1 Editat de visiniu (2010-11-09 22:09)

Subiect: salutare

George... 35 de ani, bugetar
Detin 3 acvarii :
1. 60 l, vivipari, neoni si o gasca de 4 tetrazone
2. 54 l, endleri (hibrizi)
3. o "cresa" de 25 l, pui vivipari
Ca majoritatea dintre voi, am avut un 25 l in copilarie... de cateva luni am redescoperit pasiunea... si mi-am spus "WOW, parca nu era asa cand eram mic". Tin minte ca atunci luam plante din balti si le puneam in acvariu si rezistau (si ele si pestii)...

Si am si o intrebare... in cel cu endleri sau in cel cu pui de vivipari, pot pune si creveti RCS ?

2

Re: salutare

Salut ! sa vina si pozele!
"gasca de 4 tetrazone " trebuie marita la minim 6 ! :sok

3

Re: salutare

O sa vina curand si pozele, promit... in ceea ce priveste gasca de tetrazone, nu stiu ce sa zic. Spre binele celorlalti locatari ai acvariului (ceva mai pasnici  tongue  ), ma gandeam sa o inlocuiesc cu platy...

Re: salutare

in mod cert fa ceva cu ceilalti!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

5

Re: salutare

remus242004 A scris:

in mod cert fa ceva cu ceilalti!!!!

Adica... sa pastrez tetrazonele si sa fac ceva cu ceilalti?

Re: salutare

depinde pe care-i vrei!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

7

Re: salutare

remus242004 A scris:

depinde pe care-i vrei!!

Sincer, eu ma gandeam sa pastrez viviparii si pt tetrazone sa gasesc un alt camin... nu ca nu mi-ar place, dar cam fac ravagii printre plante desi nu sunt multe, inca  smile

8

Re: salutare

visiniu A scris:
remus242004 A scris:

depinde pe care-i vrei!!

Sincer, eu ma gandeam sa pastrez viviparii si pt tetrazone sa gasesc un alt camin... nu ca nu mi-ar place, dar cam fac ravagii printre plante desi nu sunt multe, inca  smile

Barbus tetrazona e cam virulent. Buna alegere smile.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

9 Editat de visiniu (2010-11-09 22:12)

Re: salutare

Axa_io A scris:
visiniu A scris:
remus242004 A scris:

depinde pe care-i vrei!!

Sincer, eu ma gandeam sa pastrez viviparii si pt tetrazone sa gasesc un alt camin... nu ca nu mi-ar place, dar cam fac ravagii printre plante desi nu sunt multe, inca  smile

Barbus tetrazona e cam virulent. Buna alegere smile.


A propos de violenta in acvariu (  smile  )... Mai sus, in deschiderea topicului, am o intrebare la care mi-ar place sa gasesc raspuns... Nu de alta, dar nu vreau sa gresesc smile

10

Re: salutare

Da, poti sa pui si in cel cu endlerii (cel mai indicat) si in celalalt. Vei vedea mai greu puiuti de la CRS fiindca vor fi pradati dar daca ai acvariul plantat in proportie de 60-70% ai sanse sa vezi si pui de creveti.
Sincer te-as sfatui sa faci pentru creveti un acvariu dedicat lor si-ti vor da satisfactii mari.
Bafta smile.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

11

Re: salutare

Axa_io A scris:

Da, poti sa pui si in cel cu endlerii (cel mai indicat) si in celalalt. Vei vedea mai greu puiuti de la CRS fiindca vor fi pradati dar daca ai acvariul plantat in proportie de 60-70% ai sanse sa vezi si pui de creveti.
Sincer te-as sfatui sa faci pentru creveti un acvariu dedicat lor si-ti vor da satisfactii mari.
Bafta smile.


Multumesc mult !  :noroc

12 Editat de visiniu (2010-11-10 15:28)

Re: salutare

Si cum promisiunea este promisiune, sa facem prezentarile :

Cresa de vivipari...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZjjL-9v53UY[/youtube]


si

cel de 60 l, la care mai am mult de munca smile



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YK8v0Ntsfe4[/youtube]

13 Editat de orly (2010-11-10 23:38)

Re: salutare

In primul rand Bine ai venit .
Referitor la intrebarea ta eu din propria-mi experienta recomand :
Endleri cu RCS cu toate ca si Endlerul este tot o specie vivipara  :-
Dar Xipho daca nu ma insel sunt cam mancaciosi si abia asteapta niste delicatese de RCS :smoke
Cu tetrazonele vei avea un esec total in privinta RCS

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: salutare

Salutare, ma numesc Paul, am 38 de ani si sunt din Cluj-Napoca.
Am un acavriu 105l, cu 8 tetrazona tiger, 5 xifo, 3 conconius si un corydoras. plantele nu le cunosc decat Caomba Aquatica. Sunt incepator in acest domeniu, dar ma pasioneaza pe zi ce trece tot mai mult.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

15

Re: salutare

Paul Hencz A scris:

Salutare, ma numesc Paul, am 38 de ani si sunt din Cluj-Napoca.
Am un acavriu 105l, cu 8 tetrazona tiger, 5 xifo, 3 conconius si un corydoras. plantele nu le cunosc decat Caomba Aquatica. Sunt incepator in acest domeniu, dar ma pasioneaza pe zi ce trece tot mai mult.

Salut Paul si bine ai venit!
Din pacate ai inceput cu stangul, incearca sa-ti creezi propriul topic cu prezentarea acvariului tau. Cer scuze colegului pentru poluare, in numele amandorura.
Sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16 Editat de Andi66 (2010-11-11 00:57)

Re: salutare

Salut George si bine ai venit !
Frumoase acvariile, dar e loc si de mai bine. Desigur poti pune RCS, dar eu te sfatuiesc s-o faci doar in cel cu Endleri. Sper ca te vei simti bine in aceasta comunitate si vei invata multe lucruri folositoare. Am sa urmaresc evolutiile viitoare. Pana atunci ape limpezi si sa auzim numai de bine!  :sok

PS: Imi pare rau ca ti-am poluat topicul, dar nu m-am putut abtine sa nu-i atrag atentia colegului....care din neglijenta a postat prezentarea aici. Inca o data scuze.  ^:)^

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

17

Re: salutare

Andi66 A scris:

Salut George si bine ai venit !
Frumoase acvariile, dar e loc si de mai bine. Desigur poti pune RCS, dar eu te sfatuiesc s-o faci doar in cel cu Endleri. Sper ca te vei simti bine in aceasta comunitate si vei invata multe lucruri folositoare. Am sa urmaresc evolutiile viitoare. Pana atunci ape limpezi si sa auzim numai de bine!  :sok

PS: Imi pare rau ca ti-am poluat topicul, dar nu m-am putut abtine sa nu-i atrag atentia colegului....care din neglijenta a postat prezentarea aici. Inca o data scuze.  ^:)^


Multumesc mult... deci merg rcs cu endleri ? Rcs ma gandeam sa pun in "cresa" si in cel cu endleri, clar nu in cel cu tetrazone... nu imi doresc sa asist la un macel. smile
Sunt sigur ca Paul si-a prezentat din neatentie acvariul aici... dar e ok, se scuza. smile

18 Editat de visiniu (2010-11-11 02:33)

Re: salutare

Multumesc, Orly... rcs intentionez sa pun doar cu endleri+neoni si in acvariul cu pui de vivipari.
Si, bineinteles, sa plantez mai bine acele acvarii.
Din pacate nu am avut timp sa postez imagini si din acvariul cu endleri si neoni... dar o voi face.

19

Re: salutare

Ramasesem oarecum dator... cu poze cu cel de al 3-lea acvariu (neoni si endleri). Si cum datoria este datorie, iata poze  smile

20 Editat de visiniu (2010-11-16 23:49)

Re: salutare

smile Scuze, am incarcat aceeasi poza de 2 ori