1 Editat de lucian (2010-11-05 17:34)

Subiect: sal..prezentare eu si acvariu

sal si bine v am gasit...sa ma prezint...lucian din bucuresti..lacul tei..25 ani...de 6 ani am un acvariu de 70 l...cu cativa monstri in el...printre care 2 carasi telescopici (peste20 cm) un guram,un scalar,un xifo, un corydoras, un somnic de balta (l am prins la peste ,era ff mic..si mi a parut rau de el) un sanitar imens de geam(nu mi vine numele in gand)...in scurt tp o sa fac rost de un nou acvariu de aprox 300 l...nu stiu ink cu ce o sa l populez...vreau sa aleg intre piranha si ciclide...o sa mai citesc pe forum si poate ma hotarasc...dar cred ca optez pt ciclide...sunt mai frumoase...colorate...cateva sugestii despre ele mi ar fii de mare ajutor....nu prea stiu multe de ele...am avut pana acu numa pesti "normali":)....astea fiind zise ma bucur sa ma aflu printre voi si sper catre o colaborare cat mai buna cu toti membrii ...poze o sa pun in curand...

0749.650.678

Re: sal..prezentare eu si acvariu

salut si bine ai venit!....in doar 70 de litrii ai atatia pesti???...si de dimensiunile alea????

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

3

Re: sal..prezentare eu si acvariu

lucian A scris:

sal si bine v am gasit...sa ma prezint...lucian din bucuresti..lacul tei..25 ani...de 6 ani am un acvariu de 70 l...cu cativa monstri in el...printre care 2 carasi telescopici (peste20 cm) un guram,un scalar,un xifo, un corydoras, un somnic de balta (l am prins la peste ,era ff mic..si mi a parut rau de el) un sanitar imens de geam(nu mi vine numele in gand)...in scurt tp o sa fac rost de un nou acvariu de aprox 300 l...nu stiu ink cu ce o sa l populez...vreau sa aleg intre piranha si ciclide...o sa mai citesc pe forum si poate ma hotarasc...dar cred ca optez pt ciclide...sunt mai frumoase...colorate...cateva sugestii despre ele mi ar fii de mare ajutor....nu prea stiu multe de ele...am avut pana acu numa pesti "normali":)....astea fiind zise ma bucur sa ma aflu printre voi si sper catre o colaborare cat mai buna cu toti membrii ...poze o sa pun in curand...

Ai facut bine ca ai venit printre noi, deocamdata te numeri printre cei care isi chinuie animalele de companie, fara sa stie c-o fac. Citeste cit poti de mult acest forum, insista pe informatiile de care ai nevoie si pune in practica tot ce crezi ca ti potriveste. Scuze pentru aproximativa duritate cu care te-am intimpinat, cu timpul iti vei da seama ca am dreptate. Te rog sa precizezi ce fel de ciclide intentionezi sa ai in acvariu! Ia-o ca pe o rugaminte, deocamdata nu posta nicio poza, fa-o atunci cind crezi ca te incadrezi cit de cit in regulile de baza ale acvaristicii! Succes! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: sal..prezentare eu si acvariu

dap...stiu ca sunt cam multi pesti in acvariu...dar mna...i am cumparat demult...cand nu stiam cat de mari se fac...si acu...imi pare rau de ei sa i dau..ne intelegem bine:)))

in noul acvariu...vreau pesti colorati si agresivi...care sa faca ceva atmosfera prin acvariu...cateva sugestii nu mi ar strica

ps:va multumesc pt gazduire!!!!

0749.650.678

5 Editat de Baracuda (2010-11-05 19:48)

Re: sal..prezentare eu si acvariu

lucian A scris:

dap...stiu ca sunt cam multi pesti in acvariu...dar mna...i am cumparat demult...cand nu stiam cat de mari se fac...si acu...imi pare rau de ei sa i dau..ne intelegem bine:)))

in noul acvariu...vreau pesti colorati si agresivi...care sa faca ceva atmosfera prin acvariu...cateva sugestii nu mi ar strica

ps:va multumesc pt gazduire!!!!

Red Belly Piranha

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: sal..prezentare eu si acvariu

bradraqua A scris:
lucian A scris:

dap...stiu ca sunt cam multi pesti in acvariu...dar mna...i am cumparat demult...cand nu stiam cat de mari se fac...si acu...imi pare rau de ei sa i dau..ne intelegem bine:)))

in noul acvariu...vreau pesti colorati si agresivi...care sa faca ceva atmosfera prin acvariu...cateva sugestii nu mi ar strica

ps:va multumesc pt gazduire!!!!

Red Belly Piranha

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: sal..prezentare eu si acvariu

Bun venit printre noi. :noroc

8

Re: sal..prezentare eu si acvariu

Bine ai venit! smile

Radu (Bradraqua) a fost cel care a spus lucrurilor pe nume, asa cum trebuie.
Este omul a caror sfaturi nu dau gres.
Asa ca mare atentie, citeste tot ce scrie fiindca vei avea mult de castigat.


Multa sanatate si bucurii sa ai, si iti doresc, ca acel acvariu urias sa se concretizeze cat mai repede. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: sal..prezentare eu si acvariu

ma gandeam...mi a zis cineva...sa mi impart acvariu....o sa aibe cam 130 cm lungime...si ma gandeam sa l impart 100+30...sau 110+20....acu..intreb si eu...la 2 piranha cam cati litri le trebuie???ca as vrea totusi sa am si unu sau 2 piranha..sau red parrot(depinde ce gasesc sa cumpar) si restu ciclide africane

0749.650.678

10 Editat de Baracuda (2010-11-08 14:26)

Re: sal..prezentare eu si acvariu

lucian A scris:

ma gandeam...mi a zis cineva...sa mi impart acvariu....o sa aibe cam 130 cm lungime...si ma gandeam sa l impart 100+30...sau 110+20....acu..intreb si eu...la 2 piranha cam cati litri le trebuie???ca as vrea totusi sa am si unu sau 2 piranha..sau red parrot(depinde ce gasesc sa cumpar) si restu ciclide africane

Abandoneaza ideea cu impartitul acvariului!!! Despre Piranha citeste pe net, sunt mii de pagini!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: sal..prezentare eu si acvariu

lucian A scris:

imi pare rau de ei sa i dau..ne intelegem bine:)))

in mod cert va intelegeti bine, tu ii chinui, ei se lupta sa supravietuiasca.. ce ai tu acolo se numeste acvariu lagar aproape.. dar daca va intelege-ti bine, nu mai conteaza..

ia-ti gandul de la piranha, sunt pesti de card, minim 6-8 bucati si acvariu 600-800l..
sunt niste pesti care fac enorm de multa mizerie si nici nu o sa vezi agresivitate deoarece sunt pesti timizi.. lasa ce ai vazut in filme..

cand ai atata informatie la dispozitie, de ce nu citeste, astfel ti-ai da seama singur de ce vrei..

nu ai spus ce se va intampla cu actualii pestii, cand iti vei aduce noul acvariu, banuiesc ca nu o sa ii muti acolo, ca doar nu o sa cresti ciclide sau pirania cu carasi.. deci banuiesc ca vor ramane tot in cel de 70, nu? :fmad

vrei pesti colorati si agresivi, pe mine asta ma duce cu gandul la caini de lupta.. ori tu asta vrei in acvariu?? in acvariu pestii trebuiesc alesi dupa compatibilitati nu dupa agresivitate si spectacol..

12

Re: sal..prezentare eu si acvariu

merlin21 A scris:
lucian A scris:

imi pare rau de ei sa i dau..ne intelegem bine:)))

in mod cert va intelegeti bine, tu ii chinui, ei se lupta sa supravietuiasca.. ce ai tu acolo se numeste acvariu lagar aproape.. dar daca va intelege-ti bine, nu mai conteaza..

ia-ti gandul de la piranha, sunt pesti de card, minim 6-8 bucati si acvariu 600-800l..
sunt niste pesti care fac enorm de multa mizerie si nici nu o sa vezi agresivitate deoarece sunt pesti timizi.. lasa ce ai vazut in filme..

cand ai atata informatie la dispozitie, de ce nu citeste, astfel ti-ai da seama singur de ce vrei..

nu ai spus ce se va intampla cu actualii pestii, cand iti vei aduce noul acvariu, banuiesc ca nu o sa ii muti acolo, ca doar nu o sa cresti ciclide sau pirania cu carasi.. deci banuiesc ca vor ramane tot in cel de 70, nu? :fmad

vrei pesti colorati si agresivi, pe mine asta ma duce cu gandul la caini de lupta.. ori tu asta vrei in acvariu?? in acvariu pestii trebuiesc alesi dupa compatibilitati nu dupa agresivitate si spectacol..


mda...mersi mult de informatii...raman la ciclide africane malawi...am vazut ca se gasesc cat de cat mai usor de cumparat....o sa mai citesc despre ele..care cum sunt compatibile..sa nu fac vreo boacana smile).ca am auzit fel si fel de chestii despre ele...ba ca nu sunt pretentioase..merg oricum...ba ca sunt mai greu de tinut in acvariu ca daca e una mai cu motz le fugareste pe celelalte..mna..pana imi vine acvariu am tp sa ma documentez cum trebuie....renunt la piranha si impartit acvariu...pestii care ii am acu ii donez unor prieteni...cu acvarii mai mari....o sa le fie mai bine...multumesc inca o data pt sfaturile date....renunt momentan la ideea din copilarie cu piranha:)

0749.650.678

13

Re: sal..prezentare eu si acvariu

revin cu inca o intrebare pt noul meu acvariu...are capacitatea de 290 L....vreau si eu o parere pt lipit sticla....daca stiti sa mi recomandati un silicon fff bun care sa reziste in tp...si cam pe unde il gasesc sa l cumpar

0749.650.678

14 Editat de sTTTk (2010-11-23 14:10)

Re: sal..prezentare eu si acvariu

silicon dow corning, incearca la pepika.

Multi vad, putini cunosc !

15

Re: sal..prezentare eu si acvariu

n am gasit decat ceresit cs23...sper sa fie bun..asa mi au recomandat cei de la bricostore...stie cineva cv despre el???in cateva zile e gata acvariu de 300 l,,,,am scapat de pestii mari...am inceput sa strang cateva ciclide...sper sa iasa frumos ce am in plan;))

0749.650.678

16

Re: sal..prezentare eu si acvariu

si cu pestii vechi ce ai facut?

17

Re: sal..prezentare eu si acvariu

au plecat spre acvarii mai mari...mai am doar un gouram si sanitari...

0749.650.678