Subiect: Salutari din pitesti

Salutare tuturor.Ma numesc Valentin si sunt din Pitesti.
De curand mi-am cumparat un acvariu Eheim Aquapro 100 de 180 litri
Filtru intern eheim 2212.
2 neoane T8 de 30 W. 1 daylight + 1 Flora
Ca si pesti:
2 carasei aurii
9 molly
3 hasemania
4 ancistrusi
4 sanitari
8 neoni
5 melci Pomaceea
Astazi ma gandesc sa0mi mai cumpar un scalar

2 Editat de sTTTk (2010-11-10 17:45)

Re: Salutari din pitesti

Bine ai venit gargamel  :bf
Ca sfat personal : nu amesteca pestii ca faci ciorba, de exemplu : carasii merg doar cu sanitarii; scalarii merg cu neoni si sanitarii; si NU carasi-scalari-neoni deoarece : carasii mananca neonii si scalarii ciupesc aripioarele carasilor wink + alte multe cazuri.
Te salut si ai grija sa nu aglomerezi acvariul, sau sa ti specii de pesti incompatibile :pls
... cu scuzele de rigoare am uitat sa mentionez exact ce a punctat si Cezara : un acvariu foarte curat si frumos, din propria experienta : cu o hrana adecvata si o apa curata or sa iti creasca carasii cat niste ''mici vacute''  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

3 Editat de Cezara (2010-11-10 17:40)

Re: Salutari din pitesti

Bine ai venit printre noi! Acvariul tau, asa cum se prezinta in primele poze, ma duce cu gandul la o reclama la apa, sau vre`un sistem de purificare. E curatel, aerisit. Mai ai mult de lucru, si sa fie bine gandit pana sa`l executi, pentru ca, caraseii sunt superbi, dar au hachitele lor in ceea ce priveste decorul. Numai bine, si ai grija la ce a mentionat mai sus colegul :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Salutari din pitesti

Apa este inca curata deoarece nu e foarte populat.Mi-as cumpara numai 1 scalar.am vazut unul atat de dragut zici ca-i dresat.e la un petshop..daca mergi cu degetul pe acvariu se plimba dupa degetul tau.si are aja o fata nostima

5

Re: Salutari din pitesti

Daca fiecare din noi am popula acvariile cu tot ce ne place, doamne dumnezeule. Trebuie sa intelegi, foarte clar, ca scalarii si carasii si doua specii total incompatibile. Chiar daca ai mai vazut, sau auzit ca cineva ii tine impreuna nu e ok. Carasei sunt pesti pasnici, cu cele mai blande ganduri, pe cand scalarii au o agresivitate destul de ridicata si sunt teritoriali. Oricat de nostimi, frumos colorati sau simpatici ar fi, nu face greseala de a amesteca specii care nu au ce cauta impreuna. Ai intrat pe acest forum sa iti imbogatesti cunostiinte, atunci asculta cand ti se explica ceva, nimeni nu o face cu rea-vointa.

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Salutari din pitesti

Salut si bine ai venit , sfaturi legate de acvaristica nu stiu cat sunt in masura sa dau insa daca  vad eu  bine in poza  numarul doi mobilierul tau este curbat   ceea ce ma duce cu gandul ca nu face fata greutati acvariului , asa ca daca  am observat eu corect,  ia masuri pentru ca altfel sigur o sa ai surprize neplacute
Ape limpezi tuturor :noroc

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

7 Editat de gargamel85 (2010-11-10 18:33)

Re: Salutari din pitesti

chiar ma facusi curios in legatura cu mobilierul..cum ajung acasa ma uit mai atent si mai adaug 2-3 poze..am mobilierul si este mai mic decat lungimea acvariului..aja ca am luat un blat de pal mai gros..sa fie cat diametrul acvariului

8 Editat de Baracuda (2010-11-12 13:23)

Re: Salutari din pitesti

Pe linga observatiile colegilor vreau sa-ti spun ca, incompatibilitatea pestilor tai exista in primul rind din cauza parametrilor apei, foarte diferiti pentru grupele de pesti si mai ales in cazul in care vrei sa cumperi si un scalar. Din pacate, faci acceasi greseala ca mai toti incepatorii: la sfaturile primite, replicile sunt total in contradictie, ceea ce nu te ajuta sa progresezi. La urma urmelor indicatiile noastre nu au valoare de "veto", ci doar de vot consultativ, tu vei face ce vrei. Te rog sa ne spui la ce pesti vei ramine, sa putem face si restul observatiilor care se impun. Deocamdata parerea mea este ca filtrarea este insuficienta, plantele sunt asezate neinspirat si numarul pestilor este la limita superioara admisa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari din pitesti

poi sincer nu vreau sa renunt la nici unul..ii am de ceva timp si nu as renunta la nici unul

10

Re: Salutari din pitesti

gargamel85 A scris:

poi sincer nu vreau sa renunt la nici unul..ii am de ceva timp si nu as renunta la nici unul

Nu te obliga nimeni sa faci ceva impotriva vointei tale, cu atit mai putin pestisorii tai, nu au mijloacele necesare sa-si manifeste opozitia fata de deciziile tale. Oricum, in consecinta raspunsului tau, pe viitor, ma voi abtine in a-ti da sfaturi, o vor face cu siguranta alti colegi. Succes! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari din pitesti

mai am adaugat cateva poze..acum la inceput imi cam plac toti pestii..dar cat de curand o sa mai dau la prieteni deoarece cred ca au luat si ei boala asta

12

Re: Salutari din pitesti

Buna idee. Incepe prin a da acei carasi intr`un acvariu in care vor locui numai ei, sau eventual cu niste sanitari si...cam atat. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

13

Re: Salutari din pitesti

Salutare si bun venit gargamel
Ma bucur ca am mai gasit  si din Pitesti pasionati de acvaristica :noroc
Asculta sfaturile colegilor de forum pentru ca o sa ai ce invata.

14

Re: Salutari din pitesti

mihai2006 A scris:

Salutare si bun venit gargamel

   La colegul @gargamel85 scrie asa "Inregistrat: 10th Nov 2010" big_smile, adica este frumos ca-l saluti dar de 2 ani era inghetat topicul asta.