Subiect: Alge Staghorn in nano

Salutare tuturor!

Si eu am problema cu mizeria asta de staghorn intr-unul din acvarii. Am un nano de 35x17cm, inalt de 30cm. Este populat cu 2 neoni si cativa melanoides (si evident, physa). Ma gandesc pe vitor sa pun si 2-3 creveti. Plantele nu sunt pretentioase, ca sunt incepator si nu vreau sa ma complic. Ca filtrare folosesc un burete cu pompa de aer. Iluminarea o fac cu un bec economic Philips, 11w. Nu am instalatie de CO2 la nici un acvariu.
In urma cu cateva saptamani, cand am instalat acvariul, am pus in pietris la baza fiecarei plante Initial Sticks de la Tetra (da, stiu ca Tetra e cam naspa dar asta am gasit atunci). Periodic adaug Easy Life si Ferropol.

Firele de Staghorn au aparut in urma cu o saptamana. Nu am dat prea mare atentie, am bagat mana in acvariu ca sa culeg ce se putea culege. N-a fost prea usor, ca eram sa rup frunzele. Ieri am vazut pe forum ca unii mai folosesc tehnica blackout. Prin urmare, am invelit acvariul in staniol si azi m-am uitat sa vad ce fac pestii, sa le dau ceva sa manance si am observat ca firele de staghorn s-au albit, ceea ce e bine. Acum incep sa schimb apa zilnic cate 30%.
Intrebarea 1: Pe pesti ii afecteaza intr-un fel bezna asta? ca ma gandesc sa le aprind lumina treptat doar o data pe zi, cateva minute, cat sa haleasca si ei ceva.
Nu vreau sa folosesc tratamentul-soc cu H2O2, ca nu ma arde asa de mult sa dispara alga peste noapte, hocus-pocus, cum spunea cineva p-aici. Ideal ar fi sa echilibrez sistemul, ca sa nu reapara firele alea.
Intrebarea 2: neritinele mananca alga asta?
Am inteles ca staghorn apare din cauza apei necirculate, hranirii in exces a pestilor, lipsa CO2, dezechilibru chimic.
Intrebarea 3: are ceva daca hranesc pestii o data la 2 zile? macar o perioada
Intrebarea 4: daca pe viitor o sa fac filtrarea cu un filtru intern si apa va fi mai vanturata, sunt sanse sa reapara alge? Ca am avut in nano asta si alga din aia ruginie, la limita dintre pietris si geam, vad ca imi apar periodic si alge green spot (cred ca asa se cheama) pe alocuri. In celalalt nano, am un filtru intern, acelasi timp de bec si nu am probleme.
Intrebarea 5: cu supradozare de Easy Life a obtinut cineva rezultate ok vizavi de staghorn? Sa pun Easy Life zilnic in perioada asta, cat timp tin acvariul in intuneric?
Intrebarea 6: avand in vedere restrictiile financiare, care sunt primele teste pt apa pe care sa mi le cumpar? (inca nu imi permit un set complet)

Va multumesc anticipat, numai bine!

2 Editat de nevada (2010-11-07 15:44)

Re: Alge Staghorn in nano

Buna! am citit despre problema ta cu algele.Alga asta e tare blestemata.Pina de curind si eu am avut probleme mari cu ea dar aproape ca am scapat.In primul rind ce fel de bec ai ,cu lumina calda sau rece?Daca e cu lumina calda (worm),s-ar putea asta sa fie principala cauza,combinata cu o hranire excesiva.Red cherry maninca aceasta alga.Greu, dar o maninca.O alta cauza ar putea fii,numarul redus de plante.Eu ca sa scap de ea,am rupt toate frunzele afectate,am marit nr de plante,am introdus multi creveti,am setat lumina sa se opreasca la prinz ,adica au lumina de la 8 pina la 12 apoi intuneric ,apoi iar lumina de la 4 la 8 seara si am pus in functiune o bomba de co2.si am schimbat cam 40% din apa de 2 ori pe sapt.Sper sa te ajute in vreun fel, mesajul meu. :smoke

Grabeste-te incet.

Re: Alge Staghorn in nano

Ok, o sa scriu tot aici, nu mai deschid alt topic, pentru ca problema persista. Staghornu' e ca mortu' care nu se da dus de-acasa. De cateva zile pun in apa Easy Carbo, in cantitate mai mare decat cea recomandata pe ambalaj. Cam in cat timp ar trebui sa vad o schimbare?  :smoke