1

Subiect: acvariu juwel 130l

salutare!!! dupa cum se vede am un juwel de 130l cu doua neoane 2x18 w, din care mai merge doar unu..:( (codul neonului 840), acvariul este dotat cu un incalzitor de la tetratec si un filtru aquale turbo 650, recent am pus si subrtat GBL, petris granulatie 2-4mm, iar in acvariu gasim cateva plante care nustiu cum se numesc si mai am ca si pestisori urmatoarele
4scalari, un caras telescopic, o pereche xipho, 2 ancitrusi, 2Hoplosternum thoracatum, 4Corydoras (2albi, 2 gri). a si sa nu uit 2 siver shark. cam asta este acvariul meu:D

Re: acvariu juwel 130l

Bine ai venit printr noi si ape limpezi  :acv .Așteptam sa vedem ceva poze cu acvariul tău.Dar in primul rând completeazati corect locația și profilul.

3

Re: acvariu juwel 130l

o sa pun si ceva poze dar asta seara nu prea am cum ca trebuie sa fac ceva poze...mult de lucru

4

Re: acvariu juwel 130l

bine ai venit.
de curiozitate, cresc plante cu un 840 de 18w in 130 de litri??
Iti recomand sa te apuci sa citesti, pestii tai nu sunt deloc potrivit sa ii ti laolalta..

5

Re: acvariu juwel 130l

daca cresc...nush, abea am pus lumina asta, celelalte neoane sau ars dintr-un mic accident, si ca urmare mai functioneaza numa unu. sa inteleg ca nu este bun 840??
iar in legatura cu pestii ii am de foarte mult timp in formula asta.nu sunt compatibili??de caras mam gandit sa scap pt ca are grija sa imi tunda plantele.

Re: acvariu juwel 130l

Bine ai venit Cipa.Avand in vedere ca pana acu nu ti-a atras nimeni atentia, o fac eu:ai prea multi pesti in acvariu.
4 scalari, un caras, xipho si 2 silver shark.Eu zic ca sunt prea multi.Renunta la cativa te rog eu.In rest bafta si asteptam poze cand oi putea sa pui.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

7

Re: acvariu juwel 130l

sunt multi??de ce spui ca sunt multi? mie unul imi par putini, pare gol acvariu. cat pesti ar trebui sa am la un 130l?

8 Editat de pajeroking (2010-11-05 02:19)

Re: acvariu juwel 130l

Imediat iti spun exact.Asa ia sa vedem:

1.scalar=100 litri apa (in cazuri ideale);
2.caras=75 litri apa;
3.Silvershark=mai mult decat scalarii si carasii daca ma intelegi.
inca o data ca sa fiu sigur ca nu am citit aiurea ai acvariu de 130 litri nu?
concluzie:eu zic ca sunt multi.Colegii mei pot confirma.

P.S:Ce zicea domnul Merlin:nu este recomandat sa tii speciile astea laolalta.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

9

Re: acvariu juwel 130l

50-60 litri numai pentru caras...te-ai prins ?

10

Re: acvariu juwel 130l

pajeroking A scris:

Imediat iti spun exact.Asa ia sa vedem:

1.scalar=100 litri apa (in cazuri ideale);
2.caras=75 litri apa;
3.Silvershark=mai mult decat scalarii si carasii daca ma intelegi.
inca o data ca sa fiu sigur ca nu am citit aiurea ai acvariu de 130 litri nu?
concluzie:eu zic ca sunt multi.Colegii mei pot confirma.

P.S:Ce zicea domnul Merlin:nu este recomandat sa tii speciile astea laolalta.

Un punct de apreciere de la mine ,prietene!

11

Re: acvariu juwel 130l

Bie ai venit printre noi!
Ape limpezi si pesti sanatosi! :of  smile

Grabeste-te incet.

12

Re: acvariu juwel 130l

cipa A scris:

salutare!!! dupa cum se vede am un juwel de 130l cu doua neoane 2x18 w, din care mai merge doar unu..:( (codul neonului 840), acvariul este dotat cu un incalzitor de la tetratec si un filtru aquale turbo 650, recent am pus si subrtat GBL, petris granulatie 2-4mm, iar in acvariu gasim cateva plante care nustiu cum se numesc si mai am ca si pestisori urmatoarele
4scalari, un caras telescopic, o pereche xipho, 2 ancitrusi, 2Hoplosternum thoracatum, 4Corydoras (2albi, 2 gri). a si sa nu uit 2 siver shark. cam asta este acvariul meu:D

Bun venit, trag speranta ca-ti vei insusi sfaturile colegilor de pe forum, fara comentarii de genul "sunt multi??de ce spui ca sunt multi? mie unul imi par putini, pare gol acvariusunt multi??". Da, acvariul este suprapopulat (am rezerve asupra cantitatii de apa recomandata pentru  un scalar) si pe deasupra speciile sunt extrem de incompatibile. Citeste mai mult, invata pe cont propriu abc-ul acvaristic, dupa care, daca poti si-ti doresti, te poti perfectiona cu ajutorul nostru. In mod normal, datorita surselor inepuizabile de pe internet, cred ca incepatorii pot depasi stadiul greselilor grave, prin documentare serioasa, nu beneficiind de fenomenul "mura-n gura". Nu vreau sa fie dezagreabil, imi cer scuze dar, sper sa te mobilizez, sa ai un acvariu cel putin decent. Succes! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: acvariu juwel 130l

nu este vorba de mura in gura... pesti par a se simti foarte bine. intradevar am de  gand sa scap de caras acuma deoarece are grija de plante, toata ziua roade la ele.

14

Re: acvariu juwel 130l

cipa, eu in locul tau as pastra doar scalarii si cory, restul nu.

Multi vad, putini cunosc !

15

Re: acvariu juwel 130l

cipa A scris:

nu este vorba de mura in gura... pesti par a se simti foarte bine. intradevar am de  gand sa scap de caras acuma deoarece are grija de plante, toata ziua roade la ele.

Salutare cipa si bine ai venit!
Raspunsul tau este exact la ce nu se astepta nimeni. Din pacate acvaristica nu se face dupa ureche sau numai dupa cum pare la prima vedere. De unde stii ca "pestii se simt foarte bine"? Singura modalitate de a depasii momentele de inceput, cu bune si rele, este de a te documenta in particular, atat de pe forum cat si din alte surse si la fel cum spunea si colegul mai devreme, acest bagaj de cunostiinte trebuie sa ti-l formezi singur si pe urma intrebarile trebuie sa vina doar acolo unde lucrurile par a fi neclare.
Cu speranta ca nu te-ai suparat iti urez multa bafta si sa auzim numai de bine!  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: acvariu juwel 130l

nu mam suparat, orice critica ajuta,,la fel cum orice sfat este bine primit
nu am spus ca se simt bine, ci doar arata ca se simt bine, este intradevar posibl sa fie probleme, una sau chiar mai multe.sper sa nu fie big_smile

Re: acvariu juwel 130l

Carasul nu ajunge cipa mai trebuie sa scoti ceva de acolo.Asculta-l pe gaby ramai cu scalarii si cory, iti garantez ca s-ar simti minunat. :fok

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

18

Re: acvariu juwel 130l

multumesc mult pentru sfaturi. o sa incerc sa mai dau din ei.

19

Re: acvariu juwel 130l

am revenit cu poze din "noul meu acvariu"
astept critici si comentarii
multumesc!!

20

Re: acvariu juwel 130l

Deja este altceva, se vede o modificare in bine. Tine-o tot asa. Sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771