Subiect: Salutare tuturor

Ma numesc Alex, am 32 ani si sunt din Bucuresti, Dr. Taberei.

In momentul de fata am un acvariu de 120L, capac cu 2 neoane T8 Orsam Floura si Cool Daylight, substrat fertilizant, cateva plante (ludwigia, limnophila aquatica, limnophila aromatica, eustralis stelata, blyxa japonica, lilaeopsis, marsilea, micranthemum, bacopa) si o buturuga de mopan cu moss si anubiasi.

Ca si pesti...momentam am vreo 20 endleri, 15 neoni, 5 corry si 5 pui ancistrus.

Fertilizare: micro..si pe viitor intentionez sa cumpar macro si o instalatie de CO2.

Ape limpezi tuturor.

2

Re: Salutare tuturor

iliutza2004 A scris:

Ma numesc Alex, am 32 ani si sunt din Bucuresti, Dr. Taberei.

In momentul de fata am un acvariu de 120L, capac cu 2 neoane T8 Orsam Floura si Cool Daylight, substrat fertilizant, cateva plante (ludwigia, limnophila aquatica, limnophila aromatica, eustralis stelata, blyxa japonica, lilaeopsis, marsilea, micranthemum, bacopa) si o buturuga de mopan cu moss si anubiasi.

Ca si pesti...momentam am vreo 20 endleri, 15 neoni, 5 corry si 5 pui ancistrus.

Fertilizare: micro..si pe viitor intentionez sa cumpar macro si o instalatie de CO2.

Ape limpezi tuturor.

Bun venit vecine, avem nevoie de material didactic (poze), pentru a ne putea desfasura... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare tuturor

Bine te-am gasit vecine  :sok

...o sa vina si pozele.... in weekend cred ca o sa uploadez cateva...

Oricum...nu te astepti sa vedezi cine stie ce smile)...mai am de invatat de la maestri ( ^:)^  ^:)^ )

4

Re: Salutare tuturor

iliutza2004 A scris:

Bine te-am gasit vecine  :sok

...o sa vina si pozele.... in weekend cred ca o sa uploadez cateva...

Oricum...nu te astepti sa vedezi cine stie ce smile)...mai am de invatat de la maestri ( ^:)^  ^:)^ )

Dr. Taberei este cam cit Clujul, pe unde prin Dr. Taberei stai? Ca prima remarca in legatura cu acvariul tau: 120 l : 45 pesti = 2.67 l apa/peste. Nu-i cam putin?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare tuturor

smile spre rusinea mea nu am fost prin cluj sa vad cat e de mare   lol  lol  lol

Eu stau intre Plaza si Moghioros....mai aproape de Plaza smile

Ref la Pesti....sunt cam putini....insa...dupa cum spuneam...sunt abia la inceput......o sa se populeze in timp

6

Re: Salutare tuturor

iliutza2004 A scris:

smile spre rusinea mea nu am fost prin cluj sa vad cat e de mare   lol  lol  lol

Eu stau intre Plaza si Moghioros....mai aproape de Plaza smile

Ref la Pesti....sunt cam putini....insa...dupa cum spuneam...sunt abia la inceput......o sa se populeze in timp

cred ca se referea ca sunt cam multi pesti pt capacitatea acvariului...cred

0749.650.678

Re: Salutare tuturor

lucian A scris:
iliutza2004 A scris:

smile spre rusinea mea nu am fost prin cluj sa vad cat e de mare   lol  lol  lol

Eu stau intre Plaza si Moghioros....mai aproape de Plaza smile

Ref la Pesti....sunt cam putini....insa...dupa cum spuneam...sunt abia la inceput......o sa se populeze in timp

cred ca se referea ca sunt cam multi pesti pt capacitatea acvariului...cred

nu cred...cel putin mie nu mi se pare ca 20 endleri si 15 neoni ar fi mult pentru un acvariu de 120L....mai ales ca acestia sunt pesti de dimensiuni reduse.

8

Re: Salutare tuturor

Bun venit pe acest forum minunat. :noroc
Ape limpezi si pesti sanatosi.

9 Editat de Baracuda (2010-11-05 19:24)

Re: Salutare tuturor

florindobrin A scris:
lucian A scris:
iliutza2004 A scris:

smile spre rusinea mea nu am fost prin cluj sa vad cat e de mare   lol  lol  lol

Eu stau intre Plaza si Moghioros....mai aproape de Plaza smile

Ref la Pesti....sunt cam putini....insa...dupa cum spuneam...sunt abia la inceput......o sa se populeze in timp

cred ca se referea ca sunt cam multi pesti pt capacitatea acvariului...cred

nu cred...cel putin mie nu mi se pare ca 20 endleri si 15 neoni ar fi mult pentru un acvariu de 120L....mai ales ca acestia sunt pesti de dimensiuni reduse.

Ai uitat cei 5 cory si cei 5 ancistrusi! Verifica te rog calculul facut de mine si daca 2,67 l apa sunt suficienti pentru fiecare din cei 45 pesti, fie ei cit de mici... ma inclin! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare tuturor

bradraqua A scris:
florindobrin A scris:
lucian A scris:

cred ca se referea ca sunt cam multi pesti pt capacitatea acvariului...cred

nu cred...cel putin mie nu mi se pare ca 20 endleri si 15 neoni ar fi mult pentru un acvariu de 120L....mai ales ca acestia sunt pesti de dimensiuni reduse.

Ai uitat cei 5 cory si cei 5 ancistrusi! Verifica te rog calculul facut de mine si daca 2,67 l apa sunt suficienti pentru fiecare din cei 45 pesti, fie ei cit de mici... ma inclin! wink

din ce stiu eu...si din ce am cautat si pe google...optim este 1cm peste la 1L apa...cum neonii si guppy sunt exemplare mici...cred ca se cam apropie de optim. Nu? smile

zic si eu

11

Re: Salutare tuturor

florindobrin A scris:
bradraqua A scris:
florindobrin A scris:

nu cred...cel putin mie nu mi se pare ca 20 endleri si 15 neoni ar fi mult pentru un acvariu de 120L....mai ales ca acestia sunt pesti de dimensiuni reduse.

Ai uitat cei 5 cory si cei 5 ancistrusi! Verifica te rog calculul facut de mine si daca 2,67 l apa sunt suficienti pentru fiecare din cei 45 pesti, fie ei cit de mici... ma inclin! wink

din ce stiu eu...si din ce am cautat si pe google...optim este 1cm peste la 1L apa...cum neonii si guppy sunt exemplare mici...cred ca se cam apropie de optim. Nu? smile

zic si eu

Ma inclin! ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Salutare tuturor

please...no comment...
Sa nu deranjam noii veniti...
:pls  un pic de atitudine  :pls

13

Re: Salutare tuturor

Eu am fost "aproape" bine primit , taxat cu "-" de dinamovistii cu "555" (wow ... mai nou 1981 !!! ) si am lucrat in bazine la greu...dar gafele lui "iliutza2004" nu le-am facut nici in 1982 - la primul acvariu ... :stupid   :stupid   :stupid
:sok   :sok   :sok

14

Re: Salutare tuturor

Bine ai venit! smile

Ma inscriu in randul celor care vor sa vada niste poze...

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.