Subiect: inca o intrebare despre RCS

am o groaza de creveti red cherry, ii am de aproape 2 ani si se tin foarte bine, inca se inmultesc calumea si am avut grija sa aduc si creveti straini. Faza este urmatoarea: crevetii mei sunt rosii dar nu chiar asa rosii... ce le pot face sa ii inrosesc (exceptand legumele bogate in caroten si spirulina care fac parte din dieta lor de ceva vreme?)
Adica de ce ca in poza 3 si nu ca in pozele 1 si 2?

Gott mit uns!

2

Re: inca o intrebare despre RCS

Buna smile

Daca le dai si mancare speciala pentru creveti care sa contina axantina (e corect axantina  :omfg ?) le-ai dat tot. Ah, daca poti sa-ti faci rost si de frunze de catappa (migdal) ar fi super ok. Ceea ce mi-ai aratat tu in poze cred ca-s colorate artificial sau sa traiasca programele de modificat fotografii. Inca n-am vazut red cherry cu acea culoare.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: inca o intrebare despre RCS

multumesc pentru lamurire, mancare speciala le dau (hicari crab cuisine), sper totusi sa ii fac mai rosii prin selectie.  :apl

Gott mit uns!

4

Re: inca o intrebare despre RCS

ce incerci tu sa faci, se numeste colorare articiala, daca vrei sa obti culori frumoase, dar in mod natural, inca de la nastere, e ceva de munca.
trebuie sa faci selectii si prin inmultiri si apoi iar selectii vei reusi sa obti creveti mai colorati, poate chiar sakura..
dupa cativa ani, daca te ti de treaba poti obtine chiar exemplare de red fire..
daca vrei ceva simplu si usor, poti face cum zicea axa, sau un nisip negru sau f inchis si un neon potrivit.

Re: inca o intrebare despre RCS

Ms,

Gott mit uns!