1

Subiect: Alte specii de creveti

A inmultit cineva alte specii de creveti,in afara de red cherry?Va rog sa-mi impartasiti si mie din experientele voastre!Intentionez sa cumpar si sa inmultesc si alta specie de creveti si nu stiu de care sa aleg.Voi ce ma sfatuiti?Care ar fii urmatoarea specie indicata ,pe care sa o creasca  o persoana care  a crescut si inmultit cu succes si fara nici un deces ,red cherry?  Multumiri anticipate! ^:)^

Grabeste-te incet.

2

Re: Alte specii de creveti

pai in primul rand, vezi mai intai ce specii gasesti de vanzare, sti vorba aia cu socoteala din targ si cu cea de acasa.
nu are rost sa iti spunem de unele specii pe care probabil nu o sa le gasesti.

3

Re: Alte specii de creveti

nevada A scris:

A inmultit cineva alte specii de creveti,in afara de red cherry?Va rog sa-mi impartasiti si mie din experientele voastre!Intentionez sa cumpar si sa inmultesc si alta specie de creveti si nu stiu de care sa aleg.Voi ce ma sfatuiti?Care ar fii urmatoarea specie indicata ,pe care sa o creasca  o persoana care  a crescut si inmultit cu succes si fara nici un deces ,red cherry?  Multumiri anticipate! ^:)^

tiger shrimp crestere si inmultire asemanatoare cu rcs  :fok

4

Re: Alte specii de creveti

merlin21 A scris:

pai in primul rand, vezi mai intai ce specii gasesti de vanzare, sti vorba aia cu socoteala din targ si cu cea de acasa.
nu are rost sa iti spunem de unele specii pe care probabil nu o sa le gasesti.

poate gasi la tine daca ai de vinzare sau vei avea  :fok

5

Re: Alte specii de creveti

exact ce ziceam, nu are rost sa citam de pe net, sau alte povesti atat timp cat omul nu va gasii sa cumpere.
ce ai tu in poza este un exemplar de red tiger care nu exista la noi in tara. nu este o specie f populara nici in afara iar pretul este oarecum prohibitiv, fiind mai mare decat al unui crs clasa a.
tot ce se gaseste la noi sunt exemplare low grade de tiger, care numai in urma unei muncii serioase de peste 2 ani vor ajunge sa aiba acelasi grade ca cel din poza..
sfatul meu, daca zici ca stapanesti bine red cherry, poti incerca cu multa documentare niste crs clasa b sau c.
dar sa sti ca nu este un hobby ieftin, iar compromisurile nu te vor ajuta deloc..

@pasi_une ai mei nu sunt de vanzare si nici nu vor prea curand.. cand va fi cazul voi pune eu un anunt.

6

Re: Alte specii de creveti

Intentionam sa comand din strainatate si de aceea va intrebam pe voi cei ce aveti mai multa experienta si cu alte specii in afara de red cherry, ce as putea sa comand.Nu vreau sa,sar acum la cea mai dificil de crescut,ci voiam sa o iau gradual.Ma gindeam la Neocaridina heteropoda var.yellowsau Neocaridina cf.zhangjiajiensis"Blue pearl" sau Neocaridina cf.zhangjiajinensis"wihte"(snowball).Am observat ca la noi nu se gasesc aproape deloc.Oricum va multumesc pentru raspunsuri. big_smile

Grabeste-te incet.

7

Re: Alte specii de creveti

Snowball gasesti si la noi daca esti cu adevarat interesat.
yellow am eu, adusi din afara, sunt ok, s-au adaptat, pana acum nu am vazut pui de la ei.

8 Editat de nevada (2010-11-13 20:57)

Re: Alte specii de creveti

Merlin21 ,ai PM. big_smile

Grabeste-te incet.

9 Editat de nevada (2011-03-21 12:13)

Re: Alte specii de creveti

Cu ajutorul si bunavointa unui coleg,caruia nu incetez sa-i multumesc,am achizitionat in urma cu ~2 luni 6 exemplare de tiger shrimp. Din acest efectiv de 2 baieti si 4 fete,am reusit sa obtin pina acum puii de la 2 crevetele.Nu sunt multi deoarece acesti tiger nu au pe burtica asa de multe oua ca red cherry,dar am ~ 30 pui de 3 respectiv 1,5 mm (s-au nascut la distanta de 2 sapt).
Intr-adevar nu sunt foarte pretentiosi,doar in privinta ph-ului.Am invatat din proprie experienta ca daca au ph-ul mai mare de 7, nu se inmultesc.In rest toate bune si frumoase in privinta lor.Atasez si o poza in care am prins tigrisoara cind era gravida.
Am o intrebare pt domnul Merlin si pt alti colegi in cazul in care imi pot raspunde din experientele proprii.
D-le Merlin,in semnatura aveti un acvariu cu yellow fire shrimp.Ati reusit sa obtineti pui de la ei? Sunt una si aceeasi specie cu Neocaridina Heteropoda var. yellow?  Multumesc!
Am intrebat acest lucru deoarece dorinta mea de a avea alte specii de creveti nu se opreste aici si am comandat din cluj 10 buc de Neocaridina Heteropoda var. yellow.inca nu au ajuns din cauza vremii dar vor ajunge in curind.

Grabeste-te incet.

10 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:49)

Re: Alte specii de creveti

:fmad

11

Re: Alte specii de creveti

Cam astea ar fii niste poze. neutral
din pacate sunt slabe din punct de vedere calitativ datorita aparatului slab pe care-l am.Exemplarele sunt cumparate de la Sebaka. smile

Grabeste-te incet.

12 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:49)

Re: Alte specii de creveti

:fmad

13 Editat de nevada (2011-03-22 02:05)

Re: Alte specii de creveti

Deocamdata sunt la strimtoare ca vreau sa-mi cumpar masina  big_smile
Oricum am sa incerc sa fac niste poze mai bune.Multumesc pt raspunsuri! ^:)^

Grabeste-te incet.

Re: Alte specii de creveti

Sper ca nu iti iei logan :pls

Satul de Romania !!!

15

Re: Alte specii de creveti

Nu Edison,nu-mi iau logan.Mi-am luat un citroen saxo, care merge si arata excelent big_smile

Grabeste-te incet.

16 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:39)

Re: Alte specii de creveti

:fmad

17

Re: Alte specii de creveti

Din pacate si spre exasperarea mea,nici un semn din partea lor sad

Grabeste-te incet.