1

Subiect: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Salutare tuturor.
M-am gandit sa pun in acvariu 2 sanitari, 2 ventuze, 2 melci, 2-3 creveti, 4-5 guppy, 4-5 xipho, 4-5 neoni si 2 betta credeti ca ar fi mult in 110l de apa? Sau pot pune mai multi guppy? (acvariul e de 140l dar tinand cont de vreo 5 cm substrat+pietris si alti 5 cm sus raman cam 110l apa).

Ar fi compatibili toti acesti pesti?

never say never

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

sa zicem ca nu ar fi daca o sa schimbi ancistrusii (presupunand ca la ei le spui ventuze) cand cresc mari si sa elimini din ecuatie betta.
cat despre creveti parerea mea e ca o sa devina cina pentru cineva. cel mai probabil xipho.
si daca la sanitari te referi la cory si nu hoplo. ar fi mai bine sa dai numele pestilor de acum incolo.
bun. acum ca sfat neoni o duc cel mai bine in grup. adica >6. deci ori iei mai multi si renunti la o specie de acolo ori nu iei deloc.

3

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Daca as pune numai guppy xipho si neoni..+2 cory cam cati as putea pune de fiecare ?

never say never

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Poti pune atatia pesti incat sa se poata misca! Oricat de multi. Conditia este ca apa sa fie curata si bine filtrata.
Nu numarul pestilor ii face sa se simta bine intr-un acvariu ci calitatea apei!

cm peste/l apa/zi/suprafata luciu apa/....sunt bla-bla-uri. Curatenia si calitatea apei sunt factorii importanti!

P.S.?!
Intr-o crescatorie crescatorul calculeaza L de apa in functie de lungimea pestilor (exprimata in cm)...?

5

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

pai la asta ma refeream.. daca sunt multi.. mai greu de intretinut.. vroiam sa stiu un numar aproximativ in asa fel incat sa se simta si ei lejer si sa intretin si eu mai lejer acvariul

never say never

6

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

ciprian01 A scris:

Poti pune atatia pesti incat sa se poata misca! Oricat de multi. Conditia este ca apa sa fie curata si bine filtrata.
Nu numarul pestilor ii face sa se simta bine intr-un acvariu ci calitatea apei!

cm peste/l apa/zi/suprafata luciu apa/....sunt bla-bla-uri. Curatenia si calitatea apei sunt factorii importanti!

P.S.?!
Intr-o crescatorie crescatorul calculeaza L de apa in functie de lungimea pestilor (exprimata in cm)...?

:apl

7

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

deci ar veni cam 110:6cm(cam cat are un peste in medie)= cam 18-20 pesti total

never say never

8

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

kanabyss A scris:

pai la asta ma refeream.. daca sunt multi.. mai greu de intretinut.. vroiam sa stiu un numar aproximativ in asa fel incat sa se simta si ei lejer si sa intretin si eu mai lejer acvariul

10 guppy, 20 neoni, creveti intre 10 si 50
daca ai creveti nu ai nevoie de sanitari sau de melci care pot minca plantele
daca mergi pe combinatia asta nu vei regreta
sau incearca neoni, creveti si microrasbora (galaxi)

9

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Is frumosi si microrasbora dar nu cred ca gasesc la petshop in Piatra Neamt. Si la guppy nu renunt (imi plac cel mai mult) o sa incerc 7 guppy 7 neoni 7 xipho. La partea de
"curatatori" o sa ma mai gandesc.. dar cory mananca plantele?

never say never

10

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

nu

11

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

ok. multumesc de sfaturi  :fok

never say never

12 Editat de A. Normal (2010-11-07 20:48)

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Daca dupa cele discutate pina acum, interventia mea nu pare deplasata, ti-as putea propune in primul rind, schimbarea numelui topicului in "ce pesti ....", iar in al doi-lea sugestia de a pune in acel acvaroi DOAR o singura specie de pesti (hai fie, 2, in care a dou-a specie sa fie reprezentata de 2-4 corydoras) ?

TOTUSI, combinatia vivipari - neoni, desi este una foarte des intilnita, NU este una "fericita"

Zici ca iti plac guppy. Daca in acel acvariu nu exista un "regulator de inmultire" in scurt timp acel acvariu va deveni suprapopulat.

Vrei sa il suprapopulezi controlat, baga 100-150 de neoni si acel acvariu iti va parea mic.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

13

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

A. Normal A scris:

Daca dupa cele discutate pina acum, interventia mea nu pare deplasata, ti-as putea propune in primul rind, schimbarea numelui topicului in "ce pestii ....", iar in al doi-lea sugestia de a pune in acel acvaroi DOAR o singura specie de pesti (hai fie, 2, in care a dou-a specie sa fie reprezentata de 2-4 corydoras) ?

TOTUSI, combinatia vivipari - neoni, desi este una foarte des intilnita, NU este una "fericita"

Zici ca iti plac guppy. Daca in acel acvariu nu exista un "regulator de inmultire" in scurt timp acel acvariu va deveni suprapopulat.

Vrei sa il suprapopulezi controlat, baga 100-150 de neoni si acel acvariu iti va parea mic.

se vede ca ai citit doar printre randuri. omul a inceput cu intrebarea cati si pe urma a ajuns si la ce. nu poti sa mentii strict doar un subiect. si de ce doar o specie ? de ce nu e bine guppy xipho molly? si stai linistit ca nu se inmultesc excesiv pentru ca devin hrana avand in vedere dimensiunile acvariului. cat despre suprapopulare iar ai citit printre randuri. mai citeste odata ce a scris ciprian.

14

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Sper sa nu se considere intrare in polemica, dar, in 110 l se pot pune si 2 oscari. Nu spun ca s-ar simti si bine, cind vor ajunge la maturitate, dar ..... se pot pune wink
Te asigur ca am citit cit se poate de bine ce a scris, si tocmai pemtru ca intuiesc directia in care cu usurinta o poate lua acel acvariu (sa-i zicem din prosteasca experienta) am propus (el ramane sa hotarasca daca imi va urma sfatul sau nu) combinatia gupy(only)/corydoras sau NUMAI neoni. Daca mai pui la socoteala si faptul ca necesitatile de pH ale guppylor si a neonilor difera putin (desi combinatia este destul de des intilnita) poate o sa imi dai dreptate.
Oricum, ma asteptam la obiectii sugestii si sesizari  din partea initiatorului topicului wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

15 Editat de kanabyss (2010-11-07 22:47)

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Am cumparat azi 3 guppy, 3 moly si 1 sanitar. moly deja i-am expediat la cineva care are moly in acvariu deoarece deja dupa 10min un moly fugea dupa toti gupy sa le manance coada. O combinatie de scalari cu xipho ce ziceti?

http://www.petco.com/assets/livefish/freshwaterchart.html
Vad ca sunt compatibili.

never say never

16

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

kanabyss A scris:

O combinatie de sclari cu xipho ce ziceti?

SUPERBA! Scalarii iti vor fi etern recunoscatori, mai ales cind vor fata xifo!

Se pare ca sfaturile directe nu sunt acceptate, sa vedem ce  rezultate obtinem cu psihologie inversa wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

17

Re: Cati pesti pot pune in 110l apa?

Nu cumpara pesti la impuls. Gandeste-te inainte ce vrei, consulta internetul, hotaraste-te,  si apoi mergi si cumpara ce ti-ai propus.