1 Editat de elisza (2010-11-09 00:02)

Subiect: Bine v-am gasit!

Sunt Elisza, locuiesc in Bucuresti si momentan am un acvariu  mic de 25 de litrii, dar de curand m-am hotarat sa-mi mut pestisorii in ceva putin mai maricel- 60 de lirii.
Pestisorii mei: un betta mascul, doua zebrute roz, o molly cu ochi negrii, doi khuli si un sanitar.
Pot spune ca sunt incepatoare... Cand am luat acvariu nu m-am gandit la capac, substrat si alte de genu, de aceea vreau sa-mi i-au alt acvariu si sa-l incep din nou, dupa ce am vazut cum este 'inceputul'. Am avut plante, dar fara substrat a trebuit sa le dau.Ca ornament am folosit bambusi pusi in vaze transparente, dar chinchilla a mancat frunzele care ieseau din acvariu si am renuntat. Singurul ornament care il mai am este o piatra de decor. Poze voi pune maine. smile
Bine v-am gasit! :hug  :flove

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

2

Re: Bine v-am gasit!

Bine ai venit! :sok

3

Re: Bine v-am gasit!

Plante , substrat pentru plante , iluminat si ceva poze ?
Si nu in ultimul rand " Bine Ai Venit " printre noi

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: Bine v-am gasit!

bine ai venit printre noi!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

5

Re: Bine v-am gasit!

bine ai venit
nu stiu de ce dar cred ca ai gusturi fine (poza din avatar)
sunt sigur ca vei face ceva frumos  :fok

6

Re: Bine v-am gasit!

Sunt la aret plastice si sper sa va placa noul acvariu. smile Pe acesta nu am pus mult accent.

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

7

Re: Bine v-am gasit!

bine ai venit si masculul de betta nu se cam agreaza cu zebra.

8

Re: Bine v-am gasit!

La inceput, pana cand zebrutele au invatat regulile :bf

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

9

Re: Bine v-am gasit!

zebrele sant rapide cea ce lui betta nui place deloc

10

Re: Bine v-am gasit!

Ce as putea modifica pentru noul acvariu? As vrea sa pastrez betta.

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

11

Re: Bine v-am gasit!

cel mai bine betta sta singur 8 L apa si cateva plante  wink

Re: Bine v-am gasit!

Zebrele si sanitarii(cory) sunt pesti de grup trebuie sa stea mai multi.Ape limpezi.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

13

Re: Bine v-am gasit!

Bine ai venit! smile

Si eu vreau sa vad niste poze.

Ai luat deja acvariul de 60l, sau urmeaza?
Atunci, o idee ar fi ca Betta sa ramana singur (Rege in regatul lui) in cel de 25, iar cel nou, de 60l sa-l amenajezi dupa un anumit tip de biotop.

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: Bine v-am gasit!

Urmeaza sa-l iau pe cel de 60, iar pentru betta am gasit un bol de 19 litrii:). Sper sa-i placa.

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

15

Re: Bine v-am gasit!

Tinand cont de semnatura ta imi permit sa-ti spun direct: Uita bolul!
Bolul nu este un acvariu (casuta) pentru niciun fel de pestisor!

Pestii au o linie laterala, care este de fapt un organ.
Cu acest organ ei simt vibratiile transmise in apa.
Datorita, faptului ca ei se misca in acea apa din bol, tot timpul isi vor primi inapoi propriile vibratii.
De aici rezulta un pestisor stresat, cu un sistem imunitar slabit care in scurt timp va pierde lupta cu .. viata.

Nu da banii pe acel bol, mai bine cumpara o veioza pentru acvariul de 25l, si tine-l acolo.

Aceste lucruri, ti le spun din suflet, nu vreau sa te superi, tocmai fiindca imi place foarte mult semnatura ta, o apreciez si sunt intru totul de acord cu ea.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16

Re: Bine v-am gasit!

Nu am de ce sa ma supar:). Pentru betta am si un acvariu de 20 de litrii pe care il voi amenaja foarte fain numai pentru el. Accept orice parere. Nu am experienta si 'cineva' trebuie sa ma ajute si va multumesc.:)

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

17

Re: Bine v-am gasit!

Ma bucur ca mesajul meu a fost inteles asa cum trebuie.. smile

In 20 litri Betta va avea un regat....:)
Una dintre plantele pe care a iubit-o Stelica al meu, a fost Cabomba.
Dormea in ea, se camufla in ea... ataca de pe ramurile ei... pur si simplu o iubea.

Ca si sfat: Pentru betta e bine de avut in casa frunze de Migdal Indian, fiind cel mai cunoscute dupa denumiri ca si: Indian Almond Leaf, Cattapa Leaf sau Ketapang Leaf.
La magazinul online nevertebrate.ro de obicei se gasesc de vanzare.

Aceste frunze puse in apa, ii vor da apei tente maronii.
Se spune ca in Thailanda in orezariile pe unde traiesc ei in mediul natural, cad in apa frunze din sus numitul copac.
Taninul si substantele eliberate in apa, le reduce stresul, ii va ajuta sa-si refaca sistemul imunitar, si se vor adapta mult mai repede la schimbarile de mediu (cum ar fi un acvariu nou).

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: Bine v-am gasit!

Crezi ca daca ii voi cumpara si o femela se vor intelege in acvariul de 20 de litrii? Acum incep sa caut frunzele si planta de acvariu:).

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

19 Editat de Lucia (2010-11-11 18:23)

Re: Bine v-am gasit!

elisza A scris:

Crezi ca daca ii voi cumpara si o femela se vor intelege in acvariul de 20 de litrii? Acum incep sa caut frunzele si planta de acvariu:).

smile

Nu-i musai sa iei fix Cabomba. Poti sa iei si altfel de plante: de exemplu, o planta frumusica si putin pretentioasa este Anubiasul.
(A fost un moment de ... cum sa spun.. aducere aminte...)

Cat despre faptul de a pune o femela langa el... nu se recomanda, decat strict in perioada impercherii.
Altfel masculul o va urmari si o va bate pana cand o va omori.
Nu cred ca ai vrea sa vezi asa ceva...
Mai bine lasa-l singur, si rasfata-l pt. ca oricum e un egoist... smile

L.E. De asemenea am gasit pe net ca de exemplu Java Moss, se poate pune intr-un acvariu cu betta, sau Ceratophyllum demersum. Sau alte plante naturale pe care le poti gasi si aici pe forum la sectiunea vanzari, sau in pet shop-uri. Mare atentie, daca ai putin timp, inainte sa dai banii pe plantuta, cauta sa vezi de ce conditii are nevoie. Macar de temperatura si iluminat. Fiindca intre plantutele astea din acvarii... sunt destul de multe mironosite pretentioase..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.