61

Re: Se mai poate face ceva?

mi-am luat o chestie de aia de aspirat si am curatat tot fundul acvariului.. problema.. azi mi`a murit un peste (betta mascul) femela nu are nimic, o am de cand am bagat prima data pesti in acvariu.. pe cand masculul de o saptamana. de la ce oare sa fi murit?stres? era cam fugarit de femela..

never say never

62

Re: Se mai poate face ceva?

varsta?

63

Re: Se mai poate face ceva?

E si stresul o posibilitate. Nu degeaba toti crescatorii de betta ii tin singurei. Din cate am observat eu sunt mai linistiti/lenti, deci, cine stie, daca avea probleme cu "nervii" sa fii murit de stresul produs de ceilalti pestisori. Sau poate nu l`ai aclimatizat de la bun inceput cum trebuie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

64 Editat de kanabyss (2010-11-23 12:11)

Re: Se mai poate face ceva?

femela nu are nici o treaba (e jucausa si e si cea mai veche in acvariu),de stres.. nu stiu cine ar putea sa-l fi stresat am in acvariu 7neoni 5 guppy 3 barbus tetrazona 2 hoplo si 2 scalari (toti pestii fiind pui) ma gandesc sa scap de scalari.. ei pot fi cauza stresului cu toate ca nu s-au luat de nici un peste din cate am vazut.. i-am adus duminica de la cineva iar luni a murit pestele. si mai aveam pusa in apa o piatra de vreo saptamana care parca era ruginita (am aduso din raul bistrita)

Nu stiu ce varsta au betta da femela e putin mai mare ca masculul (in jur de 4-5cm masculul iar femela 5 6 cm)

never say never

65

Re: Se mai poate face ceva?

Nu stiu..tu ai mai prezentat pana acum ce ai in acvariu? Ca nu e deloc ok, ai cum se spune, o ciorba de pestisori. Scalarii, o sa inceapa cat de curand trimarea printre cei mai mici, gen guppy sau neoni. Tetrazonele sunt niste pesti mai "temperamentali", pe cand guppy sunt niste pasnici. Gandeste`te in primul rand ce vrei sa pastrezi, si apoi fa`le un bine celorlalti si da`i. Cat despre betta, nu degeaba sunt atatia nebuni care cresc masculi de betta singuri in acvariu. :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

66

Re: Se mai poate face ceva?

barbus tetrazona nu sunt agresivi deloc.. chiar is ce`i mai comici si mai jucausi din acvariu ii mai fugareste pe scalari cateodat sa le muste antenele in gluma:D

never say never

Re: Se mai poate face ceva?

gluma sigur o sa se transforme in seriozitate!....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

68 Editat de Baracuda (2010-11-23 16:28)

Re: Se mai poate face ceva?

kanabyss A scris:

barbus tetrazona nu sunt agresivi deloc.. chiar is ce`i mai comici si mai jucausi din acvariu ii mai fugareste pe scalari cateodat sa le muste antenele in gluma:D

Cataline, pina acum nu am avut ce sa-ti reprosez, cu exceptia citorva neajunsuri specifice incepatorilor. Din pacate ai inceput sa te "lasi pe tinjeala" in privinta sfaturilor si comentariilor colegilor cu mai mullta experienta. Trebuie sa iei masuri in privinta speciilor de pesti din acvariul tau, dovedeste ca vrei sa depasesti stadiul de incepator, documenteaza-te in privinta compatibilitatii speciilor si treci la urmatorul nivel de competenta! smile Asta in cazul in care vrei sa devii acvarist, daca nu, spune-ne, sa nu ne batem gura degeaba.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

69

Re: Se mai poate face ceva?

de scalari oricum scap..

si inseamna ca tabelul urmator nu e valabil?
http://www.petco.com/assets/livefish/freshwaterchart.html

never say never

70

Re: Se mai poate face ceva?

Sincer, cum poti tu sa crezi ca un peste se da la altul "in gluma"? Valabil la oameni, care au functii mult mai complexe, dar pestii, ultima oara cand am verificat aveau doar instincte primare, intre care intra si apararea (proprie sau a teritoriului) deci nu exista il ciupeste in gluma. Fii om serios, si asculta ce iti spun, eu si ceilalti colegi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

71

Re: Se mai poate face ceva?

pai cu aia mici nu au nimic.. doar cu scalarii de care o sa scap diseara cand ajung acasa de la munca.

never say never

72 Editat de kanabyss (2010-11-23 16:44)

Re: Se mai poate face ceva?

http://bonti.wordpress.com/acvaristica/barbus-tetrazona/

aici despre ei mai exact despre ei

"In acvaristica este cunoscut sub numele de "Sumatranus". Este pestele cel mai cunoscut si cel mai indragit al intregii familii. Acest lucru se datoreaza atat coloritului cat si faptului ca este un peste vesel, vioi (cam prea vioi), care alearga tot timpul, iar daca in acvariu sunt mai multi Sumatranusi, atunci formeaza un card. Nu este un peste agresiv, dar din joaca, mai ciupeste antenele scalarilor sau coada voalata a carasilor. De aceea se va evita asocierea lor intr-un acvariu comun."

never say never

73

Re: Se mai poate face ceva?

Multumesc de sugestie, dar nu simt nevoia sa fac lectura. Eu ti`am spus din experienta mea, de cand aveam o varsta tare frageda si am bagat tetrazone si guppy, pana sa aflu eu de internet, ce sa zic, nici computer nu aveam pe atunci. Tu, faci ce vrei oricum, dar nu te chinui sa ma convingi pe mine ca e ok, ca nu e. N`a fost la mine in acvariu, nici la alti acvaristi. Una e teoria, alta e practica. Si nu o zic eu, Catalin, o zic altii cu mult peste mine. Daca oricum nu vrei sa bagi in seama ce zic eu, macar asculta de Bradraqua, Dnu` Radu, ca poti fi sigur ca stie ce vorbeste.

Etiamsi omnes, sed non ego.

74

Re: Se mai poate face ceva?

Cezara A scris:

Multumesc de sugestie, dar nu simt nevoia sa fac lectura. Eu ti`am spus din experienta mea, de cand aveam o varsta tare frageda si am bagat tetrazone si guppy, pana sa aflu eu de internet, ce sa zic, nici computer nu aveam pe atunci. Tu, faci ce vrei oricum, dar nu te chinui sa ma convingi pe mine ca e ok, ca nu e. N`a fost la mine in acvariu, nici la alti acvaristi. Una e teoria, alta e practica. Si nu o zic eu, Catalin, o zic altii cu mult peste mine. Daca oricum nu vrei sa bagi in seama ce zic eu, macar asculta de Bradraqua, Dnu` Radu, ca poti fi sigur ca stie ce vorbeste.

Eeeeee, multumesc pentru apreciere, pentru gestul tau frumos, militez si eu pentru ca intilnirea acvaristilor bucuresteni, sa se faca pe 5 decembrie...
P.S. Textul pe care l-a citat Catalin, vine in sprijinul afirmatiilor noastre! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

75

Re: Se mai poate face ceva?

m-ati bagat in ceata.. nici nu stiu la ce sa renunt is prea frumosi toti.. gupi stau toata ziua bot in bot si se joaca prin tot acvariu.. barbs fug non stop dintr-un capat in altul si mananca oricat le-ai da:))

never say never

76

Re: Se mai poate face ceva?

P.S. Textul pe care l-a citat Catalin, vine in sprijinul afirmatiilor noastre! smile

Stiu dar am zis ca la scalari renunt oricum.;)

never say never

77 Editat de kanabyss (2010-11-24 00:41)

Re: Se mai poate face ceva?

de scalari am scapat.

never say never