTICA .
Iar in momentul cand se incheie o tranzactie pe acest forum sa mi-l spuneti mie pe acela care specifica faptul ca tranzactia se va realiza numai cu persoane care scriu corect din punct de vedere ortografic . Haideti sa ne uitam in ograda noastra si nu tot timpul in cea a vecinului nu de alta dar nu este corect din punct de vedere a simtului civic

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

16

Re: limba romana

eu din contra.nu sustin analfabetismul. dar oricine e om greseste. in schimb cocalari cu limbaj gen mes (scuze coco dar mircu e demodat tongue) si nu ma refer doar la un bn sau la un k, la toata fraza, ei, pe aia nu ii suport eu.
si incetati sa mai comparati site-uri intre ele. daca nu va placea acvariidevis erati deja in alta parte.
APE limpezi. ca doar despre asta trebuie sa vorbim pe un forum de acvaristica, fara a ne calca limba in picioare.

17 Editat de remus242004 (2010-11-04 00:59)

Re: limba romana

mmmda...marco555...bravo!!!....flor bravo!!!...din punctul meu de vedere dreptatea este undeva la mijloc.....
In ceea ce priveste oripilismul la care a fost supus userul "flor".....nu stiu dar cred ca,,, cuvantul a fost mult prea exagerat expus.....nu poti fi oripilat de niste greseli gramaticale , care sincer sa fiu se pot strecura la fiecare dintre noi din neatentie....sincer multi dintre noi suntem oameni maturi si va invit sa stam strambi si sa judecam drept!: daca cuiva intr-un context ii lipsesc cateva virgule, sau vreun semn de exclamare asta nu cred ca ne poate duce cu gandul ca acea persoana este analfabeta......cu toate ca si aceste mici omiteri se pot numi "greseli gramaticale",.....a ca au mai fost cate unii care din obisnuinta chatului folosesc prescurtari sau mai stiu eu ce...asta este cu totul alta problema si nici pe acestia nu-i putem numi analfabeti si nici pe departe nu putem ramane "oripilati"....in general mai toti au inteles ca este bine sa scrie cat mai romaneste cu putinta pentru a fi intelesi de majoritatea si de a primi sfaturi pentru rezolvarea problemelor prezentate....
  Eu cam atat am avut de spus in legatura cu subiectul asta si daca am deranjat pe cineva imi cer scuze!
  Scuze si daca in ceea ce am scris s-au strecurat cateva greseli gramaticale!!!!!!!!!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

18

Re: limba romana

am facut o cafea si am pus doua lingurite de virgulite .
ce nu inteleg de ce nu se poate tine in acelasi acvariu o femela de oripilatum gramaticalus
cu alti pesti!

p.s.
   
   se scrie fluor nu flor!

19

Re: limba romana

Este un forum de acvaristica. Scopul sau este acela de a promova acest hobby si de a  incerca sa raspunda la o parte din intrebarile celor care il impartasesc. Mai mult decat atat s-a transformat intr-un loc in care poti sa te destinzi. Nu se gaseste intotdeauna cea mai buna informatie, dar macar o sugestie se poate primi...!Restul, depinde de fiecare sa caute pe net, sa gaseasca, sa aplice si apoi, daca doreste, sa impartaseasca si altora.

Dar nu cred ca un forum, indiferent de  specificul sau, va reusi sa faca ceea ce familia, scoala si individul nu au reusit. Nu aici se invata limba romana! Depinde de fiecare cum si in ce fel se exprima, fara (cred eu) ca vreunul dintre noi sa avem dreptul sa criticam acest fapt. Nu suntem forum al Academiei Romane.

Daca bunul simt si limitele sunt pastrate, lasati forumul sa mearga in continuare fara a inhiba vreun user mai ,,certat,, cu limba romana!

Re: limba romana

Doamna sau domnisoara "flor" bine ati venit pe forumul nostru  :hug  :hug  :hug  daca nimereati pe un alt forum de profil pana acum erati banata cu siguranta.
Va multumim pt.(scuze de prescurtare) rabdarea de care ati dat dovada pana acum.
Dar de acvaristica putem discuta cate putin?  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.